آموزش شبکهآموزش نتورک پلاس +Networkآموش Lpic1سیسکولینوکسمایکروسافتمیکروتیک

آموزش شبکه : معرفی IPv6 به صورت کامل

چرا به پروتکل IPV6 نیازمندیم؟ جواب بسیار ساده است. زیرا ما نیاز به برقراری ارتباط داریم و سیستم فعلی جوابگوی رشد فزاینده تکنولوژی نیست. تنها کافی است که نگاهی به انواع روشهای برطرف ساختن مشکل مربوط به کمبود آدرسهای IP نسخه 4 بیاندازید که زمان ارزشمند مدیران و متخصصان را در هر پروژه به خود اختصاص می دهند. برای نمونه، هم اکنون نیز از آدرسهای خصوصی یا private به همراه ویژگی VLSM و نیز NAT به این منظور استفاده می شود. هرروز به تعداد افراد و دستگاههایی که نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند افزوده می شود که این رشد زیاد را می توان به عنوان یک پدیده خوب یاد نمود. زیرا در این بین، همه افراد با استفاده از انواع راه های ارتباطی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود. اما تنها راه موجود برای متصل نمودن افراد و دستگاهها در سالهای پیش وحتی حال یعنی IPV4، به مرز تکمیل ظرفیت خود نزدیک شده و در سالهای آتی، با در نظر گرفتن شدت همین رشد، از حدود ظرفیت خود خارج خواهد شد.

تفاوت IPv4 و IPv6
تفاوت IPv4 و IPv6

IPV4، حداقل در تئوری تعداد 4 میلیارد آدرس در اختیار ما قرار داده است که می دانید نمی توان از همه آنها برای آدرس دهی دستگاه ها بهره گرفت. بدین معنی که در عمل فقط قادر به استفاده از 250 میلیون آدرس می باشیم. با اینکه ویژگی های CIDR و NAT تاثیر این کمبود شدید آدرسهای IPV4 را کاهش داده اند، اما در سالهای آتی شاهد کم اثر شدن آنها نیز خواهیم بود.

تنها کشور چین با داشتن یک و نیم میلیارد نفر جمعیت و سازمان ها و شرکت های متعدد نیاز مبرمی به در اختیار داشتن آدرسهای IP دارد. با یک دید کلی تر، تعداد جمعیت فعلی دنیا حدودا برابر با 7 میلیارد بوده که با یک دید خوشبینانه می توان حدس زد که حداقل 10 درصد از این افراد نیاز به برقراری ارتباط داشته و یا در آینده ای نزدیک خواهند داشت! این گفته ها حقیقتی تلخ را در مورد نسخه فعلی پروتکل IP بازگو می نمایند و آن اینکه بسیاری از افراد علاوه بر داشتن یک کامپیوتر برای خود، از دستگاههای دیگر مانند تلفن های همراه، پرینترها، سوئیچ ها، روترها، دستگاههای AP و … نیز در داخل شبکه استفاده می نمایند. دیگر بسیار روشن است که نیاز به ابداء روشی داریم تا بتوان حجم عظیم دستگاههای مربوط به افراد و شرکتهای مختلف را بدون بروز هیچ گونه خللی به همدیگر متصل نمود. جواب ما نسخه جدید IP یعنی IPV6 می باشد.

مزایای استفاده از IPV6

IPV6

آیا استفاده از IPV6 جوابگوی نیاز ماست؟ آیا IPV6 ارزش ارتقاء از نسخه فعلی آن را دارا می باشد؟ سوالاتی اینچنین را می توان مطرح نمود. در جواب این پرسشها می توان گفت: بله!! نه تنها نسخه جدید پروتکل IP مشکل مربوط به کمبود آدرسهای IP را برطرف می کند، بلکه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد که باعث کاهش بار مدیریتی و صرفه جویی در هزینه ها و زمان نیز می گردد. شبکه های امروزی دارای انواع نیازهای مختلف هستند که بالطبع در هنگام طراحی IPV4 هیچ توجهی به آنها نشده بود. برای تحت پوشش دادن رنج وسیع این نیازها با استفاده از IPV4 روشها و تکنولوژیهای متعددی معرفی گشته اند که نتیجه ای جز مشکلتر شدن مراحل طراحی، پیاده سازی و عیب یابی شبکه ها و سرویس ها در بر ندارند.

اما متخصصین در طراحی IPV6 به همه این نیازها توجه داشته و امکانات مربوطه را در داخل خود ساختار IPV6 گنجانده اند. برای نمونه می توان از ویژگی های جدید IPSec و Mobility نام برد. همانگونه که از نام “Mobility” نیز بر می آید، افراد مختلف می توانند بدون بروز هرگونه خللی در برقراری ارتباط، از یک شبکه به شبکه ای دیگر جابجا گردند. ویژگی های بسیار مهم دیگری نیز به همراه IPV6 معرفی گشته اند که تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد شبکه بر جای خواهند گذاشت. برای نمونه، تعداد فیلدهای موجود در IPV6 header به نصف کاهش یافته که سایز هرکدام از آنها نیز 64 بیت می باشد که در نتیجه آن، سرعت عملکرد شبکه افزایش محسوسی می یابد.

تفاوت IPV4 Header و IPV6 Header
تفاوت IPV4 Header و IPV6 Header

اکثر قسمتهای موجود در داخل IPV4 Header در پروتکل IPV6 حذف شده اند اما می توان موارد مورد نیاز را دوباره در قسمت Optional Extension header که بعد از header استاندارد قرار می گیرد، جای داد. یکی از ایده های اولیه و مهم طراحی IPV6 در اختیار داشتن فضای آدرس دهی بسیار بزرگ بود به گونه ای که برای تخصیص آدرس به انواع دستگاهها دچار مشکل نگردیم. همچنین به دلیل ساختار IPV6، انجام Aggregation در مورد آدرسها و در نتیجه عملیات routing بهبود چشمگیری خواهند یافت.

یکی دیگر از ویژگی های IPV6 آن است که می توان چندین آدرس مختلف را به شبکه ها و یا دستگاهها تخصیص داد. در ضمن، IPV6 کاربرد ارتباطات Multicast را نیز گسترش داده است. IPV4 از پیامهای Broadcast استفاده زیادی کرده و بدین ترتیب باعث بروز مشکلات مربوط به اینگونه پیامها نیز می شود. پدیده broadcast storm را می توان یکی از این مشکلات مربوط به پیامهای broadcast نام برد که در آن، قسمت اعظم پهنای باند شبکه بی مورد مصرف شده و عملکرد شبکه مختل خواهد شد. یکی دیگر از مشکلات مربوط به پیامهای broadcast آن است که همه دستگاهها بعد از اینکه پیام مزبور برای آنها ارسال شده و یا نه مطمئن گردند.

خبر خوش در آنجاست که IPV6 به جای Broadcast از پیامهای multicast بهره می گیرد. علاوه بر آن، دو نوع دیگر از پیامها نیز در IPV6 مورد استفاده قرار می گیرند:

1- آدرس های Unicast: که شبیه به IPV4 بوده و مقصد تنها یک اینترفیس با آدرس مشخص شده است. البته تکنیکی وجود دارد که براساس آن می توان یک IPV6 از نوع unicast را به چندین اینترفیس یا کلاینت و یا سرور اختصاص داد. معمولا از این تکنیک به منظور موازنه کاری یا همان Load Balancing در سرورهای پرکاربرد مثل mail server استفاده می شود. آدرسهای unicast در IPV6 خود به آدرسهای زیر تقسیم می شود:

 • آدرسهای Global Unicast
 • آدرسهای Link-Local Unicast
 • آدرسهای Site-Local Unicast
 • آدرسهای Special Unicast
 • آدرسهای IPX & NSAP

(شرح این آدرسها در ادامه همین مقاله)

2- آدرس های Anycast: در حال حاضر آدرسهای Anycast به عنوان آدرس مقصد بر روی routerها تعیین می شوند. آدرسهای Anycast از روی آدرسهای Unicast بدست می آیند و محدوده کاری آنها بستگی به محدوده کاری Address Unicast های مرجع دارند.

آدسهای IPV6 Anycast را با نام one to one of many address هم می شناسند. تمامی routerهای داخل یک شبکه دارای آدرسهای Anycast یکسانی هستند.

حال اگر بسته ای به آدرس Anycast ارسال شود، به دست نزدیکترین آدرس Anycastای که روی روتر تنظیم شده است می رسد. این عمل با استفاده از ساختارهای مسیریابی آدرسهای Anycast و Routing Metricهای مسیریابی اتفاق می افتد. زمانی که یک packet با آدرس Anycast ارسال شود بعد از اینکه به دست اولین و نزدیکترین دستگاه برسد، دیگر به دنبال دستگاههای دیگر نمی گردد و مسیریابی به اتمام می رسد.

به آدرس IP نسخه 6 آدرس IP نسل آینده یا Next Generation IP Address نیز گفته می شود. اگرچه تاکنون تقریبا ده سال است که بر روی ویژگی ها و استانداردهای پروتکل IPv6 کار شده، اما اخیرا نهایی شده است. علاوه بر این برخی از جنبه های آن هنوز توسط گروه های کاری سازمان IETF در حال کار و بررسی است. همانطور که در مقاله اشاره شد آدرس های صادر شده توسط IPv4 برای راهکارهای جامع ناکافی بود. این مسئله طراحان را مجبور کرد تا بر روی نسخه جدید این پروتکل کار کنند و این موضوع را به گونه ای انجام دهند که دوباره با مسائل مشابه روبرو نشوند. اعضای انجمن اینترنت که مسئولیت توسعه پروتکل را بر عهده دارند، هر پروتکل جدیدی را که تحت RFC توسعه یافته به دقت موشکافی و بررسی می کنند.

RFCها پرونده هایی هستند که جزئیات و ویژگی های پروتکل ها را ارائه می دهند. بنابراین سازندگان نرم افزار و سخت افزار از این طریق نحوه اعمال پروتکل در استانداردها را خواهند دانست. این استاندارد سازی باعث می شود که ارائه دهندگان نرم افزار و سخت افزار جدا از توسعه تخصص یک پروتکل از یک طرح و برنامه یکسان تبعیت کنند. همانگونه که درک ساختار و نحوه عملکرد IPV4 بسیار حیاتی است برای آدرس دهی IPV6 و بهره گرفتن از آن به نحو مطلوب باید مفهوم و مکانیزم عمل آن را به طور دقیق درک نمود. آدرسهای IPV6 به طول 128 بیت بوده که فضای بسیار زیادی را در اختیار ما قرار داده اند. طول آدرسهای IPV6 بسیار بزرگتر از IPV4 می باشد. اما چه ویژگی دیگری نسبت به نسخه قبلی پروتکل IP متفاوت است؟

در ابتدا باید گفت که به جای 4 گروه، 8 گروه از اعداد و برای جداسازی آنها، به جای علامت های نقطه، از “:” استفاده شده است. اما به وضوح می توان حروفی را نیز در بین اعداد مشاهده نمود. افزایش اندازه آدرس IP، در IP نسخه 6، 128 بیت برای آدرس دهی در دسترس قرار دارد. 128 بیت فضای آدرس به معنی این است که شما بتوانید 2 به توان 128 عدد آدرس متفاوت در اختیار داشته باشید. این یعنی

340,282,366,920,938,000,000,000,000,000,000,000,000

آدرس توسط IPv6 ارائه میشود. با این حساب اگر هر IPv6 یک گرم وزن داشته باشد مجموع کل IPv6 مساوی با 56 برابر وزن کره زمین میشود.

ICMPv6 یا پروتکل پیغام کنترل اینترنت نسخه 6

(Internet Control Message Protocol ,version 6): یک بخش کلیدی از معماری IPv6 است. ICMPv6، وظایف اجرایی و کنترل پیغامهای برگشتی(پیغامهای اطلاعاتی و خطا (شامل PingV6) لازم را برای تضمین درست و هموار عمل کردن فرایند IPv6 را برعهده دارد.

این وظایف شامل :

 1. گزارش خطای پردازش پکت
 2. تشخیص و عیب یابی
 3. کشف همسایه
 4. گزارش عضویت multicast (کشف multicast Listener همانند IGMP برای IPv4)
 5. DHCPv6 نسخه جدید DHCP برای IPv6 می باشد. کاملا از نو طراحی شده است فقط از لحاظ مفهومی شبیه به DHCP است. DHCPv6 شامل عملکرد جدید مثل Authentication است.
 6. پروتکلهای مسیریابی برای IPv6 شامل RIPng  OSPFv3

استفاده از IPV6

پروتکل IPv4 برای اهداف امنیتی طراحی نشد. بدلیل اینکه بحث امنیت جزء وظایف لایه های بالایی در مدل OSI محسوب می شود، IPv6 امنیت را با هدف رمزنگاری و تصدیق هویت، پشتیبانی می کند. Routerهایی که با IPv6 کار می کنند، قادر به تکه تکه کردن پکت ها نمی باشند. اگرچه در IPv4 روترها قادر به تکه تکه کردن پکتها بوده اند اما در IPv6 تنها زمانی این اجازه را به شما می دهد که تکه تکه شدن پکت ها در مبدا صورت گیرد. آدرسهای IPV6 مانند آدرسهای MAC در مبنای 16 بیان می شوند. در هنگام برقراری ارتباط HTTP با یک دستگاه IPV6، آدرس آن را در مرورگر وب خود باید با علامتهای “[ ]” محصور نمایید. دلیل این کار نیز بسیار ساده است. زیرا مرورگرها برای شناسایی شماره پورتها از علامتهای “:” بهره گرفته و در صورت محصور نکردن آدرس IPV6 با “[ ]“، هیچ راهی برای مشخص نمودن شماره پورت برای مرورگر وجود نخواهد داشت.

128 بیت IPv6 از دو 64 بیت تشکیل شده است، مثالی از ساختار یک آدرس IPV6:

IPv6 از دو 64 بیت تشکیل شده است
IPv6 از دو 64 بیت تشکیل شده است

64 بیت مربوط به Interface ID و کارت شبکه دستگاه است. از این شناسه برای مشخص کردن آدرس منحصربفرد هر اینترفیس شبکه استفاده می شود.64 بیت بعدی به صورت زیر است:

(FP (Former Perfix: به 3 بیت اول آدرس FP می گویند. نوع آدرس را مشخص می کند. آدرس global است یا private، به عنوان مثال FP در آدرسهای Global Unicast معادل 001 است.

(TLA_ID (Top Level Aggregator Identifier: به 13 بیت بعدی TLA می گویند. محل جغرافیایی یک IP Address را مشخص می کند. برای تشخیص اینکه مبدا یک مسیر چه بوده و از کجا می آید. اگر بلوک های بزرگتر به ISPها و ارائه گردند و پس از آن به نوبت به مشتریها، تشخیص اینکه مسیرهای طی شده مربوط به کدام شبکه بوده است، بسیار راحت تر خواهد بود. با IPv4 بسیاری از آدرسها قابل انتقال هستند. همچنین تعداد سازمانهایی که بلوک های آدرس را به سازمانهای تجاری و دیگر مشتریان پایین دست ارائه می کنند بسیار زیاد است بنابراین دانستن اینکه یک مسیر از کجا ناشی شده و شروع می شود، بدون پیگیری رو به عقب مبدا یک پکت (Trace)، غیر ممکن است. اکنون به وسیله IPv6، تعیین مبدا یک مسیر، بسیار عملی تر و امکانپذیرتر شده است.

فرض کنید که اینترنت شامل 500 تامین کننده ردیف اول باشد، در این صورت توسط جستجو در یک مدت بسیار کم، بر مبنای شناسه TLA مربوط به طولانی ترین مسیر، می توان فهمید که مسیر از کجا آغاز شده است. حتی می توان نرم افزاری را تولید کرد که این وظیفه را در داخل خود جای داده و انجام دهد. (البته اگر آن نرم افزار قابلیت به روز رسانی لیست آدرسهای اختصاص داده شده را داشته باشد). TLAها در اصل به NAP اشاره می کند.

(NAP (Network Access Point: در سطح دنیای اینترنت 12 تا NAP وجود دارد. توجه کنید که این Access Point به معنی AP شبکه های وایرلس نیست. Back-Bone های اینترنت NAP هستند. شاهراه های اینترنتی به NAP ختم می شوند. 12 تا Backbone اصلی در دنیای اینترنت وجود دارد که اکثرا هم در آمریکا هستند. مثل AT&T یک NAP است. در ساختار اینترنتی بایستی مشخص شود که به کدام یک از NAPها متصل می شویم. این قسمت (TLA) توسط سازمان بین المللی تخصیص آدرسهای اینترنتی IANA اختصاص داده می شود.

پس اول بایستی معلوم شود که آدرس ما چیست؟ Global است یا Private ، بعد با فرض اینکه Global باشد حالا باید مشخص شود که این آدرس Global به کدام NAP اینترنتی ختم می شود. تا اینجا از 64 بیت، 3 بیت FP و 13 بیت TLA مشخص شد. همانند پروتکل IPv4، در پروتکل IPv6 نیز گروهی از آدرسها برای مقاصد خاص رزرو شده اند. پروتکل IP نسخه 6، 8 بیت رزرو شده دارد که اگر به این NAPها در آینده اضافه شود و آدرس های NAP کم بیاد می تواند از این رزروها استفاده کند. مثل 0::0::0::0::0::0::0::0 که معادل “::” بوده و شبیه به آدرس 0.0.0.0 در IPv4 عمل می کند. این آدرس به مفهوم آدرس فرستنده یک پیام در برخی از پیکربندی ها می باشد.

(NLA_ ID (Next Level Aggregator Identifier: به 24 بیت بعدی NLA می گویند. شناسه 24 بیتی برای حوزه های کوچکتر از TLA است. شامل مجموعه ای از آدرس هاست که به واسطه بلوک TLA و پس از آن به سیستمهای زیر مجموعه اختصاص داده می شود. به AS مربوطه اشاره می کند. مثلا شماره AS مخابرات ایران. NLA ما می شود یعنی NLA مخابرات ایران.

(SLA_ ID (Site Level Aggregator Identifier: به 16 بیت بعدی SLA می گویند. مشخص کردن حوزه های کوچکتر از NLA. به عنوان مثال مشخص کردن شرکت ها و سازمانهای دولتی در داخل یک کشور. شماره AS ISP ما را مشخص می کند. برای نمایش ساده تر IPv6 می توان قسمتهایی از آن را که تماما صفر است، فقط با یک صفر نمایش داد و یا تمام صفرها را به همراه کولن بعد از آن حذف کرد.

فشرده سازی IPv6:

فشرده سازی IPv6
فشرده سازی IPv6

چند نکته :

 1. IPv6 نمی تواند با “::” شروع شود.
 2. در هر قسمت 16 بیتی می توان حداکثر از عدد DDDD و حداقل از 0000 استفاده کرد.
 3. در IPv6 چیزی به نام Subnet Mask وجود ندارد اما به جای آن Perfix (پیشوند) وجود دارد.

به طور مثال IP آدرس 2001::3 با پیشوند 64 بیت به صورت

2001::3/64

نوشته می شود، مفهوم این است که 64 بیت از سمت چپ ثابت و نشان دهنده آدرس شبکه (subnet ID) است و مابقی می تواند برای کامپیوترهای داخل شبکه تغییر کند. می توان برای هر کامپیوتر چندین Subnet ID تعریف کرد که به این تکنیک Multinetting می گویند. اگر پیشوند IP آدرسی مشخص نشود، به طور پیش فرض، 64 بیت در نظر گرفته می شود.

Multinetting

انواع آدرس دهی در IPv6

 • Unicast
 • Multicast
 • Anycast

چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast

 • Global Unicast
 • Link-Local Unicast
 • Unique-Local Unicast
چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast
چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast

Global Unicast: به مفهوم آدرسهای unicast قابل انتقال در اینترنت بوده (قابلیت آدرس دهی در اینترنت را بر عهده دارند) و شبیه به نوع متناظر آن در IPv4 می باشند، به این نوع آدرسها Aggregatable Address نیز می گویند. این ساختار از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

Global Unicast

Link-Local Unicast: شبیه به آدرسهای Private یا خصوصی در IPv4 بوده و قابل انتقال در اینترنت نیستند. این آدرسها را می توان به اعضای یک شبکه LAN و یا چند LAN مختلف که قصد برقراری ارتباط با یکدیگر دارند را تخصیص داد. این آدرسها که در غیاب DHCP Server ایجاد می شوند، در IPv6 معادل Fe80::/64 هستند. به بیانی دیگر اگر در هنگام تنظیم IP آدرس، در کادر محاوره ای Properties کارت شبکه گزینه obtain IPv6 address automatically را انتخاب کنیم. سیستم عامل به طور خودکار براساس تلفیقی از MAC Address مربوط به کارت شبکه با آدرس Link-Local یک آدرس IPv6 به کارت شبکه اختصاص می دهد.

Link-Local Unicast

Unique-Local Unicast: این آدرسها را با نام Site-Local unicast هم می شناسند. این نیز قابلیت انتقال در اینترنت را نداشته اما در هر جا که مورد استفاده قرار گیرند، در بین تمامی دیگر آدرسهای اینترنت منحصر به فرد می باشند. عملکرد این نوع آدرسها دقیقا شبیه به آدرسهای private در IPv4 بوده و امکان برقراری ارتباط بین دستگاههای یک سازمان محلی را با واسطه روترها ممکن می سازند. این آدرسها با 16 بیت ثابت (feco) شروع می شوند و به دنبال آن 32 بیت صفر و سپس 16 بیت مربوط به Subnet ID است که معمولا آن را هم صفر در نظر می گیرند. 64 بیت پایانی هم که Interface ID است که برای هر کامپیوتر منحصر به فرد است.

Unique-Local Unicast

آدرسهای Multicast: شبیه به IPv4، پیامهای ارسال شده به مقصد این آدرسها، توسط گروهی از دستگاههای دارای آدرس مزبور دریافت می شود. این آدرسها در برخی از مواقع با نام One-to-Many نیز نامیده می شوند. در IPv6 آدرسهایی که با FF شروع می شوند، در گروه آدرسهای multicast قرار خواهند گرفت.

آدرسهای Multicast

آدرس های Anycast: در ارتباط با آدرسهای Anycast در بالای مقاله توضیح دادم اما برای تکمیل توضیحات عرض میکنم که، برای ساختن یک آدرس Anycast و اختصاص دادن آن به یک router باید ابتدا بخش NET ID مربوط به IPv6 Address شبکه را ثابت و قسمت Subnet ID را صفر قرار دهیم. در واقع می توان گفت که برای ساخت چنین آدرسی نیاز به داشتن IP Perfix شبکه داریم. به طور مثال برای شبکه 64/::2001:4188:1:1 آدرس Anycast برابر با 2001:1:1:0:0:0:0 یا در حالت فشرده ::2001:4188:1:1 خواهد بود. حال اگر بسته ای به آدرس Anycast ارسال شود، به دست نزدیکترین آدرس Anycastی که روی روتر تنظیم شده است می رسد. این عمل با استفاده از ساختارهای مسیریابی آدرسهای Anycast و Routing Metricهای مسیریابی اتفاق می افتد و زمانیکه یک packet با آدرس Anycast ارسال شود بعد از اینکه به دست اولین و نزدیکترین دستگاه برسد، دیگر به دنبال دستگاههای دیگر نمی گردد و مسیریابی به اتمام می رسد.

آدرس های Anycast

در صورت نیاز به تبدیل IPv4 به IPv6 می توان به راحتی این کار را از این سایت انجام دهید.

به منظور پیدا کردن IPv4 یک سیستم در شبکه خود می توانید با دستور زیر سیستم مورد نظر را Ping کرده و آدرس IPv6 آن را پیدا نمایید:

ping PCname -6

پارامتر 6- برای IPv6 و پارامتر 4- برای Ipv4 هستش و به جای PCname هم نام سیستم مقابل را وارد نمایید.

ping ipv6

مکانیزم های مهاجرت به IPv6: راهکار NAT64

یکی از مشکلات بر سر راه Mobile Provider ها فراهم کردن شرایطی است که هاست های IPv6-only بتوانند با سرورهای IPv4-only ارتباط برقرار نمایند. NAT64 مکانیزمی است بر پایه ی Network Address Translation NAT که با نگاشت آدرس IPv6 هاست متصل به پروایدر به یک آدرس IPv4، این مشکل را برطرف می سازد. ویدیوی زیر از RIPE NCC با زبانی ساده به تشریح عملکرد این مکانیزم می پردازد (به جهت سهولت دسترسی هم وطنان داخل کشور، این ویدیو در آپارات آپلود شده است).

 
Infographic From IPv4 to IPv6
Infographic From IPv4 to IPv6
 

تمام RFC های رسمی IPv6

 

RFCDescription
 2015 (incomplete)
7506IPv6 Router Alert Option for MPLS Operations, Administration, and Maintenance (OAM) K. Raza, N. Akiya, C. Pignataro [April 2015] Updates RFC 4379
7511Scenic Routing for IPv6 M. Wilhelm [1 April 2015]
7484Finding the Authoritative Registration Data (RDAP) Service M. Blanchet [March 2015]
7445Analysis of Failure Cases in IPv6 Roaming Scenarios G. Chen, H. Deng, D. Michaud, J. Korhonen, M. Boucadair [March 2015]
7428Transmission of IPv6 Packets over ITU-T G.9959 Networks A. Brandt, J. Buron [February 2015]
7439Gap Analysis for Operating IPv6-Only MPLS Networks W. George, Ed., C. Pignataro, Ed. [January 2015]
7421Analysis of the 64-bit Boundary in IPv6 Addressing B. Carpenter, Ed., T. Chown, F. Gont, S. Jiang, A. Petrescu, A. Yourtchenko [January 2015]
  2014
7417Extensions to Generic Aggregate RSVP for IPv4 and IPv6 Reservations over Pre-Congestion Notification (PCN) Domains G. Karagiannis, A. Bhargava [December 2014]
7411Multicast Listener Extensions for Mobile IPv6 (MIPv6) and Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Fast Handovers T. Schmidt, Ed., M. Waehlisch, R. Koodli, G. Fairhurst, D. Liu [November 2014] Updates RFC 5568
7404Using Only Link-Local Addressing inside an IPv6 Network M. Behringer, E. Vyncke [November 2014] Errata
74006LoWPAN-GHC: Generic Header Compression for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) C. Bormann [November 2014]
7389Separation of Control and User Plane for Proxy Mobile IPv6 R. Wakikawa, R. Pazhyannur, S. Gundavelli, C. Perkins [October 2014]
7388Definition of Managed Objects for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) J. Schoenwaelder, A. Sehgal, T. Tsou, C. Zhou [October 2014]
7381Enterprise IPv6 Deployment Guidelines K. Chittimaneni, T. Chown, L. Howard, V. Kuarsingh, Y. Pouffary, E. Vyncke [October 2014]
7371Updates to the IPv6 Multicast Addressing Architecture M. Boucadair, S. Venaas [September 2014] Updates RFC 3306RFC 3956RFC 4291
7368IPv6 Home Networking Architecture Principles T. Chown, Ed., J. Arkko, A. Brandt, O. Troan, J. Weil [October 2014]
7346IPv6 Multicast Address Scopes R. Droms [August 2014] Updates RFC 4007RFC 4291
7343An IPv6 Prefix for Overlay Routable Cryptographic Hash Identifiers Version 2 (ORCHIDv2) J. Laganier, F. Dupont [September 2014] Obsoletes RFC 4843
7341DHCPv4-over-DHCPv6 (DHCP 4o6) Transport Q. Sun, Y. Cui, M. Siodelski, S. Krishnan, I. Farrer [August 2014]
7287Mobile Multicast Sender Support in Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Domains T. Schmidt, Ed., S. Gao, H. Zhang, M. Waehlisch [June 2014]
7278Extending an IPv6 /64 Prefix from a Third Generation Partnership Project (3GPP) Mobile Interface to a LAN Link C. Byrne, D. Drown, A. Vizdal [June 2014]
7225Discovering NAT64 IPv6 Prefixes Using the Port Control Protocol (PCP) M. Boucadair [May 2014]
7222Quality-of-Service Option for Proxy Mobile IPv6 M. Liebsch, P. Seite, H. Yokota, J. Korhonen, S. Gundavelli [May 2014]
7219SEcure Neighbor Discovery (SEND) Source Address Validation Improvement (SAVI) M. Bagnulo, A. Garcia-Martinez [May 2014]
7217A Method for Generating Semantically Opaque Interface Identifiers with IPv6 Stateless Address Autoconfiguration (SLAAC) F. Gont [April 2014]
7161Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Multicast Handover Optimization by the Subscription Information Acquisition through the LMA (SIAL) LM. Contreras, CJ. Bernardos, I. Soto [March 2014]
7157IPv6 Multihoming without Network Address Translation O. Troan, Ed., D. Miles, S. Matsushima, T. Okimoto, D. Wing [March 2014]
7156Diameter Support for Proxy Mobile IPv6 Localized Routing G. Zorn, Q. Wu, J. Korhonen [April 2014]
7148Prefix Delegation Support for Proxy Mobile IPv6 X. Zhou, J. Korhonen, C. Williams, S. Gundavelli, CJ. Bernardos [March 2014]
7136Significance of IPv6 Interface Identifiers B. Carpenter, S. Jiang [ February 2014] Updates 4291
7123Security Implications of IPv6 on IPv4 Networks F. Gont, W. Liu [February 2014]
7113Implementation Advice for IPv6 Router Advertisement Guard (RA-Guard) F. Gont [February 2014] Updates 6105
7112Implications of Oversized IPv6 Header Chains F. Gont, V. Manral, R. Bonica [January 2014] Updates 2460
7109Flow Bindings Initiated by Home Agents for Mobile IPv6 H. Yokota, D. Kim, B. Sarikaya, F. Xia [February 2014]
7098Using the IPv6 Flow Label for Load Balancing in Server Farms B. Carpenter, S. Jiang, W. Tarreau [January 2014]
  2013
7084Basic Requirements for IPv6 Customer Edge Routers H. Singh, W. Beebee, C. Donley, B. Stark [November 2013] Obsoletes 6204
7077Update Notifications for Proxy Mobile IPv6 S. Krishnan, S. Gundavelli, M. Liebsch, H. Yokota, J. Korhonen [November 2013]
7066IPv6 for Third Generation Partnership Project (3GPP) Cellular Hosts J. Korhonen, Ed., J. Arkko, Ed., T. Savolainen, S. Krishnan [November 2013] Obsoletes 3316
7059A Comparison of IPv6-over-IPv4 Tunnel Mechanisms S. Steffann, I. van Beijnum, R. van Rein [November 2013]
7050Discovery of the IPv6 Prefix Used for IPv6 Address Synthesis T. Savolainen, J. Korhonen, D. Wing [November 2013]
7048Neighbor Unreachability Detection Is Too Impatient E. Nordmark, I. Gashinsky [January 2014] Updates 4861
7045Transmission and Processing of IPv6 Extension Headers B. Carpenter, S. Jiang [December 2013] Updates 24602780
7040Public IPv4-over-IPv6 Access Network Y. Cui, J. Wu, P. Wu, O. Vautrin, Y. Lee [November 2013]
7028Multicast Mobility Routing Optimizations for Proxy Mobile IPv6 JC. Zuniga, LM. Contreras, CJ. Bernardos, S. Jeon, Y. Kim [September 2013]
7021Assessing the Impact of Carrier-Grade NAT on Network Applications C. Donley, Ed., L. Howard, V. Kuarsingh, J. Berg, J. Doshi [September 2013]
7010IPv6 Site Renumbering Gap Analysis B. Liu, S. Jiang, B. Carpenter, S. Venaas, W. George [September 2013]
6992Routing for IPv4-Embedded IPv6 Packets D. Cheng, M. Boucadair, A. Retana [July 2013]
6980Security Implications of IPv6 Fragmentation with IPv6 Neighbor Discovery F. Gont [August 2013] Updates 39714861
6971Depth-First Forwarding (DFF) in Unreliable Networks U. Herberg, Ed., A. Cardenas, T. Iwao, M. Dow, S. Cespedes [June 2013]
6964Operational Guidance for IPv6 Deployment in IPv4 Sites Using the Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin [May 2013]
6957Duplicate Address Detection Proxy F. Costa, J-M. Combes, Ed., X. Pougnard, H. Li [June 2013]
6948Some Measurements on World IPv6 Day from an End-User Perspective A. Keranen, J. Arkko [July 2013]
6946Processing of IPv6 “Atomic” Fragments F. Gont [May 2013] Updates 24605722
6936Applicability Statement for the Use of IPv6 UDP Datagrams with Zero Checksums G. Fairhurst, M. Westerlund [April 2013]
6935IPv6 and UDP Checksums for Tunneled Packets M. Eubanks, P. Chimento, M. Westerlund [April 2013] Updates 2460
6930RADIUS Attribute for IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) D. Guo, S. Jiang, Ed., R. Despres, R. Maglione [April 2013]
6911RADIUS Attributes for IPv6 Access Networks W. Dec, Ed., B. Sarikaya, G. Zorn, Ed., D. Miles, B. Lourdelet [April 2013]
6909IPv4 Traffic Offload Selector Option for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., X. Zhou, J. Korhonen, G. Feige, R. Koodli [April 2013]
6889Analysis of Stateful 64 Translation R. Penno, T. Saxena, M. Boucadair, S. Sivakumar [April 2013]
6887Port Control Protocol (PCP) D. Wing, Ed., S. Cheshire, M. Boucadair, R. Penno, P. Selkirk [April 2013]
6883IPv6 Guidance for Internet Content Providers and Application Service Providers B. Carpenter, S. Jiang [March 2013]
6877464XLAT: Combination of Stateful and Stateless Translation M. Mawatari, M. Kawashima, C. Byrne [April 2013]
6874Representing IPv6 Zone Identifiers in Address Literals and Uniform Resource Identifiers B. Carpenter, S. Cheshire, R. Hinden [February 2013] Updates 3986Errata
6866Problem Statement for Renumbering IPv6 Hosts with Static Addresses in Enterprise Networks B. Carpenter, S. Jiang [February 2013]
6853DHCPv6 Redundancy Deployment Considerations J. Brzozowski, J. Tremblay, J. Chen, T. Mrugalski [February 2013] a.k.a. BCP 180
6829Label Switched Path (LSP) Ping for Pseudowire Forwarding Equivalence Classes (FECs) Advertised over IPv6 M. Chen, P. Pan, C. Pignataro, R. Asati [January 2013] Updates 4379
  2012
6791Stateless Source Address Mapping for ICMPv6 Packets X. Li, C. Bao, D. Wing, R. Vaithianathan, G. Huston [November 2012] Updates 6145
6784Kerberos Options for DHCPv6 S. Sakane, M. Ishiyama [November 2012]
6782Wireline Incremental IPv6 V. Kuarsingh, Ed., L. Howard [November 2012]
6775Neighbor Discovery Optimization for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) Z. Shelby, Ed., S. Chakrabarti, E. Nordmark, C. Bormann [November 2012] Updates 4944
6757Access Network Identifier (ANI) Option for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., J. Korhonen, Ed., M. Grayson, K. Leung, R. Pazhyannur [October 2012]
6751Native IPv6 behind IPv4-to-IPv4 NAT Customer Premises Equipment (6a44) R. Despres, Ed., B. Carpenter, D. Wing, S. Jiang [October 2012] Errata
6744IPv6 Nonce Destination Option for the Identifier-Locator Network Protocol for IPv6 (ILNPv6) RJ Atkinson, SN Bhatti [November 2012]
67326to4 Provider Managed Tunnels V. Kuarsingh, Ed., Y. Lee, O. Vautrin [September 2012]
6724Default Address Selection for Internet Protocol Version 6 (IPv6) D. Thaler, Ed., R. Draves, A. Matsumoto, T. Chown [September 2012] Obsoletes 3484Errata
6705Localized Routing for Proxy Mobile IPv6 S. Krishnan, R. Koodli, P. Loureiro, Q. Wu, A. Dutta [September 2012]
6666A Discard Prefix for IPv6 N. Hilliard, D. Freedman [August 2012]
6654Gateway-Initiated IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (GI 6rd) T. Tsou, C. Zhou, T. Taylor, Q. Chen [July 2012]
6653DHCPv6 Prefix Delegation in Long-Term Evolution (LTE) Networks B. Sarikaya, F. Xia, T. Lemon [July 2012]
6629Considerations on the Application of the Level 3 Multihoming Shim Protocol for IPv6 (Shim6) J. Abley, M. Bagnulo, A. Garcia-Martinez [June 2012]
6620FCFS SAVI: First-Come, First-Served Source Address Validation Improvement for Locally Assigned IPv6 Addresses E. Nordmark, M. Bagnulo, E. Levy-Abegnoli [May 2012]
6618Mobile IPv6 Security Framework Using Transport Layer Security for Communication between the Mobile Node and Home Agent J. Korhonen, Ed., B. Patil, H. Tschofenig, D. Kroeselberg [May 2012]
6612Interactions between Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) and Mobile IPv6 (MIPv6): Scenarios and Related Issues G. Giaretta, Ed. [May 2012]
6611Mobile IPv6 (MIPv6) Bootstrapping for the Integrated Scenario K. Chowdhury, Ed., A. Yegin [May 2012]
6610DHCP Options for Home Information Discovery in Mobile IPv6 (MIPv6) H. Jang, A. Yegin, K. Chowdhury, J. Choi, T. Lemon [May 2012]
6606Problem Statement and Requirements for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Network (6LoWPAN) Routing E. Kim, D. Kaspar, C. Gomez, C. Bormann [May 2012]
6602Bulk Binding Update Support for Proxy Mobile IPv6 F. Abinader, Ed., S. Gundavelli, Ed., K. Leung, S. Krishnan, D. Premec [May 2012]
6589Considerations for Transitioning Content to IPv6 J. Livingood [April 2012]
6586Experiences from an IPv6-Only Network J. Arkko, A. Keranen [April 2012]
6583Operational Neighbor Discovery Problems I. Gashinsky, J. Jaeggli, W. Kumari [March 2012]
6572RADIUS Support for Proxy Mobile IPv6 F. Xia, B. Sarikaya, J. Korhonen, Ed., S. Gundavelli, D. Damic [June 2012]
6565OSPFv3 as a Provider Edge to Customer Edge (PE-CE) Routing Protocol P. Pillay-Esnault, P. Moyer, J. Doyle, E. Ertekin, M. Lundberg [June 2012]
6564A Uniform Format for IPv6 Extension Headers S. Krishnan, J. Woodyatt, E. Kline, J. Hoagland, M. Bhatia [April 2012] Updates 2460
6556Testing Eyeball Happiness F. Baker [April 2012]
6555Happy Eyeballs: Success with Dual-Stack Hosts D. Wing, A. Yourtchenko [April 2012] Errata
6554An IPv6 Routing Header for Source Routes with the Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks (RPL) J. Hui, JP. Vasseur, D. Culler, V. Manral [March 2012]
6550RPL: IPv6 Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks T. Winter, Ed., P. Thubert, Ed., A. Brandt, J. Hui, R. Kelsey, P. Levis, K. Pister, R. Struik, JP. Vasseur, R. Alexander [March 2012] Errata
6543Reserved IPv6 Interface Identifier for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli [May 2012] Updates 5213
6540IPv6 Support Required for All IP-Capable Nodes W. George, C. Donley, C. Liljenstolpe, L. Howard [April 2012] a.k.a. BCP 177
6535Dual-Stack Hosts Using “Bump-in-the-Host” (BIH) B. Huang, H. Deng, T. Savolainen [February 2012] Obsoletes 27673338Errata
6519RADIUS Extensions for Dual-Stack Lite R. Maglione, A. Durand [February 2012] Errata
6516IPv6 Multicast VPN (MVPN) Support Using PIM Control Plane and Selective Provider Multicast Service Interface (S-PMSI) Join Messages Y. Cai, E. Rosen, Ed., I. Wijnands [February 2012]
6515IPv4 and IPv6 Infrastructure Addresses in BGP Updates for Multicast VPN R. Aggarwal, E. Rosen [February 2012] Updates 6514
6475Proxy Mobile IPv6 Management Information Base G. Keeni, K. Koide, S. Gundavelli, R. Wakikawa [May 2012]
6463Runtime Local Mobility Anchor (LMA) Assignment Support for Proxy Mobile IPv6 J. Korhonen, Ed., S. Gundavelli, H. Yokota, X. Cui [February 2012]
6459IPv6 in 3rd Generation Partnership Project (3GPP) Evolved Packet System (EPS) J. Korhonen, Ed., J. Soininen, B. Patil, T. Savolainen, G. Bajko, K. Iisakkila [January 2012]
  2011
6438Using the IPv6 Flow Label for Equal Cost Multipath Routing and Link Aggregation in Tunnels B. Carpenter, S. Amante [November 2011]
6437IPv6 Flow Label Specification S. Amante, B. Carpenter, S. Jiang, J. Rajahalme [November 2011] Obsoletes 3697, Updates 22052460
6436Rationale for Update to the IPv6 Flow Label Specification S. Amante, B. Carpenter, S. Jiang [November 2011]
6434IPv6 Node Requirements E. Jankiewicz, J. Loughney, T. Narten [December 2011] Obsoletes 4294Errata
6384An FTP Application Layer Gateway (ALG) for IPv6-to-IPv4 Translation I. van Beijnum [October 2011]
6346The Address plus Port (A+P) Approach to the IPv4 Address Shortage R. Bush, Ed. [August 2011]
6343Advisory Guidelines for 6to4 Deployment B. Carpenter [August 2011]
6342Mobile Networks Considerations for IPv6 Deployment R. Koodli [August 2011] Obsoletes 6312
6334Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Option for Dual-Stack Lite D. Hankins, T. Mrugalski [August 2011]
6333Dual-Stack Lite Broadband Deployments Following IPv4 Exhaustion A. Durand, R. Droms, J. Woodyatt, Y. Lee [August 2011]
6324Routing Loop Attack Using IPv6 Automatic Tunnels: Problem Statement and Proposed Mitigations G. Nakibly, F. Templin [August 2011]
6312Mobile Networks Considerations for IPv6 Deployment R. Koodli [July 2011] Obsoleted by 6342
6296IPv6-to-IPv6 Network Prefix Translation M. Wasserman, F. Baker [June 2011] Errata
6294Survey of Proposed Use Cases for the IPv6 Flow Label Q. Hu, B. Carpenter [June 2011]
6282Compression Format for IPv6 Datagrams over IEEE 802.15.4-Based Networks J. Hui, Ed., P. Thubert [September 2011] Updates 4944
6279Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Localized Routing Problem Statement M. Liebsch, Ed., S. Jeong, Q. Wu [June 2011]
6275Mobility Support in IPv6 C. Perkins, Ed., D. Johnson, J. Arkko [July 2011] Obsoletes 3775Errata
6269Issues with IP Address Sharing M. Ford, Ed., M. Boucadair, A. Durand, P. Levis, P. Roberts [June 2011]
6264An Incremental Carrier-Grade NAT (CGN) for IPv6 Transition S. Jiang, D. Guo, B. Carpenter [June 2011]
6224Base Deployment for Multicast Listener Support in Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Domains T. Schmidt, M. Waehlisch, S. Krishnan [April 2011]
6221Lightweight DHCPv6 Relay Agent D. Miles, Ed., S. Ooghe, W. Dec, S. Krishnan, A. Kavanagh [May 2011] Updates 3315Errata
6219The China Education and Research Network (CERNET) IVI Translation Design and Deployment for the IPv4/IPv6 Coexistence and Transition X. Li, C. Bao, M. Chen, H. Zhang, J. Wu [May 2011]
6214Adaptation of RFC 1149 for IPv6 B. Carpenter, R. Hinden [1 April 2011] Updates 1149Errata
6204Basic Requirements for IPv6 Customer Edge Routers H. Singh, W. Beebee, C. Donley, B. Stark, O. Troan, Ed. [April 2011] Obsoleted by 7084Errata
6180Guidelines for Using IPv6 Transition Mechanisms during IPv6 Deployment J. Arkko, F. Baker [May 2011]
6177IPv6 Address Assignment to End Sites T. Narten, G. Huston, L. Roberts [March 2011] a.k.a. BCP 157. Obsoletes 3177
6164Using 127-Bit IPv6 Prefixes on Inter-Router Links M. Kohno, B. Nitzan, R. Bush, Y. Matsuzaki, L. Colitti, T. Narten [April 2011] Updated by 6547Errata
6157IPv6 Transition in the Session Initiation Protocol (SIP) G. Camarillo, K. El Malki, V. Gurbani [April 2011] Updates 3264Errata
6156Traversal Using Relays around NAT (TURN) Extension for IPv6 G. Camarillo, O. Novo, S. Perreault, Ed. [April 2011]
6147DNS64: DNS Extensions for Network Address Translation from IPv6 Clients to IPv4 Servers M. Bagnulo, A. Sullivan, P. Matthews, I. van Beijnum [April 2011] Errata
6145IP/ICMP Translation Algorithm X. Li, C. Bao, F. Baker [April 2011] Obsoletes 2765, Updated by 6791,Errata
6144Framework for IPv4/IPv6 Translation F. Baker, X. Li, C. Bao, K. Yin [April 2011]
6139Routing and Addressing in Networks with Global Enterprise Recursion (RANGER) Scenarios S. Russert, Ed., E. Fleischman, Ed., F. Templin, Ed. [February 2011]
6127IPv4 Run-Out and IPv4-IPv6 Co-Existence Scenarios J. Arkko, M. Townsley [May 2011]
6119IPv6 Traffic Engineering in IS-IS J. Harrison, J. Berger, M. Bartlett [February 2011]
6106IPv6 Router Advertisement Options for DNS Configuration J. Jeong, S. Park, L. Beloeil, S. Madanapalli [November 2010] Obsoletes RFC5006
6105IPv6 Router Advertisement Guard E. Levy-Abegnoli, G. Van de Velde, C. Popoviciu, J. Mohacsi [February 2011]
6104Rogue IPv6 Router Advertisement Problem Statement T. Chown, S. Venaas [February 2011]
6097Local Mobility Anchor (LMA) Discovery for Proxy Mobile IPv6 J. Korhonen, V. Devarapalli [February 2011]
6092Recommended Simple Security Capabilities in Customer Premises Equipment (CPE) for Providing Residential IPv6 Internet Service J. Woodyatt, Ed. [January 2011]
6089Flow Bindings in Mobile IPv6 and Network Mobility (NEMO) Basic Support G. Tsirtsis, H. Soliman, N. Montavont, G. Giaretta, K. Kuladinithi [January 2011] Updates RFC5648
6088Traffic Selectors for Flow Bindings G. Tsirtsis, G. Giarreta, H. Soliman, N. Montavont [January 2011]
6085Address Mapping of IPv6 Multicast Packets on Ethernet S. Gundavelli, M. Townsley, O. Troan, W. Dec [January 2011] Updates RFC2464
6081Teredo Extensions D. Thaler [January 2011] Updates RFC4380
6058Transient Binding for Proxy Mobile IPv6 M. Liebsch, Ed., A. Muhanna, O. Blume [March 2011]
  2010
6059Simple Procedures for Detecting Network Attachment in IPv6 S. Krishnan, G. Daley [November 2010]
6052IPv6 Addressing of IPv4/IPv6 Translators C. Bao, C. Huitema, M. Bagnulo, M. Boucadair, X. Li [October 2010] Updates RFC4291
6036Emerging Service Provider Scenarios for IPv6 Deployment B. Carpenter, S. Jiang [October 2010]
6018IPv4 and IPv6 Greynets F. Baker, W. Harrop, G. Armitage [September 2010]
5991Teredo Security Updates D. Thaler, S. Krishnan, J. Hoagland [September 2010] Updates RFC4380
5970DHCPv6 Options for Network Boot T. Huth, J. Freimann, V. Zimmer, D. Thaler [September 2010]
5969IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) — Protocol Specification W. Townsley, O. Troan [August 2010]
5963IPv6 Deployment in Internet Exchange Points (IXPs) R. Gagliano [August 2010]
5954Essential Correction for IPv6 ABNF and URI Comparison in RFC 3261 V. Gurbani, Ed., B. Carpenter, Ed., B. Tate, Ed. [August 2010] Updates RFC3261
5952A Recommendation for IPv6 Address Text Representation S. Kawamura, M. Kawashima [August 2010] Updates RFC4291
5942IPv6 Subnet Model: The Relationship between Links and Subnet Prefixes H. Singh, W. Beebee, E. Nordmark [July 2010] Updates RFC4861
5902IAB Thoughts on IPv6 Network Address Translation D. Thaler, L. Zhang, G. Lebovitz [July 2010]
5881Bidirectional Forwarding Detection (BFD) for IPv4 and IPv6 (Single Hop) D. Katz, D. Ward [June 2010]
5871IANA Allocation Guidelines for the IPv6 Routing Header J. Arkko, S. Bradner [May 2010] Updates RFC2460
5855Nameservers for IPv4 and IPv6 Reverse Zones J. Abley, T. Manderson [May 2010] a.k.a. BCP 155
5847Heartbeat Mechanism for Proxy Mobile IPv6 V. Devarapalli, Ed., R. Koodli, Ed., H. Lim, N. Kant, S. Krishnan, J. Laganier [June 2010]
5846Binding Revocation for IPv6 Mobility A. Muhanna, M. Khalil, S. Gundavelli, K. Chowdhury, P. Yegani [June 2010]
5845Generic Routing Encapsulation (GRE) Key Option for Proxy Mobile IPv6 A. Muhanna, M. Khalil, S. Gundavelli, K. Leung [June 2010]
5844IPv4 Support for Proxy Mobile IPv6 R. Wakikawa, S. Gundavelli [May 2010]
5798Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP) Version 3 for IPv4 and IPv6 S. Nadas, Ed. [March 2010] Obsoletes RFC3768
5779Diameter Proxy Mobile IPv6: Mobile Access Gateway and Local Mobility Anchor Interaction with Diameter Server J. Korhonen, Ed., J. Bournelle, K. Chowdhury, A. Muhanna, U. Meyer [February 2010]
5778Diameter Mobile IPv6: Support for Home Agent to Diameter Server Interaction J. Korhonen, Ed., H. Tschofenig, J. Bournelle, G. Giaretta, M. Nakhjiri [February 2010]
5739IPv6 Configuration in Internet Key Exchange Protocol Version 2 (IKEv2) P. Eronen, J. Laganier, C. Madson [February 2010]
5726Mobile IPv6 Location Privacy Solutions Y. Qiu, F. Zhao, Ed., R. Koodli [February 2010]
5572IPv6 Tunnel Broker with the Tunnel Setup Protocol (TSP) M. Blanchet, F. Parent [February 2010]
5569IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) R. Despres [January 2010]
  2009
5722Handling of Overlapping IPv6 Fragments S. Krishnan [December 2009] Updates RFC2460
5701IPv6 Address Specific BGP Extended Community Attribute Y. Rekhter [November 2009]
5637Authentication, Authorization, and Accounting (AAA) Goals for Mobile IPv6 G. Giaretta, I. Guardini, E. Demaria, J. Bournelle, R. Lopez [September 2009]
5570Common Architecture Label IPv6 Security Option (CALIPSO) M. StJohns, R. Atkinson, G. Thomas [July 2009]
5568Mobile IPv6 Fast Handovers R. Koodli, Ed. [July 2009] Obsoletes RFC5268
5555Mobile IPv6 Support for Dual Stack Hosts and Routers H. Soliman, Ed. [June 2009]
5549Advertising IPv4 Network Layer Reachability Information with an IPv6 Next Hop F. Le Faucheur, E. Rosen [May 2009]
5534Failure Detection and Locator Pair Exploration Protocol for IPv6 Multihoming J. Arkko, I. van Beijnum [June 2009]
5533Shim6: Level 3 Multihoming Shim Protocol for IPv6 E. Nordmark, M. Bagnulo [June 2009]
5514IPv6 over Social Networks E. Vyncke [April 1 2009]
5453Reserved IPv6 Interface Identifiers S. Krishnan February 2009]
5447Diameter Mobile IPv6: Support for Network Access Server to Diameter Server Interaction J. Korhonen, Ed., J. Bournelle, H. Tschofenig, C. Perkins, K. Chowdhury February 2009]
5419Why the Authentication Data Suboption is Needed for Mobile IPv6 (MIPv6) B. Patil, G. Dommety [January 2009]
  2008
5380Hierarchical Mobile IPv6 (HMIPv6) Mobility Management H. Soliman, C. Castelluccia, K. ElMalki, L. Bellier [October 2008] Obsoletes RFC4140
5375IPv6 Unicast Address Assignment Considerations G. Van de Velde, C. Popoviciu, T. Chown, O. Bonness, C. Hahn [December 2008]
5350IANA Considerations for the IPv4 and IPv6 Router Alert Options J. Manner, A. McDonald [September 2008] Updates RFC2113, RFC3175
5340OSPF for IPv6 R. Coltun, D. Ferguson, J. Moy, A. Lindem [July 2008] Obsoletes RFC2740
5308Routing IPv6 with IS-IS C. Hopps [October 2008]
5271Mobile IPv6 Fast Handovers for 3G CDMA Networks H. Yokota, G. Dommety [June 2008]
5270Mobile IPv6 Fast Handovers over IEEE 802.16e Networks H. Jang, J. Jee, Y. Han, S. Park, J. Cha [June 2008]
5269Distributing a Symmetric Fast Mobile IPv6 (FMIPv6) Handover Key Using SEcure Neighbor Discovery (SEND) J. Kempf, R. Koodli [June 2008]
5268Mobile IPv6 Fast Handovers R. Koodli, Ed. [June 2008] Obsoletes RFC4068, Obsoleted by RFC5568
5214Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin, T. Gleeson, D. Thaler [March 2008] Obsoletes RFC4214
5213Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., K. Leung, V. Devarapalli, K. Chowdhury, B. Patil [August 2008]
5181IPv6 Deployment Scenarios in 802.16 Networks M-K. Shin, Ed., Y-H. Han, S-E. Kim, D. Premec [May 2008]
5180IPv6 Benchmarking Methodology for Network Interconnect Devices C. Popoviciu, A. Hamza, G. Van de Velde, D. Dugatkin [May 2008]
5175IPv6 Router Advertisement Flags Option B. Haberman, Ed., R. Hinden [March 2008] Obsoletes RFC5075
5172Negotiation for IPv6 Datagram Compression Using IPv6 Control Protocol S. Varada, Ed. [March 2008] Obsoletes RFC2472
5157IPv6 Implications for Network Scanning T. Chown [March 2008]
5156Special-Use IPv6 Addresses M. Blanchet [April 2008]
5149Service Selection for Mobile IPv6 J. Korhonen, U. Nilsson, V. Devarapalli [February 2008]
5121Transmission of IPv6 via the IPv6 Convergence Sublayer over IEEE 802.16 Networks B. Patil, F. Xia, B. Sarikaya, JH. Choi, S. Madanapalli [February 2008]
5118Session Initiation Protocol (SIP) Torture Test Messages for Internet Protocol Version 6 (IPv6) V. Gurbani, C. Boulton, R. Sparks [February 2008]
  2007
5096Mobile IPv6 Experimental Messages V. Devarapalli [December 2007]
5095Deprecation of Type 0 Routing Headers in IPv6 J. Abley, P. Savola, G. Neville-Neil [December 2007] Updates RFC2460, RFC4294
5094Mobile IPv6 Vendor Specific Option V. Devarapalli, A. Patel, K. Leung [December 2007]
5075IPv6 Router Advertisement Flags Option B. Haberman, Ed., R. Hinden [November 2007] Obsoleted by RFC5175
5026Mobile IPv6 Bootstrapping in Split Scenario G. Giaretta, Ed., J. Kempf, V. Devarapalli, Ed. [October 2007]
5014IPv6 Socket API for Source Address Selection E. Nordmark, S. Chakrabarti, J. Laganier [September 2007]
5006IPv6 Router Advertisement Option for DNS Configuration J. Jeong, Ed., S. Park, L. Beloeil, S. Madanapalli [September 2007]
4968Analysis of IPv6 Link Models for 802.16 Based Networks S. Madanapalli, Ed. [August 2007]
4944Transmission of IPv6 Packets over IEEE 802.15.4 Networks G. Montenegro, N. Kushalnagar, J. Hui, D. Culler [September 2007]
4943IPv6 Neighbor Discovery On-Link Assumption Considered Harmful S. Roy, A. Durand, J. Paugh [September 2007]
4942IPv6 Transition/Co-existence Security Considerations E. Davies, S. Krishnan, P. Savola [September 2007]
4941Privacy Extensions for Stateless Address Autoconfiguration in IPv6 T. Narten, R. Draves, S. Krishnan [September 2007] Obsoletes RFC3041
4919IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs): Overview, Assumptions, Problem Statement, and Goals N. Kushalnagar, G. Montenegro, C. Schumacher [August 2007]
4891Using IPsec to Secure IPv6-in-IPv4 Tunnels R. Graveman, M. Parthasarathy, P. Savola, H. Tschofenig [May 2007]
4882IP Address Location Privacy and Mobile IPv6: Problem Statement R. Koodli [May 2007]
4877Mobile IPv6 Operation with IKEv2 and the Revised IPsec Architecture V. Devarapalli, F. Dupont [April 2007] Updates RFC3776
4866Enhanced Route Optimization for Mobile IPv6 J. Arkko, C. Vogt, W. Haddad [May 2007]
4864Local Network Protection for IPv6 G. Van de Velde, T. Hain, R. Droms, B. Carpenter, E. Klein [May 2007]
4862IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten, T. Jinmei [September 2007] Obsoletes RFC2462
4861Neighbor Discovery for IP version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson, H. Soliman [September 2007] Obsoletes RFC2461. Updated by RFC5942
4852IPv6 Enterprise Network Analysis – IP Layer 3 Focus J. Bound, Y. Pouffary, S. Klynsma, T. Chown, D. Green [April 2007]
4843An IPv6 Prefix for Overlay Routable Cryptographic Hash Identifiers (ORCHID) P. Nikander, J. Laganier, F. Dupont [April 2007] Obsoleted by 7343
4818RADIUS Delegated-IPv6-Prefix Attribute J. Salowey, R. Droms [April 2007]
4798Connecting IPv6 Islands over IPv4 MPLS Using IPv6 Provider Edge Routers (6PE) J. De Clercq, D. Ooms, S. Prevost, F. Le Faucheur [February 2007]
4779ISP IPv6 Deployment Scenarios in Broadband Access Networks S. Asadullah, A. Ahmed, C. Popoviciu, P. Savola, J. Palet [January 2007]
  2006
4773Administration of the IANA Special Purpose IPv6 Address Block G. Huston [December 2006]
4727Experimental Values In IPv4, IPv6, ICMPv4, ICMPv6, UDP, and TCP Headers B. Fenner [November 2006]
4704The Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Client Fully Qualified Domain Name (FQDN) Option B. Volz [October 2006]
4692Considerations on the IPv6 Host Density Metric G. Huston [October 2006]
4671RADIUS Accounting Server MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2621
4670RADIUS Accounting Client MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2620
4669RADIUS Authentication Server MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2619
4668RADIUS Authentication Client MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2618
4659BGP-MPLS IP Virtual Private Network (VPN) Extension for IPv6 VPN J. De Clercq, D. Ooms, M. Carugi, F. Le Faucheur [September 2006]
4649Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Relay Agent Remote-ID Option B. Volz [August 2006]
4640Problem Statement for bootstrapping Mobile IPv6 (MIPv6) A. Patel, Ed., G. Giaretta, Ed. [September 2006]
4620IPv6 Node Information Queries M. Crawford, B. Haberman, Ed. [August 2006]
4604Using Internet Group Management Protocol Version 3 (IGMPv3) and Multicast Listener Discovery Protocol Version 2 (MLDv2) for Source-Specific Multicast H. Holbrook, B. Cain, B. Haberman [August 2006] Updates RFC3376, RFC3810
4584Extension to Sockets API for Mobile IPv6 S. Chakrabarti, E. Nordmark [July 2006]
4580Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Relay Agent Subscriber-ID Option B. Volz [June 2006]
4566SDP: Session Description Protocol M. Handley, V. Jacobson, C. Perkins [July 2006]) Obsoletes RFC2327, RFC3266
4554Use of VLANs for IPv4-IPv6 Coexistence in Enterprise Networks T. Chown [June 2006]
4548Internet Code Point (ICP) Assignments for NSAP Addresses E. Gray, J. Rutemiller, G. Swallow [May 2006] Updates RFC1888, RFC4048
4489A Method for Generating Link-Scoped IPv6 Multicast Addresses J-S. Park, M-K. Shin, H-J. Kim [April 2006] Updates RFC3306
4487Mobile IPv6 and Firewalls: Problem Statement F. Le, S. Faccin, B. Patil, H. Tschofenig [May 2006]
4477Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP): IPv4 and IPv6 Dual-Stack Issues T. Chown, S. Venaas, C. Strauf [May 2006]
4472Operational Considerations and Issues with IPv6 DNS A. Durand, J. Ihren, P. Savola [April 2006]
4449Securing Mobile IPv6 Route Optimization Using a Static Shared Key C. Perkins [June 2006]
4443Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) Specification A. Conta, S. Deering, M. Gupta, Ed. [March 2006] Obsoletes RFC2463. Updates RFC2780
4429Optimistic Duplicate Address Detection (DAD) for IPv6 N. Moore [April 2006]
4395Guidelines and Registration Procedures for New URI Schemes T. Hansen, T. Hardie, L. Masinter [February 2006] Obsoletes RFC2717, RFC2718
4389Neighbor Discovery Proxies (ND Proxy) D. Thaler, M. Talwar, C. Patel [April 2006]
4380Teredo: Tunneling IPv6 over UDP through Network Address Translations (NATs) C. Huitema [February 2006]
4361Node-specific Client Identifiers for Dynamic Host Configuration Protocol Version Four (DHCPv4) T. Lemon, B. Sommerfeld [February 2006] Updates RFC2131, RFC2132, RFC3315
4339IPv6 Host Configuration of DNS Server Information Approaches J. Jeong, Ed. [February 2006]
4338Transmission of IPv6, IPv4, and Address Resolution Protocol (ARP) Packets over Fibre Channel C. DeSanti, C. Carlson, R. Nixon [January 2006] Obsoletes RFC3831, RFC2625
4330Simple Network Time Protocol (SNTP) Version 4 for IPv4, IPv6 and OSI D. Mills [January 2006] Obsoletes RFC2030, RFC1769
4295Mobile IPv6 Management Information Base G. Keeni, K. Koide, K. Nagami, S. Gundavelli [April 2006]
4294IPv6 Node Requirements J. Loughney, Ed. [April 2006]
4293Management Information Base for the Internet Protocol (IP) S. Routhier, Ed. [April 2006] Obsoletes RFC2011, RFC2465, RFC2466
4292IP Forwarding Table MIB B. Haberman [April 2006]
4291IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [February 2006] Obsoletes RFC3513. Updated by RFC5952
4285Authentication Protocol for Mobile IPv6 A. Patel, K. Leung, M. Khalil, H. Akhtar, K. Chowdhury [January 2006]
  2005
4311IPv6 Host-to-Router Load Sharing R. Hinden, D. Thaler [November 2005] Updates RFC2461
4286Multicast Router Discovery B. Haberman, J. Martin [December 2005]
4283Mobile Node Identifier Option for Mobile IPv6 (MIPv6) A. Patel, K. Leung, M. Khalil, H. Akhtar, K. Chowdhury [November 2005]
4260Mobile IPv6 Fast Handovers for 802.11 Networks P. McCann [November 2005]
4242Information Refresh Time Option for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) S. Venaas, T. Chown, B. Volz [November 2005]
4241A Model of IPv6/IPv4 Dual Stack Internet Access Service Y. Shirasaki, S. Miyakawa, T. Yamasaki, A. Takenouchi [December 2005]
4225Mobile IP Version 6 Route Optimization Security Design Background P. Nikander, J. Arkko, T. Aura, G. Montenegro, E. Nordmark [December 2005]
4219Things Multihoming in IPv6 (MULTI6) Developers Should Think About E. Lear [October 2005]
4218Threats Relating to IPv6 Multihoming Solutions E. Nordmark, T. Li [October 2005]
4215Analysis on IPv6 Transition in Third Generation Partnership Project (3GPP) Networks J. Wiljakka, Ed. [October 2005]
4214Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin, T. Gleeson, M. Talwar, D. Thaler [October 2005] Obsoleted by RFC5214
4213Basic Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers E. Nordmark, R. Gilligan [October 2005] Obsoletes RFC2893
4192Procedures for Renumbering an IPv6 Network without a Flag Day F. Baker, E. Lear, R. Droms [September 2005] Updates RFC2072
4191Default Router Preferences and More-Specific Routes R. Draves, D. Thaler [November 2005]
4177Architectural Approaches to Multi-homing for IPv6 G. Huston [September 2005]
4147Proposed Changes to the Format of the IANA IPv6 Registry G. Huston [August 2005]
4140Hierarchical Mobile IPv6 Mobility Management (HMIPv6) H. Soliman, C. Castelluccia, K. El Malki, L. Bellier [August 2005] Obsoleted by RFC5380
4135Goals of Detecting Network Attachment in IPv6 JH. Choi, G. Daley [August 2005]
4116IPv4 Multihoming Practices and Limitations J. Abley, K. Lindqvist, E. Davies, B. Black, V. Gill [July 2005]
4113Management Information Base for the User Datagram Protocol (UDP) B. Fenner, J. Flick [June 2005] Obsoletes RFC2454, RFC2013
4087IP Tunnel MIB D. Thaler [June 2005] Obsoletes RFC2667
4076Renumbering Requirements for Stateless Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) T. Chown, S. Venaas, A. Vijayabhaskar [May 2005]
4074Common Misbehavior Against DNS Queries for IPv6 Addresses Y. Morishita, T. Jinmei [May 2005]
4068Fast Handovers for Mobile IPv6 R. Koodli, Ed. [July 2005]
4057IPv6 Enterprise Network Scenarios J. Bound, Ed. [June 2005]
4048RFC 1888 Is Obsolete B. Carpenter [April 2005] Obsoletes RFC1888 Updated by RFC4548
4038Application Aspects of IPv6 Transition M-K. Shin, Ed., Y-G. Hong, J. Hagino, P. Savola, E. M. Castro [March 2005]
4029Scenarios and Analysis for Introducing IPv6 into ISP Networks M. Lind, V. Ksinant, S. Park, A. Baudot, P. Savola [March 2005]
4022Management Information Base for the Transmission Control Protocol (TCP) R. Raghunarayan, Ed. [March 2005] Obsoletes RFC2452, RFC2012
4007IPv6 Scoped Address Architecture S. Deering, B. Haberman, T. Jinmei, E. Nordmark, B. Zill [March 2005]
3986Uniform Resource Identifier (URI): Generic Syntax T. Berners-Lee, R. Fielding, L. Masinter [January 2005] Obsoletes RFC2732, RFC2396, RFC1808. Updates RFC1738. Also STD66
3971SEcure Neighbor Discovery (SEND) J. Arkko, Ed., J. Kempf, B. Zill, P. Nikander [March 2005]
  2004
3964Security Considerations for 6to4 P. Savola, C. Patel [December 2004]
3956Embedding the Rendezvous Point (RP) Address in an IPv6 Multicast Address P. Savola, B. Haberman [November 2004] Updates RFC3306
3919Remote Network Monitoring (RMON) Protocol Identifiers for IPv6 and Multi Protocol Label Switching (MPLS) E. Stephan, J. Palet [October 2004]
3906Calculating Interior Gateway Protocol (IGP) Routes Over Traffic Engineering Tunnels N. Shen, H. Smit [October 2004]
3904Evaluation of IPv6 Transition Mechanisms for Unmanaged Networks C. Huitema, R. Austein, S. Satapati, R. van der Pol [September 2004]
3901DNS IPv6 Transport Operational Guidelines A. Durand, J. Ihren [September 2004] Also BCP91
3898Network Information Service (NIS) Configuration Options for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) V. Kalusivalingam [October 2004]
3879Deprecating Site Local Addresses C. Huitema, B. Carpenter [September 2004]
3849IPv6 Address Prefix Reserved for Documentation G. Huston, A. Lord, P. Smith [July 2004]
3831Transmission of IPv6 Packets over Fibre Channel C. DeSanti [July 2004] Obsoleted by RFC4338
3810Multicast Listener Discovery Version 2 (MLDv2) for IPv6 R. Vida, Ed., L. Costa, Ed. [June 2004] Updates RFC2710 Updated by RFC4604
3796Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Operations & Management Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [Jun e 2004]
3795Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Application Area Standards Track and Experimental Documents R. Sofia, P. Nesser, II [June 2004]
3794Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Transport Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
3793Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Sub-IP Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
3792Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Security Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
3791Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Routing Area Standards Track and Experimental Documents C. Olvera, P. Nesser, II [June 2004]
3790Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Internet Area Standards Track and Experimental Documents C. Mickles, Ed., P. Nesser, II [June 2004]
3789Introduction to the Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
3776Using IPsec to Protect Mobile IPv6 Signaling Between Mobile Nodes and Home Agents J. Arkko, V. Devarapalli, F. Dupont [June 2004]
3775Mobility Support in IPv6 D. Johnson, C. Perkins, J. Arkko [June 2004]
3769Requirements for IPv6 Prefix Delegation S. Miyakawa, R. Droms [June 2004]
3756IPv6 Neighbor Discovery (ND) Trust Models and Threats P. Nikander, Ed., J. Kempf, E. Nordmark [May 2004]
3750Unmanaged Networks IPv6 Transition Scenarios C. Huitema, R. Austein, S. Satapati, R. van der Pol [April 2004]
3736Stateless Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Service for IPv6 R. Droms [April 2004]
37016bone (IPv6 Testing Address Allocation) Phaseout R. Fink, R. Hinden [March 2004] Obsoletes RFC2471
3697IPv6 Flow Label Specification J. Rajahalme, A. Conta, B. Carpenter, S. Deering [March 2004]
  2003
3646DNS Configuration options for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) R. Droms, Ed. [December 2003]
3633IPv6 Prefix Options for Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) version 6 O. Troan, R. Droms [December 2003]
3596DNS Extensions to Support IP Version 6 S. Thomson, C. Huitema, V. Ksinant, M. Souissi [October 2003] Obsoletes RFC3152, RFC1886
3595Textual Conventions for IPv6 Flow Label B. Wijnen [September 2003]
3590Source Address Selection for the Multicast Listener Discovery (MLD) Protocol B. Haberman [September 2003] Updates RFC2710
3587IPv6 Global Unicast Address Format R. Hinden, S. Deering, E. Nordmark [August 2003] Obsoletes RFC2374
3582Goals for IPv6 Site-Multihoming Architectures J. Abley, B. Black, V. Gill [August 2003]
3574Transition Scenarios for 3GPP Networks J. Soininen, Ed. [August 2003]
3542Advanced Sockets Application Program Interface (API) for IPv6 W. Stevens, M. Thomas, E. Nordmark, T. Jinmei [May 2003] Obsoletes RFC2292
3531A Flexible Method for Managing the Assignment of Bits of an IPv6 Address Block M. Blanchet [April 2003]
3513Internet Protocol Version 6 (IPv6) Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [April 2003] Obsoletes RFC2373. Obsoleted by RFC4291
3493Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, J. McCann, W. Stevens [February 2003] Obsoletes RFC2553
3484Default Address Selection for Internet Protocol version 6 (IPv6) R. Draves [February 2003] Obsoleted by 6724
3316Internet Protocol Version 6 (IPv6) for Some Second and Third Generation Cellular Hosts J. Arkko, G. Kuijpers, H. Soliman, J. Loughney, J. Wiljakka [April 2003] Obsoleted by 7066
3315Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) R. Droms, Ed., J. Bound, B. Volz, T. Lemon, C. Perkins, M. Carney [July 2003] Updated by RFC4361
  2002
3364Tradeoffs in Domain Name System (DNS) Support for Internet Protocol version 6 (IPv6) R. Austein [August 2002] Updates RFC2673, RFC2874
3363Representing Internet Protocol version 6 (IPv6) Addresses in the Domain Name System (DNS) R. Bush, A. Durand, B. Fink, O. Gudmundsson, T. Hain [August 2002] Updates RFC2673, RFC2874
3319Dynamic Host Configuration Protocol (DHCPv6) Options for Session Initiation Protocol (SIP) ServersH. Schulzrinne, B. Volz [July 2003]
3314Recommendations for IPv6 in Third Generation Partnership Project (3GPP) Standards M. Wasserman, Ed. [September 2002]
3307Allocation Guidelines for IPv6 Multicast Addresses B. Haberman [August 2002]
3306Unicast-Prefix-based IPv6 Multicast Addresses B. Haberman, D. Thaler [August 2002] Updated by RFC3956RFC4489
3266Support for IPv6 in Session Description Protocol (SDP) S. Olson, G. Camarillo, A. B. Roach [June 2002] Obsoleted by RFC4566. Updates RFC2327
3260New Terminology and Clarifications for Diffserv D. Grossman [April 2002] Updates RFC2474, RFC2475, RFC2597
  2001
3226DNSSEC and IPv6 A6 aware server/resolver message size requirements O. Gudmundsson [December 2001] Updates RFC2535, RFC2874 Updated by RFC4033RFC4034RFC4035
3178IPv6 Multihoming Support at Site Exit Routers J. Hagino, H. Snyder [October 2001]
3177IAB/IESG Recommendations on IPv6 Address Allocations to Sites IAB, IESG [September 2001]
3175Aggregation of RSVP for IPv4 and IPv6 Reservations F. Baker, C. Iturralde, F. Le Faucheur, B. Davie [September 2001] Updated by RFC5350
3168The Addition of Explicit Congestion Notification (ECN) to IP K. Ramakrishnan, S. Floyd, D. Black [September 2001] Obsoletes RFC2481. Updates RFC2474, RFC2401, RFC0793
3162RADIUS and IPv6 B. Aboba, G. Zorn, D. Mitton [August 2001]
3152Delegation of IP6.ARPA R. Bush [August 2001] Obsoleted by RFC3596 Updates RFC2874, RFC2772, RFC2766, RFC2553, RFC1886. Also BCP49
3146Transmission of IPv6 Packets over IEEE 1394 Networks K. Fujisawa, A. Onoe [October 2001]
3142An IPv6-to-IPv4 Transport Relay Translator J. Hagino, K. Yamamoto [June 2001]
3122Extensions to IPv6 Neighbor Discovery for Inverse Discovery Specification A. Conta [June 2001]
3111Service Location Protocol Modifications for IPv6 E. Guttman [May 2001]
3089A SOCKS-based IPv6/IPv4 Gateway Mechanism H. Kitamura [April 2001]
3056Connection of IPv6 Domains via IPv4 Clouds B. Carpenter, K. Moore [February 2001]
3053IPv6 Tunnel Broker A. Durand, P. Fasano, I. Guardini, D. Lento [January 2001]
3041Privacy Extensions for Stateless Address Autoconfiguration in IPv6 T. Narten, R. Draves [January 2001] Obsoleted by RFC4941
3019IP Version 6 Management Information Base for The Multicast Listener Discovery Protocol B. Haberman, R. Worzella [January 2001]
  2000
2928Initial IPv6 Sub-TLA ID Assignments R. Hinden, S. Deering, R. Fink, T. Hain [September 2000]
2894Router Renumbering for IPv6 M. Crawford [August 2000]
2893Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers R. Gilligan, E. Nordmark [August 2000] Obsoletes RFC1933 Obsoleted by RFC4213
2874DNS Extensions to Support IPv6 Address Aggregation and Renumbering M. Crawford, C. Huitema [July 2000] Updates RFC1886. Updated by RFC3152RFC3226RFC3363RFC3364
  1999
2740OSPF for IPv6 R. Coltun, D. Ferguson, J. Moy [December 1999] Obsoleted by RFC5340
2732Format for Literal IPv6 Addresses in URL’s R. Hinden, B. Carpenter, L. Masinter [December 1999] Obsoleted by RFC3986. Updates RFC2396
2717Registration Procedures for URL Scheme Names R. Petke, I. King [November 1999] Obsoleted by RFC4395
2711IPv6 Router Alert Option C. Partridge, A. Jackson [October 1999]
2710Multicast Listener Discovery (MLD) for IPv6 S. Deering, W. Fenner, B. Haberman [October 1999] Updated by RFC3590RFC3810
2675IPv6 Jumbograms D. Borman, S. Deering, R. Hinden [August 1999] Obsoletes RFC2147
2661Layer Two Tunneling Protocol L2TP W. Townsley, A. Valencia, A. Rubens, G. Pall, G. Zorn, B. Palter [August 1999]
2590Transmission of IPv6 Packets over Frame Relay Networks Specification A. Conta, A. Malis, M. Mueller [May 1999]
2553Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, W. Stevens [March 1999] Obsoletes RFC2133 Obsoleted by RFC3493 Updated by RFC3152
2545Use of BGP-4 Multiprotocol Extensions for IPv6 Inter-Domain Routing P. Marques, F. Dupont [March 1999]
2529Transmission of IPv6 over IPv4 Domains without Explicit Tunnels B. Carpenter, C. Jung [March 1999]
2526Reserved IPv6 Subnet Anycast Addresses D. Johnson, S. Deering [March 1999]
2507IP Header Compression M. Degermark, B. Nordgren, S. Pink [February 1999]
2497Transmission of IPv6 Packets over ARCnet Networks I. Souvatzis [January 1999] (Also RFC1201
2492IPv6 over ATM Networks G. Armitage, P. Schulter, M. Jork [January 1999]
2491IPv6 over Non-Broadcast Multiple Access (NBMA) networks G. Armitage, P. Schulter, M. Jork, G. Harter [January 1999]
  1998
2474Definition of the Differentiated Services Field (DS Field) in the IPv4 and IPv6 Headers K. Nichols, S. Blake, F. Baker, D. Black [December 1998] Obsoletes RFC1455, RFC1349. Updated by RFC3168RFC3260
2472IP Version 6 over PPP D. Haskin, E. Allen [December 1998] Obsoletes RFC2023. Obsoleted by RFC5172
2471IPv6 Testing Address Allocation R. Hinden, R. Fink, J. Postel (deceased) [December 1998] Obsoletes RFC1897 Obsoleted by RFC3701
2470Transmission of IPv6 Packets over Token Ring Networks M. Crawford, T. Narten, S. Thomas [December 1998]
2467Transmission of IPv6 Packets over FDDI Networks M. Crawford [December 1998] Obsoletes RFC2019
2466Management Information Base for IP Version 6: ICMPv6 Group D. Haskin, S. Onishi [December 1998] Obsoleted by RFC4293
2465Management Information Base for IP Version 6: Textual Conventions and General Group D. Haskin, S. Onishi [December 1998] Obsoleted by RFC4293
2464Transmission of IPv6 Packets over Ethernet Networks M. Crawford [December 1998] Obsoletes RFC1972
2463Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) Specification A. Conta, S. Deering [December 1998] Obsoletes RFC1885 Obsoleted by RFC4443
2462IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten [December 1998] Obsoletes RFC1971. Obsoleted by RFC4862
2461Neighbor Discovery for IP Version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson [December 1998] Obsoletes RFC1970. Obsoleted by RFC4861. Updated by RFC4311
2460Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification S. Deering, R. Hinden [December 1998] Obsoletes RFC1883. Updated by RFC5871
2454IP Version 6 Management Information Base for the User Datagram Protocol M. Daniele [December 1998] Obsoleted by RFC4113
2428FTP Extensions for IPv6 and NATs M. Allman, S. Ostermann, C. Metz [September 1998]
2375IPv6 Multicast Address Assignments R. Hinden, S. Deering [July 1998]
2374An IPv6 Aggregatable Global Unicast Address Format R. Hinden, M. O’Dell, S. Deering [July 1998] Obsoletes RFC2073 Obsoleted by RFC3587
2373IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [July 1998] Obsoletes RFC1884 Obsoleted by RFC3513
2292Advanced Sockets API for IPv6 W. Stevens, M. Thomas [February 1998] Obsoleted by RFC3542
  1997
2185Routing Aspects of IPv6 Transition R. Callon, D. Haskin [September 1997]
2147TCP and UDP over IPv6 Jumbograms D. Borman [May 1997] Obsoleted by RFC2675
2133Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, W. Stevens [April 1997] Obsoleted by RFC2553
2080RIPng for IPv6 G. Malkin, R. Minnear [January 1997]
2073An IPv6 Provider-Based Unicast Address Format Y. Rekhter, P. Lothberg, R. Hinden, S. Deering, J. Postel [January 1997] Obsoleted by RFC2374
  1996
2030Simple Network Time Protocol (SNTP) Version 4 for IPv4, IPv6 and OSI D. Mills [October 1996] Obsoletes RFC1769 Obsoleted by RFC4330
2023IP Version 6 over PPP D. Haskin, E. Allen [October 1996] Obsoleted by RFC2472
2019Transmission of IPv6 Packets Over FDDI M. Crawford [October 1996] Obsoleted by RFC2467
1981Path MTU Discovery for IP version 6 J. McCann, S. Deering, J. Mogul [August 1996]
1972A Method for the Transmission of IPv6 Packets over Ethernet Networks M. Crawford [August 1996] Obsoleted by RFC2464
1971IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten [August 1996] Obsoleted by RFC2462
1970Neighbor Discovery for IP Version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson [August 1996] Obsoleted by RFC2461
1933Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers R. Gilligan, E. Nordmark [April 1996] Obsoleted by RFC2893
1924A Compact Representation of IPv6 Addresses R. Elz [April 1 1996]
1897IPv6 Testing Address Allocation R. Hinden, J. Postel [January 1996] Obsoleted by RFC2471
1888OSI NSAPs and IPv6 J. Bound, B. Carpenter, D. Harrington, J. Houldsworth, A. Lloyd [August 1996] Obsoleted by RFC4048 Updated by RFC4548
  1995
1887An Architecture for IPv6 Unicast Address Allocation Y. Rekhter, T. Li, Eds. [December 1995]
1886DNS Extensions to support IP version 6 S. Thomson, C. Huitema [December 1995] Obsoleted by RFC3596 Updated by RFC2874RFC3152
1885Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) A. Conta, S. Deering [December 1995] Obsoleted by RFC2463
1884IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering, Eds. [December 1995] Obsoleted by RFC2373
1883Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification S. Deering, R. Hinden [December 1995] Obsoleted by RFC2460
1881IPv6 Address Allocation Management IAB, IESG [December 1995]
1809Using the Flow Label Field in IPv6 C. Partridge [June 1995]
 (Pale blue = obsoleted by a more recent RFC.)

آیا این مطلب مفید بود؟

 

0 / 5 0
منبع
fa.ip.engineeringtosinso
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن