آموزش شبکه

اهمیت به درستی تمیز کردن فیبر در طول ترمینال

photo 1543536481 798ceac194b3 1024x576 - اهمیت به درستی تمیز کردن فیبر در طول ترمینال

فیبر نوری به عنوان رسانه ای فقط کمی بزرگتر از تار موی انسان ارتباطات جهان ما را تغییر شکل داده است. ارتباطات فیبر نوری نه تنها اکثر محدودیت های شبکه قبلی را حذف کرده است، بلکه این شبکه قابلیت هایی به مراتب فراتر از شبکه قبلی دارد. امروزه ارتباطات موبایل و دانلود ویدئو یک نتیجه مستقیم از گسترش سریع و مقرون به صرفه شبکه های فیبر نوری قدرتمند و قابل اعتماد است. اگر کسی تا به حال فهرستی از فناوری های مخرب را ارائه داده باشد، فیبر نوری باید اولین مورد در لیست باشد.

سیگنال های آسیب پذیر

سیگنال های حمل شده توسط فیبر به طور عجیبی آسیب پذیرند و این موضوع بیشتر هم می شود. قابل ذکر است که 2 تهدید مهم برای سیگنال فیبر وجود دارد:

  1. خمش بیش از حد

  2. گرد و خاک بیش از حد

در کنفرانس BICSI در 2008، JDSU اظهار داشت: ” آلودگی دلیل اول برای عیب یابی شبکه های فیبر نوری است.”

یک شرکت مخابراتی بزرگ یک سرویس جدید FTTH را راه اندازی کرده و متوجه شده که 16 درصد تمام کانکتور های آنها در این شبکه جدید گران قیمت به اندازه ای آلوده شده که مشکلاتی در عملکرد ایجاد می کنند. باید توجه داشت که تنها تمیز کردن مهم نیست. این یک امر حیاتی برای اطمینان طولانی مدت از هر شبکه ای می باشد و عاملی برای یک استقرار فیبر موفق است. تکنولوژی ها به درستی باید آموزش داده شوند و باید ابزار های مناسبی را برای تمیز کردن هر انتها در هر دو طرف، در هر زمان که نصب، تست یا دوباره پیکربندی انجام شد، ارائه دهند.

شبکه های امروزی تا حد زیادی توسط تکنولوژی های توسعه یافته مانند مالتیپلکسینگ تقسیم طول موج DWDM،WDM و CWDM فشرده شده اند. این تکنولوژی ها انواع مختلف در این زمینه هستند: وارد کردن طول موج های بیشتر درون یک فیبر، که به شرکت های مخابراتی برای توسعه ظرفیت شبکه هایشان بدون نیاز به نصب کابل های بیشتر در مسیر اجازه می دهد. با استفاده از این تکنولوژی ها، شرکت ها می توانند چندین نسل از فناوری ها را با زیر ساخت نوریشان بدون هزینه و تاخیر ناشی از بازسازی شبکه ها به طور مداوم، تطابق دهند. ظرفیت یک رسانه ی شبکه می تواند تقریبا تا بی نهایت، به سادگی با تغییر مالتی پلکسر ها و دی مالتی پلکسر ها در هر انتها گسترش یابد. این قابلیت در روزهای اولیه فیبر در زمانی که این شبکه آهسته و نسبتا کمیاب بود نگرانی ایجاد نمی کرد. اما امروزه همه جا مطرح می شود و تمیز کردن بسیار مهم است.

متاسفانه مالتی پلکسر ها و دی مالتی پلکسر ها تا حد زیادی توسط بازتاب و پراکندگی از لینک فیبر تحت تاثیر قرار می گیرند و یکی از بزرگترین عواملی که موجب انعکاس بازگشتی و اتلاف سیگنال می شود، آلودگی در کانکتور ها است. علاوه براین هر یک از این محیط ها می توانند تا حد زیادی توسط اتلاف حرارت از لیزر با قدرت بالا یا نتایج بازتاب برگشتی از عدم تطابق مواد و آلودگی از هم گسیخته شوند. همانطور که شبکه ما قدرتمند می شود، قابلیت هایش بیشتر می شود بنابراین تمیز کردن مهم تر می شود. اگر شما اتصال و کانکتور ها را به درستی تمیز نکرده باشید، شبکه شما در بهترین حالت هم کار نخواهد کرد.

بیش از 40 سال پیش بطرز شگفت انگیزی تمیز کردن یکی از مشکلات نصب اولیه فیبر بوده است و هنوز هم مشکل اصلی عملیات در صنعت امروز است. نیاز است تا شرکت ها تلاش خود را روی تمیز کردن هر دو انتهای فیبر در زمانی که به کانکتور ها متصل می شوند به درستی متمرکز کنند. این کاملا ضروری است که فیبر لخت قبل از وارد شدن به فرول در حین اتصال به کانکتور کاملا تمیز شود. در اینجا اپراتور در حال آماده سازی برای تمیز کردن با یک دستمال بدون پرز با کیفیت بالا است که هیچگونه چسب یا سلولزی را شامل نمی شود. اگر مایع تمیز کننده به سرعت تبخیر می شود تضمینی برای خالص و مناسبتر بودن آن است.

ابزار تمیز کردن

اجازه دهید تعدادی از ابزار مورد نیاز را برای تمیز کردن فیبر در طول ترمینال معرفی کنیم. معمولا به یک جعبه دستمال سلولزی و یک بطری از الکل ایزوپروپیل نیاز است.

دستمال بدون پرز لازم است واقعا بدون پرز باشد. خیلی از دستمال های سلولزی با چسب کنار هم نگه داشته شده اند (در تجارت کاغذ “binder” نامیده می شود). رشته های سلولزی ضعیف اند و به سادگی خرد می شوند. چسبی که این کاغذ ها را در کنار هم نگه می دارد با مایعی مانند آب یا الکل حل می شود. در نتیجه اغلب چسب بر روی سطوح فیبر باقی می ماند. بنابراین درحالی که شما اثرانگشت مزاحم را از انتها پاک می کنید، ممکن است قسمتی از چسب در انتها باقی بماند که به بزرگی مشکل کثیفی اصلی می باشد.

یک کار ضروری در فرایند تمیز کردن، چک کردن هر دو انتها بعد از تمیز کردن است. در تصویر یک کانکتور جدید در کابل فیبر نوری نصب شده و با Scope ساده و دستی چک شده است. هر تکنسینی که به فیبر نوری دست می زند باید به حداقل یک Scope چک کردن کم قدرت مجهز شود.

علاوه براین، لیزر های قدرتمند امروزه می توانند رطوبت به دام افتاده (و باقی مانده های دیگر) در سطح کانکتور را تبخیر کنند. اغلب این کار انعکاس اضافی در شبکه تولید می کند یا دستگاه های انتقال را مسدود می کند. برای نتیجه بهتر باید تکنسین ها از مایع تمیز کننده در ظرف یکبار مصرف استفاده کنند تا ظرف اولیه آلوده نشود. در نهایت مایع تمیز کننده جدید بر خلاف IPA های موجود در فروشگاه ها نرخ تبخیر بسیار سریعی دارند. نرخ سریع تبخیر موجب می شود تکنسین ها سریع کار کنند و تقریبا به دام افتادن هر مایع باقی مانده را در sleeve های انتها غیر ممکن می کند.

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *