Optical Fiber (فیبر نوری)آموزش شبکه

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

photo 1543536481 798ceac194b3 1024x576 - نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری – در اکثر موارد نصب و راه اندازی فیبر نوری به دلیل ماهیت حساس و پیچیده ی آن برای کاربران خانگی متوسط و بزرگ امکان پذیر نمی باشد و باید از نصاب حرفه ای آموزش دیده با دانش و مهارت لازم جهت اجرای صحیح کار کمک گرفته شود. اما، اگر کاربران تصمیم به راه اندازی یک کابل کوتاه در خانه یا شرکتشان دارند نیاز به اطلاعاتی راجع به شبکه های فیبر نوری و روش نصب آنها دارند. در این مقاله توضیحاتی پیرامون ویژگی های فیبر نوری و دستورالعمل هایی برای نصب کابل های شبکه فیبر نوری ارائه می شود.

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری
نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوریکابل های فیبر نوری، کابل های شبکه با قابلیت پهنای باند عظیم و عملکرد بالا در مسیر های طولانی می باشند. در پوشش کابل شبکه فیبر نوری دسته ای از فیبر های شیشه ای قرار دارد که پالس های نوری درون این رشته های نوری انتقال داده، با سرعت فوق العاده زیاد عبور می کنند.

مرحله برنامه ریزی:

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

قبل از نصب شبکه فیبر نوری، کاربران باید از امکان ارائه ی سرویس فیبر نوری توسط مخابرات منطقه مورد نظر اطمینان حاصل نمایند. در صورت وجود امکان استفاده از این سرویس، کاربران ابتدا باید نزدیکترین جعبه ی توزیع فیبر نوری را تعیین کرده و سپس اقدام به کابل کشی فیبر نوری از جعبه تا خانه یا شرکت نمایند.

بعد از آن باید یک ترمینال شبکه نوری (ONT) روی دیوار بیرونی خانه یا شرکت قرار گیرد. از آنجا که تمام خط های تلفن معمولی نیاز به جابه جایی با کابل های فیبر نوری دارند، کاربران باید اقدام به برنامه ریزی برای راه اندازی فیبر نوری در ساختمان نمایند.

طراحی شماتیک و نقشه ها

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری حتی اگر کاربر خود اقدام به نصب نماید، باید یک برنامه نوشته شده و یک نقشه دقیق داشته باشد. مستندات طرح برای شناسایی مشکلات قبل از شروع نصب به کاربران کمک خواهد کرد. از این طریق کاربران اطمینان خواهند داشت که تمام نیاز های ارتباطی در محل دیده خواهد شد و این طرح و نقشه در ادامه ی روند نصب کابل ها آنها را هدایت خواهد کرد. کاربران باید نسبت به نقاط پایانی و نقاط اتصال و مکان پایان یافتن یا جدا شدن نقاط در کابل ها تصمیم گیری نمایند. همچنین باید مسیر کابل ها و ساخت و ساز لازم برای قرار دادن کابل ها درون دیوارها، زیر زمین یا درون مکان های دیگر نظیر لوله را تعیین نمایند.

برآورد هزینه و خرید لوازم

جهت تخمین هزینه، کاربران باید انواع لوازم و سخت افزار های مورد نیاز شامل کابل های فیبر نوری، بست های کمربندی، کانکتورها، وال جکت ها، مفصل ها، جوش ها و موارد دیگر برای تکمیل پروژه را تعیین نمایند. در پروژه های پیچیده تر، نیاز به تهیه ی یک لیست نموداری جهت مشخص کردن مکان استفاده ی کابل ها و تجهیزات می باشد.

تکمیل پروژه ی فیبر نوری ممکن است پر هزینه باشد، بنابراین کاربران باید محصولات با کیفیت خوب و همچنین دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه را تهیه نمایند. فروشندگان محصولات فیبر نوری از یکسری اصطلاحات خاص این محصولات برای معرفی مشخصات آنها استفاده می نمایند که لازم است خریداران با آنها آشنا باشند و محصولات را برای اطمینان از مطابقت داشتن با نیاز خود قبل از خرید چک نمایند. وقتی تمام پارامتر ها و لوازم تهیه شد باید همه ی آنها برای اطمینان از سالم بودن و آسیب ندیدن چک شوند. این اجناس باید در محیطی امن و خشک نگهداری شوند.

در زمان نصب کابل ها در فواصل، آنها در محل تعیین شده ای ذخیره می شوند. کابل ها در محل های ذخیره شده در فواصل به شکل 8 انگلیسی (8) حلقه می شوند تا انعطاف پذیر باشند. قبل از شروع کار، می توان لوازم را مطابق با هدف و مکان آنها برای بازیابی آسان در زمان نیاز طبقه بندی کرد.

مشاوره گرفتن از فروشندگان

بعضی از فروشندگان قادر به ارائه ی پیشنهادات مفیدی راجع به سخت افزار و مسیریابی بر اساس سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات به مشتریانشان می باشند. البته خریداران باید منبع مورد تاییدی در رابطه با مشاوره با فروشندگان از آنها دریافت نمایند و بسیار محتاط باشند.

مرحله نصب و راه اندازی

نصب کابل های جدید، سختترین و پیچیده ترین قسمت در طول فرایند راه اندازی شبکه می باشد. اگر آماده سازی و برنامه ریزی دقیق صورت گرفته باشد، نصب و راه اندازی راحت تر انجام خواهد شد. اما به احتمال زیاد نیاز به فردی حرفه ای برای انجام طرح و ارائه تجربه عملی می باشد.

طول کابل اضافی

کاربران در زمان شروع راه اندازی شبکه باید مقدار زیادی کابل اضافی موجود داشته باشند. طول کابل ها باید چند اینچ بلندتر از طول فضای مورد نیاز به دلیل موانع پیش بینی نشده باشد و باید کمی شل باشند تا حدی که گسترده نشوند.

تست

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری
نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

در حین راه اندازی شبکه باید قسمت های ایجاد شده را تست نمود. این فرایند موجب مشخص شدن مشکلات و ناسازگاری ها قبل از تکمیل تمام شبکه می شود. اگر مشکل تا بعد از این که آن قسمت مونتاژ شد کشف نشده باشد، کاربران مشکلات بیشتری برای شناسایی محل نقص خواهند داشت. هر جزء در سراسر شبکه باید برای تطابق با استانداردهای این صنعت آزمایش شود و هر کابلی که در فایروال راه اندازی شود باید ضد اشتعال باشد.

اجتناب از تداخل الکتریکی

تکنولوژی فیبر نوری علی رغم کابل های دیگر و آیتم های سیم کشی دیگر نسبت به نویز الکتریکی آسیب پذیر نمی باشد. اما بعضی از دستگاه ها (مثل جعبه های چراغ های فلوروسنت) ممکن است باعث تداخل شوند. به همین دلیل کابل های فیبر نوری باید با فاصله ی 3 فیت یا بیشتر از هرگونه شئ ای نگه داری شوند.

کابل کشی

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری
نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

قطر کانال زیر زمینی فیبر نوری حدود 2 اینچ می باشد که در صورت پیش بینی اضافه شدن کابل ها در آینده، باید بزرگتر (حدود 4 اینچ) در نظر گرفته شود.

در صورت نصب کابل های فیبر نوری در ساختمان باید فضایی برای اجرای کابل ها در داخل دیوار یا سقف در نظر گرفته شود و از خمش های فیبر جلوگیری شود.

کابل ها به وسیله یک ریسمان یا بند سنگین ( rope) به عنوان راهنما در محل، اجرا و کشیده می شوند.

بلندی و ضخامت کابل Rope باید از کابل های کشیده شده بیش تر باشد.

فردی که در انتها کابل کشی قرار دارد باید امکان ارتباط مستقیم و واضح با فرد تغذیه کننده کابل داشته باشد. ممکن است نیاز به توقف کابل کشی به دلیل جلوگیری از برخورد با مانع و ایجاد خرابی در کابل و یا حرکت در اطراف مانع باشد به همین دلیل برخی کارشناسان استفاده از دستگاه های مخابره نظیر Walkie-Talkies را در این بخش از پروژه پیشنهاد می دهند.

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری
نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

برای کمک به لغزش کابل به درون لوله بدون برخورد با مانع یا گوشه ها از نوعی روغن خاص استفاده می شود.

کابل ها باید در هر قسمت پایانی برچسب گذاری شوند. اگر چندین کابل در یک فضای مشترک اجرا شده اند، باید به وسیله ی بست های کمربندی برای حداکثر رساندن فضا و حداقل رساندن درهم پیچیدگی، از آنها محافظت کرد.

نصب محافظ های کابل

نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری
نصب و راه اندازی کابل های شبکه فیبر نوری

کابل های اجرا شده در سطح زمین برای کسانی که در محل رفت و آمد قرار دارند ایجاد خطر می کنند و یک سیم شل ممکن است باعث زمین خوردن افراد شود. برای کاهش عوامل خطر ساز، کاربران باید از محافظ کابل برای آنها استفاده نمایند که در سطح زمین قرار می گیرد.

پایان نصب و راه اندازی

زمانی که تمام کابل ها در محل مناسب اجرا شدند و تمام مفصل ها و وال جکت ها در محل قرار گرفتند، کامپیوتر ها و دستگاه های دیگر می توانند به شبکه متصل و روشن شوند. در صورت دسترسی داشتن کاربران به اینترنت، ما متوجه خواهیم شد که شبکه به درستی نصب و راه اندازی شده است و ارائه دهنده ی خدمات آنها، سرویس ساختمان آنها را به فیبر نوری منتقل کرده است.

نتیجه

برای انجام کار پیچیده ی نصب و راه اندازی شبکه فیبر نوری، نیاز به تحقیقات و تهیه لوازم می باشد. با یک برنامه دقیق و با کمک کارشناسان، کاربران قادر به طراحی و نصب و راه اندازی یک شبکه فیبر نوری جدید برای خانه یا شرکت خود خواهند بود و می توانند از کارایی و سرعت سریع فیبر نوری لذت ببرند.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *