نرم‌افزار شبکهسیسکو

دانلود سیسکو جبر Cisco Jabber 12.9.3

Cisco Jabber - دانلود سیسکو جبر Cisco Jabber 12.9.3

امروز برای شما آخرین نسخه از نرم افزار سیسکو جبر Cisco Jabber 12.9.3 را قرار دادیم، Jabber به عنوان یکی از اصلی ترین راه کار ها برای ارتباطات یکپارچه سیسکو به شمار می رود. با هر به روز رسانی امکانات بیشتری در اختیار استفاده کنندگان این سیستم قرار می گیرد و نقص ها و مشکلات برطرف و پارامترهای امنیتی به روز می شوند.

Cisco Jabber Version 12.9.3.54813 Build 304813.msi

سیسکو جبر Cisco Jabber

سیسکو جبر Cisco Jabber

Jabber سیسکو

در سال 1999 پروتکل Jabber متولد شد. در آن زمان Jabber یک برنامه Open Source برای سرویس Instant Messaging IM – چت و Presence (اعلان وضعیت کاربر) بود که مبنای IM در دنیای امروز را رقم زد. سرویس IM برای ارتباط کاربران از طریق چت بوده و سرویس Presence، وضعیت کاربر را مشخص می نماید. به طور مثال هر کاربر می تواند در حالت های Available ،Away ،On a Call و یا Don’t Disturb قرار گیرد. در سال 2000، Jabber در بازار تجارت و تبلیغات برای راه کار Messaging و Presence ثبت شد. سال 2004 بود که Enterprise IM در بازار مطرح گردید. اولین بار در مجله Info World ایده Enterprise IM مطرح شد که Jabber از آن سال در این مسیر گام برداشته است. Jabber XCP  Extensible Communications Platform محصولی قابل برنامه ریزی و توسعه پذیر برای Presence و Messaging است که قابلیت یکپارچه سازی با نرم افزارهایی که Presence را پشتیبانی می کردند، دارا بود. در سال 2006 نسخه Jabber XCP 5.0 و Jabber Messenger 3.2 به بازار آمد که این ارتقا منجر شد Jabber XCP Server به صورت خودکار سرویس Presence را بر روی نرم افزار دریافت کند. شرکت سیسکو در سال 2007 عدم وجود یک Multi User Messenger را احساس کرد و تصمیم گرفت تا یکپارچه سازی بر روی این محصول را با شرکت Jabber انجام دهد، تا علاوه بر Messaging، ویژگی هایی مانند Voice ،Video و Video Conference را نیز برای مشتریان به ارمغان بیاورد. سیسکو در نوامبر سال 2008 به طور رسمی خرید Jabber را اعلام کرد.

Jabber بخش مهمی از گروه نرم افزاری Collaboration سیسکو یا Cisco Collaboration Software Group  CSG  شد. این گروه شامل نرم افزار های تجاری مهمی مانند IOS ها، سرویس های مدیریتی و راه کار های UC Unified Communication  و SaaS  Software as a Service  می باشد.

در سال 2011 سیسکو محصول Jabber خود را بر روی PC ،MAC ،Tablet و Smart Phone معرفی کرد و در سال 2012 نسخه هایی قابل پشتیبانی بر روی Android ،IOS ،Cius ،Blackberry و … را به بازار عرضه نمود. در سال 2013 محصول Jabber بر روی Virtual Desktop نیز راهی بازار شد. این محصول برای نخستین بار بر روی Dell Wyse Thin Client راه اندازی شد که دارای تمامی ویژگی های Jabber همانند سایر کلاینت ها می باشد.

در 17 نوامبر 2014 راه کار Project Squared توسط سیسکو معرفی شد. کاربران از آن پس تجربه استفاده از یک نرم افزار کاربردی و تجاری را به دست آوردند. این امکانات شامل چت، تماس های صوتی و تصویری، ویدیو کنفرانس و یا وب کنفرانس، امکان ارسال و دریافت فایل به صورت آنلاین و آفلاین، به اشتراک گذاری صفحه نمایش و امکان کنترل دستکاپ طرف مقابل و …، همه و همه تنها با نصب نرم افزار Jabber میسر گردید. این ویژگی ها کمک شایانی به مدیران پروژه و کاربران کرد تا بتوانند گروه های تیمی موثرتری ایجاد کرده و با هم به تبادل افکار و ایده های خود بپردازند، در هر لحظه با یکدیگر در ارتباط باشند و اطلاعات خود را با امنیت کامل به اشتراک بگذارند. پس از گذشت سال ها، امروزه Jabber به عنوان یکی از اصلی ترین راه کار ها برای ارتباطات یکپارچه سیسکو به شمار می رود. با هر به روز رسانی امکانات بیشتری در اختیار استفاده کنندگان این سیستم قرار می گیرد و نقص ها و مشکلات برطرف و پارامترهای امنیتی به روز می شوند.

پروتکل XMPP  Extensible Messaging Presence Protocol

از پروتکل XMPP در Message oriented middleware  MOM  به منظور ارسال و دریافت پیام بین دو سیستم بر پایه زبان XML، استفاده می شود. Jabber نیز از این پروتکل برای ارسال و دریافت پیام استفاده می کند.

حالت های مختلف سرویس Jabber

  • IM Only Mode: در این سرویس تنها چت برای کاربران فعال می شود.
  • Desk Phone Control: چنانچه کاربر دارای Desk Phone باشد، می تواند با Jabber ادغام شده و تماس را دریافت کند. این امکان برای تماس صوتی و تصویری قابل پشتیبانی است.
  • Control Third Party Phone: برای یکپارچه سازی بین Jabber و Third Party Phone، یک ویژگی به نام Extend and Connect وجود دارد که تماس بر روی Remote Destination (مقصدهایی غیر از داخلی های موجود بر روی CUCM) منتقل می شود.
  • Full Mode: در این حالت تمامی سرویس ها و ویژگی های موجود در Jabber پشتیبانی می شود.
  • Softphone Mode: اگر کاربر دارای Softphone باشد، تماس های صوتی و تصویری بر روی Jabber قابل دریافت خواهد بود.

زیر ساخت سرویس ها برای راه اندازی Jabber

پیش از فعال سازی سرویس Jabber و نصب آن بر روی کلاینت ها، لازم است تا سرویس های زیر راه اندازی شوند:

سرور CUCM برای مدیریت و تعریف کاربران و فایل های Configuration Jabber
سرور IM and Presence برای سرویس چت و Presence
علاوه بر این دو سرویس، سرویس های دیگری نیز می توان اضافه نمود. در تصویر زیر نمونه ای از این سرویس ها را مشاهده می نمایید.

Jabber
Jabber

 

Shares:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *