برای پیاده سازی ارتباطات کامپیوتری با استفاده از قوانین شبکه، قاعدتاً نیاز به تجهیزات شبکه ای و طراحی مدارهای صحیح شبکه داریم. طبق قاعده این تجهیزات در ابعاد گسترده برای آموزش و استفاده هم گران و هم وقت گیر خواهد بود. نرم افزارهای شبیه ساز شبکه، به کمک انسان آمده اند تا این تجهیزات را به صورت رایگان و در ابعاد وسیع برای ما شبیه سازی کنند تا از نتایج حاصله آگاه شویم. در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی یکی از بهترین نرم افزارهای شبیه ساز تحت عنوان eve-ng (تلفظ کنید ایو) البته به صورت مقدماتی بپردازیم.

EVE-NG و UNetLab شبیه سازهای شبکه ای گرافیکی هستند که از هر دو تصویر تجاری و متن باز پشتیبانی می کنند. UNetLab نسخه فعلی و پایدار شبیه ساز شبکه است و EVE-NG یک نسخه به روز شده از همان ابزار است که به عنوان یک نسخه آلفا در دسترس است. شبیه ساز شبکه UNetLab / EVE-NG در یک ماشین مجازی اجرا می شود تا بتواند ویندوز، سیستم عامل مک یا رایانه های لینوکس را راه اندازی کند. رابط کاربر گرافیکی آن در یک مرورگر وب اجرا می شود. EVE-NG جدیدترین نسخه قدرتمند قبلی پروژه UnetLab است.

از آنجا که این شبیه ساز در ماشین مجازی اجرا می شود، EVE-NG ممکن است بر روی هر سیستم عامل مانند ویندوز، لینوکس یا سیستم عامل مک نصب شود. EVE-NG یک شبیه ساز شبکه است که یک رابط کاربری را از طریق یک مرورگر فراهم می کند. کاربران می توانند گره های شبکه را از یک کتابخانه قالب ایجاد کنند، آنها را با هم مرتبط کرده و آنها را پیکربندی کنند.

شاید یکی از دلایل قدرت این شبیه ساز پشتیبانی از دیوایس های بسیار زیاد این شبیه ساز باشد.اگر در سایت این شبیه ساز نگاهی بیندازین متوجه تنوع پشتیبانی دستگاه های مختلف می شوید،برای مشاهده جزییات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

این شبیه ساز از یک Hypervisors چند گانه از قبل کانفیگ شده در یک ماشین مجازی استفاده می کند و سیستم عاملی که بر روی آن اجرا می شود لیونکس نسخه ی اوبونتو می باشد.

این شبیه ساز به سه صورت قابل نصب و استفاده است:

حالت اول استفاده از فرمت OVA و اجرای آن در یک ماشین مجازی است. در این حالت که حجم آن در حدود ۱۳۰۰ مگابایت است یک فایل آماده در اختیار شما می گذارد که شبیه ساز eve نصب شده و آماده ی استفاده است

در حالت دوم یک فایل با فرمت ISO با حجم ۸۳۸ مگابایت در اختیار شما می گذارد و می بایست آن را با یک ماشین مجاری تحت سیستم عامل لینوکس توضیع اوبنتو راه اندازی کنید

در حالت سوم که ما آن را برای شما قرار داده ایم در فرمت یک هارد مجازی می باشد (vmdk). نسخه ای که ما برای شما اماده کرده ایم حدود 17 گیگ فایل فشرده است که بعد از خارج کردن از حالت فشرده نزدیک به 40 گیگ فضا می گیرد. خوبی این نسخه به دیگر نسخه ها این است که بیشتر iso های دستگاه های سیسکو و دیگر برندهای مهم بر روی این نسخه نصب شده است و دیگر نیاز به نصب دوباره ندارند.

به گفته ی سایت این برنامه مقدار Cpu و Ram بستگی به تعداد و نوع گره ها دارد اما در حالت کلی با ۲Core پردازنده و مقدار ۴گیگ Ram برای اجرای سناریو ها کافی است اما برای توپولوژی هایی با روتر CSR1000V این مقدار کافی نیست. برای جزییات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

Logo EVE-NG

آموزش نصب EVE-NG

 

برای استفاده از EVE که ما قرار داده ایم نیاز به VMware Workstation دارید که می توانید آنرا از اینجا دانلود نمایید.

لینک دانلود – Download

(Password: nextadmin.net)

برای دانلود نسخه کامل EVE هم آن را با لینک دانلود مستقیم دانلود نمایید (پسورد: nextadmin.net)

پس از دریافت کل قسمت ها آن را با WinRAR از حالت فشرده خارج کنید، سپس وارد برنامه VMware Workstation شده و یک ماشین مجازی به شکل زیر ایجاد کنید.

نکته: حتما مانند تصویر زیر به ماشین مجازی اجازه فعال سازی مجازی ساز را در قسمت processors بدید.

Install EVE-ng in VMware

بعد از این که ماشین رو روشن کنید به شما یک محیط CLI نمایش می دهد که برای ورود به آن نیز می توانید از یوزر root و پسورد eve استفاده کنید ، در این قسمت یک آی پی نمایش داده می شود که IP داشبورد شما می باشد.

EVE-ng

حال مرورگر خود را باز کنید و وارد ای پی که سیستم دریافت کرده و نمایش داده است شوید. مشخصات ورود به داشبورد (یوزر: admin پسورد: eve) می باشد.

eve-ng WEB

eve WEB

پس از ورود به صفحه ای مانند زیر رو برو می شوید ، فقط کافیست یک پروژه جدید ایجاد کنید و آزمایشگاه خود را راه اندازی کنید.

eve-ng WEB

eve-ng WEB

در ویدوی زیر سعی کردم خیلی سریع و ساده یک Lab برای خودم راه اندازی کنم و نمایش بدم برنامه به شکل کار میکند

 

EVE-NGQEMU Update7

معرفی eve-ng قسمت اول

 

معرفی ویژگی های EVE-ng قسمت دوم

 
 

آموزش نصب ISO شبیه ساز EVE-ng قسمت سوم

 
 

آموزش اضافه کردن روتر سیسکو به EVE-NG قسمت چهارم

 
 

آموزش اضافه کردن سوئیچ سیسکو به EVE-NG قسمت پنجم

 
 

آموزش اضافه کردن روتر میکروتیک به EVE-NG قسمت ششم

 
 

آموزش اضافه کردن ماشین لینوکسی به EVE قسمت هفتم

 
 

آموزش اضافه کردن ماشین ویندوزی به EVE قسمت هشتم

 
 

آموزش اضافه کردن فایروال سیسکو به EVE قسمت نهم