Virtualization مجازی‌سازیآموزش شبکه

آموزش Veeam Availability Suite

Veeam Availability Suite | یکی از دغدغه های مهم ادمین های شبکه و مدیران سازمانها حفظ و ایمن سازی اطلاعات ذخیره شده می باشد. ادمین های شبکه راه حل های مختلفی برای بکاپ و بازیابی اطلاعات وابسته به Scale سازمان ها می توانند در اختیار داشته باشند که از کپی پرونده ها به صورت Manual روی یک مدیای خارجی یا که با نوشتن اسکریپت به هدف خودکار سازی این پروسه را میتوان از اقدامات ایمن سازی اطلاعات نام برد.

Veeam Availability
Veeam Availability

روش دیگر استفاده از محصولات و پکیج های تخصصی در حوزه ی ذخیره و بازیابی اطلاعات می باشد. ما در این پست در مورد معماری پکیج Veeam Availablity Suite بحث میکنیم و قابلیت های این بسته نرم افزاری را مورد بررسی قرار میدهیم.

مجموعه Veeam Availity Suite از دو زیر شاخه شامل مجموعه ی زیر تشکیل شده است:

 1. Veeam Backup & Replication
 2. Veeam ONE

ابزارهای اصلی بسته ی Veeam Backup & Replication شامل:

 1. Veeam Server
 2. Backup Proxy
 3. Backup Repository

که در سولوشن های سازمانی کوچک یا small business نصب این بسته های نرم افزاری کافی می باشند. در ادامه هر یک از این ابزارها و کاربرد آنها را به طور مفصل تر توضیح می دهیم.

Veeam Availability
Veeam Availability

برای سازمان های با وسعت بیشتر نیاز به ابزارهای بیشتر جهت مدیریت بهتر و بهینه سازی بستر ذخیره سازی می باشد.

ابزارهای Optional:

 1. Veeam Enterprise Manager
 2. WAN Accelerator
 3. Tape Service
 4. Guest Interaction Proxy
 5. Mount Server
 6. Standalone Console

حال میاییم و قابلیت هر یک از این Tool ها را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

Veeam Backup Server

اصلی ترین بخش Veeam Availablity Suite می باشد، پیش نیاز آن سیستم عامل ویندوز 64 بیتی می باشد و بر روی Virtual Machine یا سخت افزار فیزیکی قابل نصب و راه اندازی می باشد.

وظایف آن مدیریت Job ها، برنامه ریزی زمانی، اجرای ترتیبی Task ها، پیکربندی و یکپارچه سازی محیط Backup & Replication می باشد.

Veeam Availability
Veeam Availability

Backup Proxy

بکاپ پروکسی ها مسیر یا روت بهینه شده برای عبور ترافیک اطلاعات را ارائه میکنند، همچنین انتقال اطلاعات را به صورت کارا در اختیار Backup Server قرار می دهند، دو نوع بکاپ پروکسی داریم:

 1. (برای سیستم مجازی سازی مبتنی بر VMWare-vsphere) Backup Proxy
 2. (برای سیستم مجازی سازی مبتنی بر Hyper-V) Offhost Backup Proxy این بکاپ پروکسی بر روی سیستم فیزیکی یا ویرچوال ماشین روی سیستم عامل Windows Server که رول Hyper-V روی آنها فعال شده است، قابل نصب هستند.
Veeam Availability
Veeam Availability

Backup Repository

هر فولدر لوکال، اشتراک گزاری شده در شبکه یا در بستر Cloud که برای محل ذخیره ایمیج ها قابل تعریف باشد میتواند یک Backup Repository باشد. Backup Repository تمام ایمیج هایی که ذخیره شده اند را برای Restore کردن در اختیار ما قرار می دهند. همچنین تنظیماتی که برای بکاپ صورت میگیرد در اینجا ذخیره میگردد.

Veeam One

Veeam One به تعریف خود شرکت Veeam ابزاریست که وظیفه ی نظارت و گزارش یکپارچه در فضای محلی و یا ابری (Cloud) را دارد برای اطمینان از اینکه تمام داده های شما محافظت شده، ایمن، سازگار و آماده برای بازیابی باشند.

سیستم Veeam One از سه نرم افزار تشکیل شده است:

 1. Veeam One Monitor
 2. Veeam One Reporter
 3. Veeam One Bussiness View

بهتر این است که دو سیستم Veeam One و Veeam Backup and Replication در دو سرور مجزا نصب و راه اندازی شوند تا بازدهی و کارایی بهتری برای ما داشته باشد.

Veeam One Monitor 

نرم افزار اصلی مانیتورینگ برای مدیریت و مانیتورینگ بسترهای WMWare vsphere ، Hyper-V و Veeam Backup and Replication است.

مدیریت و نمایش آلارم ها، مانیتورینگ دیتاها، آنالیز دیتاها، ایجاد گزارش و مدیریت تنظیمات مانیتورینگ از وظایف این ابزار می باشد.

 

Veeam One Reporter

ابزاری برای مستند سازی و گزارش دهی از سیستم بکاپ به کار می رود و اطلاعات را به صورت بصری در دسترس قرار می دهد که از کاربردهای آن می توان برنامه ریزی جاب ها با توجه به منابع موجود را نام برد.

 

Veeam One Business View

این ابزار در سناریوهایی که از vcenter استفاده شده است یک دید کلی به ما میدهد و اطلاعاتی که از سرورهای مجازیمون توسط Veeam One Server جمع آوری و طبقه بندی شده اند را در اختیار ما قرار می دهد.

 

ابزارهای سمت کاربر Veeam One

Veeam One یک برنامه Client-Server میباشد. سمت سرور Veeam One Server قرار دارد و در سمت کاربر از دو ابزار زیر می توانیم استفاده کنیم:

 1. Veeam One Web UI ( تحت وب) 
 2. Veeam One Monitor Client (تحت ویندوز)

تفاوت دو نرم افزار بالا در بستر مورد استفاده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا