CCNPآموزش شبکهسیسکو

PVST چیست و پیاده سازی آن در یک سناریو

PVST را ما قبلا در پست “معرفی پروتکل STP – Spanning Tree Protocol” معرفی کرده ایم حالا می خواهیم در این پست آموزش پیاده سازی آن را به همراه یک سناریو پیش ببریم.

PVST برای هر VLAN یک STP اجرا می کند و برای هر VLAN یک درخت ایجاد می شود و انتخابات را برای هر VLAN به صورت جداگانه انجام می دهد و به این شکل جریان ترافیک بهبود می یابد. یعنی یک سوئیچ در یک VLAN به عنوان Root Bridge نقش ایفا می کند و همان سوئیچ می تواند نقش یک سوئیچ معمولی را برای یک VLAN دیگر ایفا کند.

پیاده سازی PVST

PVST
PVST

در این سناریو ما یک سوئیچ اصلی داریم و پنج سوئیچ که به آن وصل شده است، برای شروع اگه از نرم افزار EVE-NG استفاده می کنید باید بعد از این که سوئیچ ها را روشن کردید دستور زیر را برای فعال سازی pvst روی همه سوئیچ ها بزنید ولی در دنیای واقعی معمولا pvst به صورت پیش فرض فعال می باشد.

Switch(config)#spanning-tree mode pvst

در حالت پیشفرض Priority عدد 32768 می باشد که ما برای این که به صورت دستی بتونیم سوئیچ 6 رو Root Bridge کنیم از دستور زیر استفاده میکنیم که عدد Priority را برای Vlan های مورد نظر پایین بیاریم.

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1,3-5,7,90-110 priority 28672

نکته: عدد Priority از 0 شروع میشه و با گام های 4096 باید زیاد بشه

الان اگه دستور show spanning-tree را بزنیم می بینیم سوئیچ 6 ما Root شده است.

show spanning-tree
show spanning-tree

همچین شما می توانید از طریق دستور زیر هم Root Bridge را به صورت دستی تغییر بدید.

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1 root primary

نکته ای که وجود داره شما وقتی از روش دوم یعنی root primary استفاده کنید، دستگاه primary خود را به پایین ترین عدد ممکن تغییر میدهد و تا زمان یکه دستگاهی با primary پایین تر وجود نداشته باشد این سوئیچ root ما می باشد.

همچنین شما میتوانید یک سوئیچ را به عنوان سوئیچ دوم معرفی کنید تا در صورتی که root primary در دسترس نبود این سوئیچ به عنوان Backup فعال شود که می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

Switch4(config)#spanning-tree vlan 1 root secondary

برای تغییر زمان های hello-time و forward-time و max-age نیز می توانید از روش زیر استفاده کنید.

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1 hello-time 4

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1 forward-time 30

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1 max-age 40

می توانید تایمر براساس عمق شبکه را نیز تغییر دهید:

Switch6(config)#spanning-tree vlan 1 root primary diameter 3 hello-time 1

همانطور که می بینید زمان همگرایی که براساس تغییرات DIRECT و یا INDIRECT بصورت دیفالت 30-50 ثانیه بود براساس عمق شبکه 3 و زمان hello time = 1 sec به زمانی برابر با 10 تا 17 ثانیه کاهش یافت.

  • HELLO TIME زمانی است که سوئیچ روت براساس آن BPDU ارسال میکند که بصورت پیش فرض این زمان 2 ثانیه می باشد .
  • FORWARD DELAY حالت های میانی LISTENING & LEARNING است که در هر کدام زمانی برابر با 15 ثانیه است
  • MAX AGE در شرایط عادی که سوئیچ از طریق ROOT PORT خود با سوئیچ روت در ارتباط است BPDU خوب دریافت میکند ، حال اگر به هر دلیل BPDU بد دریافت کند ، آخرین BPDU خوبی که روی ROOT PORT خودش دریافت کرده بود را به مدت 20 ثانیه روی همان پورت ROOT PORT ذخیره کرده و تا زمان 20 ثانبه BPDU جدید را قبول نمی کند ، پس از آن و منقضی شدن BPDU خوب ، BPDU جدید را قبول می کند.

توجه داشته باشید که هر چند مقادیر تایمر در هر سوئیچ قابل کانفیگ است ولی همه سوئیچ ها از مقادیر تایمر سوئیچ روت تبعیت می کنند.

در بین تمام سوئیچ های باقی مانده فقط یک پورت و نزدیکترین پورت به سوئیچ روت، به عنوان پورت اصلی انتخاب می شود که معیار نزدکی براساس COST است ، برای تغییر COST هم به صورت زیر می توان تغییرات را انجام داد:

Switch(config)#int gig 0/0
Switch(config-if)#spanning-tree [vlan] 1 cost 40

نکته: در صورتی که vlan وارد نکنید cost تمام vlan ها بر روی این اینتفرفس تغییر می کنید.

Switch(config-if)#spanning-tree cost 30

می توانید port-priority اینترفیس هم از طریف دستور زیر تغییر دهید، فقط توجه داشته باشید که این تغییر باید روی هر دو سوئیچ زده بشه.

Switch(config)#interface FA 0/2
Switch(config-if)#spanning-tree VLAN 1 port-priority 64

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

دکمه بازگشت به بالا