آموزش شبکهآموزش نتورک پلاس +Networkسیسکولینوکسمایکروسافتمیکروتیک

آموزش شبکه : معرفی IPv6 به صورت کامل

چرا به پروتکل IPV6 نیازمندیم؟ جواب بسیار ساده است. زیرا ما نیاز به برقراری ارتباط داریم و سیستم فعلی جوابگوی رشد فزاینده تکنولوژی نیست. تنها کافی است که نگاهی به انواع روشهای برطرف ساختن مشکل مربوط به کمبود آدرسهای IP نسخه ۴ بیاندازید که زمان ارزشمند مدیران و متخصصان را در هر پروژه به خود اختصاص می دهند. برای نمونه، هم اکنون نیز از آدرسهای خصوصی یا private به همراه ویژگی VLSM و نیز NAT به این منظور استفاده می شود. هرروز به تعداد افراد و دستگاههایی که نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند افزوده می شود که این رشد زیاد را می توان به عنوان یک پدیده خوب یاد نمود. زیرا در این بین، همه افراد با استفاده از انواع راه های ارتباطی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود. اما تنها راه موجود برای متصل نمودن افراد و دستگاهها در سالهای پیش وحتی حال یعنی IPV4، به مرز تکمیل ظرفیت خود نزدیک شده و در سالهای آتی، با در نظر گرفتن شدت همین رشد، از حدود ظرفیت خود خارج خواهد شد.

تفاوت IPv4 و IPv6
تفاوت IPv4 و IPv6

IPV4، حداقل در تئوری تعداد ۴ میلیارد آدرس در اختیار ما قرار داده است که می دانید نمی توان از همه آنها برای آدرس دهی دستگاه ها بهره گرفت. بدین معنی که در عمل فقط قادر به استفاده از ۲۵۰ میلیون آدرس می باشیم. با اینکه ویژگی های CIDR و NAT تاثیر این کمبود شدید آدرسهای IPV4 را کاهش داده اند، اما در سالهای آتی شاهد کم اثر شدن آنها نیز خواهیم بود.

تنها کشور چین با داشتن یک و نیم میلیارد نفر جمعیت و سازمان ها و شرکت های متعدد نیاز مبرمی به در اختیار داشتن آدرسهای IP دارد. با یک دید کلی تر، تعداد جمعیت فعلی دنیا حدودا برابر با ۷ میلیارد بوده که با یک دید خوشبینانه می توان حدس زد که حداقل ۱۰ درصد از این افراد نیاز به برقراری ارتباط داشته و یا در آینده ای نزدیک خواهند داشت! این گفته ها حقیقتی تلخ را در مورد نسخه فعلی پروتکل IP بازگو می نمایند و آن اینکه بسیاری از افراد علاوه بر داشتن یک کامپیوتر برای خود، از دستگاههای دیگر مانند تلفن های همراه، پرینترها، سوئیچ ها، روترها، دستگاههای AP و … نیز در داخل شبکه استفاده می نمایند. دیگر بسیار روشن است که نیاز به ابداء روشی داریم تا بتوان حجم عظیم دستگاههای مربوط به افراد و شرکتهای مختلف را بدون بروز هیچ گونه خللی به همدیگر متصل نمود. جواب ما نسخه جدید IP یعنی IPV6 می باشد.

مزایای استفاده از IPV6

IPV6

آیا استفاده از IPV6 جوابگوی نیاز ماست؟ آیا IPV6 ارزش ارتقاء از نسخه فعلی آن را دارا می باشد؟ سوالاتی اینچنین را می توان مطرح نمود. در جواب این پرسشها می توان گفت: بله!! نه تنها نسخه جدید پروتکل IP مشکل مربوط به کمبود آدرسهای IP را برطرف می کند، بلکه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد که باعث کاهش بار مدیریتی و صرفه جویی در هزینه ها و زمان نیز می گردد. شبکه های امروزی دارای انواع نیازهای مختلف هستند که بالطبع در هنگام طراحی IPV4 هیچ توجهی به آنها نشده بود. برای تحت پوشش دادن رنج وسیع این نیازها با استفاده از IPV4 روشها و تکنولوژیهای متعددی معرفی گشته اند که نتیجه ای جز مشکلتر شدن مراحل طراحی، پیاده سازی و عیب یابی شبکه ها و سرویس ها در بر ندارند.

اما متخصصین در طراحی IPV6 به همه این نیازها توجه داشته و امکانات مربوطه را در داخل خود ساختار IPV6 گنجانده اند. برای نمونه می توان از ویژگی های جدید IPSec و Mobility نام برد. همانگونه که از نام “Mobility” نیز بر می آید، افراد مختلف می توانند بدون بروز هرگونه خللی در برقراری ارتباط، از یک شبکه به شبکه ای دیگر جابجا گردند. ویژگی های بسیار مهم دیگری نیز به همراه IPV6 معرفی گشته اند که تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد شبکه بر جای خواهند گذاشت. برای نمونه، تعداد فیلدهای موجود در IPV6 header به نصف کاهش یافته که سایز هرکدام از آنها نیز ۶۴ بیت می باشد که در نتیجه آن، سرعت عملکرد شبکه افزایش محسوسی می یابد.

تفاوت IPV4 Header و IPV6 Header
تفاوت IPV4 Header و IPV6 Header

اکثر قسمتهای موجود در داخل IPV4 Header در پروتکل IPV6 حذف شده اند اما می توان موارد مورد نیاز را دوباره در قسمت Optional Extension header که بعد از header استاندارد قرار می گیرد، جای داد. یکی از ایده های اولیه و مهم طراحی IPV6 در اختیار داشتن فضای آدرس دهی بسیار بزرگ بود به گونه ای که برای تخصیص آدرس به انواع دستگاهها دچار مشکل نگردیم. همچنین به دلیل ساختار IPV6، انجام Aggregation در مورد آدرسها و در نتیجه عملیات routing بهبود چشمگیری خواهند یافت.

یکی دیگر از ویژگی های IPV6 آن است که می توان چندین آدرس مختلف را به شبکه ها و یا دستگاهها تخصیص داد. در ضمن، IPV6 کاربرد ارتباطات Multicast را نیز گسترش داده است. IPV4 از پیامهای Broadcast استفاده زیادی کرده و بدین ترتیب باعث بروز مشکلات مربوط به اینگونه پیامها نیز می شود. پدیده broadcast storm را می توان یکی از این مشکلات مربوط به پیامهای broadcast نام برد که در آن، قسمت اعظم پهنای باند شبکه بی مورد مصرف شده و عملکرد شبکه مختل خواهد شد. یکی دیگر از مشکلات مربوط به پیامهای broadcast آن است که همه دستگاهها بعد از اینکه پیام مزبور برای آنها ارسال شده و یا نه مطمئن گردند.

خبر خوش در آنجاست که IPV6 به جای Broadcast از پیامهای multicast بهره می گیرد. علاوه بر آن، دو نوع دیگر از پیامها نیز در IPV6 مورد استفاده قرار می گیرند:

۱- آدرس های Unicast: که شبیه به IPV4 بوده و مقصد تنها یک اینترفیس با آدرس مشخص شده است. البته تکنیکی وجود دارد که براساس آن می توان یک IPV6 از نوع unicast را به چندین اینترفیس یا کلاینت و یا سرور اختصاص داد. معمولا از این تکنیک به منظور موازنه کاری یا همان Load Balancing در سرورهای پرکاربرد مثل mail server استفاده می شود. آدرسهای unicast در IPV6 خود به آدرسهای زیر تقسیم می شود:

 • آدرسهای Global Unicast
 • آدرسهای Link-Local Unicast
 • آدرسهای Site-Local Unicast
 • آدرسهای Special Unicast
 • آدرسهای IPX & NSAP

(شرح این آدرسها در ادامه همین مقاله)

۲- آدرس های Anycast: در حال حاضر آدرسهای Anycast به عنوان آدرس مقصد بر روی routerها تعیین می شوند. آدرسهای Anycast از روی آدرسهای Unicast بدست می آیند و محدوده کاری آنها بستگی به محدوده کاری Address Unicast های مرجع دارند.

آدسهای IPV6 Anycast را با نام one to one of many address هم می شناسند. تمامی routerهای داخل یک شبکه دارای آدرسهای Anycast یکسانی هستند.

حال اگر بسته ای به آدرس Anycast ارسال شود، به دست نزدیکترین آدرس Anycastای که روی روتر تنظیم شده است می رسد. این عمل با استفاده از ساختارهای مسیریابی آدرسهای Anycast و Routing Metricهای مسیریابی اتفاق می افتد. زمانی که یک packet با آدرس Anycast ارسال شود بعد از اینکه به دست اولین و نزدیکترین دستگاه برسد، دیگر به دنبال دستگاههای دیگر نمی گردد و مسیریابی به اتمام می رسد.

به آدرس IP نسخه ۶ آدرس IP نسل آینده یا Next Generation IP Address نیز گفته می شود. اگرچه تاکنون تقریبا ده سال است که بر روی ویژگی ها و استانداردهای پروتکل IPv6 کار شده، اما اخیرا نهایی شده است. علاوه بر این برخی از جنبه های آن هنوز توسط گروه های کاری سازمان IETF در حال کار و بررسی است. همانطور که در مقاله اشاره شد آدرس های صادر شده توسط IPv4 برای راهکارهای جامع ناکافی بود. این مسئله طراحان را مجبور کرد تا بر روی نسخه جدید این پروتکل کار کنند و این موضوع را به گونه ای انجام دهند که دوباره با مسائل مشابه روبرو نشوند. اعضای انجمن اینترنت که مسئولیت توسعه پروتکل را بر عهده دارند، هر پروتکل جدیدی را که تحت RFC توسعه یافته به دقت موشکافی و بررسی می کنند.

RFCها پرونده هایی هستند که جزئیات و ویژگی های پروتکل ها را ارائه می دهند. بنابراین سازندگان نرم افزار و سخت افزار از این طریق نحوه اعمال پروتکل در استانداردها را خواهند دانست. این استاندارد سازی باعث می شود که ارائه دهندگان نرم افزار و سخت افزار جدا از توسعه تخصص یک پروتکل از یک طرح و برنامه یکسان تبعیت کنند. همانگونه که درک ساختار و نحوه عملکرد IPV4 بسیار حیاتی است برای آدرس دهی IPV6 و بهره گرفتن از آن به نحو مطلوب باید مفهوم و مکانیزم عمل آن را به طور دقیق درک نمود. آدرسهای IPV6 به طول ۱۲۸ بیت بوده که فضای بسیار زیادی را در اختیار ما قرار داده اند. طول آدرسهای IPV6 بسیار بزرگتر از IPV4 می باشد. اما چه ویژگی دیگری نسبت به نسخه قبلی پروتکل IP متفاوت است؟

در ابتدا باید گفت که به جای ۴ گروه، ۸ گروه از اعداد و برای جداسازی آنها، به جای علامت های نقطه، از “:” استفاده شده است. اما به وضوح می توان حروفی را نیز در بین اعداد مشاهده نمود. افزایش اندازه آدرس IP، در IP نسخه ۶، ۱۲۸ بیت برای آدرس دهی در دسترس قرار دارد. ۱۲۸ بیت فضای آدرس به معنی این است که شما بتوانید ۲ به توان ۱۲۸ عدد آدرس متفاوت در اختیار داشته باشید. این یعنی

۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

آدرس توسط IPv6 ارائه میشود. با این حساب اگر هر IPv6 یک گرم وزن داشته باشد مجموع کل IPv6 مساوی با ۵۶ برابر وزن کره زمین میشود.

ICMPv6 یا پروتکل پیغام کنترل اینترنت نسخه ۶

(Internet Control Message Protocol ,version 6): یک بخش کلیدی از معماری IPv6 است. ICMPv6، وظایف اجرایی و کنترل پیغامهای برگشتی(پیغامهای اطلاعاتی و خطا (شامل PingV6) لازم را برای تضمین درست و هموار عمل کردن فرایند IPv6 را برعهده دارد.

این وظایف شامل :

 1. گزارش خطای پردازش پکت
 2. تشخیص و عیب یابی
 3. کشف همسایه
 4. گزارش عضویت multicast (کشف multicast Listener همانند IGMP برای IPv4)
 5. DHCPv6 نسخه جدید DHCP برای IPv6 می باشد. کاملا از نو طراحی شده است فقط از لحاظ مفهومی شبیه به DHCP است. DHCPv6 شامل عملکرد جدید مثل Authentication است.
 6. پروتکلهای مسیریابی برای IPv6 شامل RIPng  OSPFv3

استفاده از IPV6

پروتکل IPv4 برای اهداف امنیتی طراحی نشد. بدلیل اینکه بحث امنیت جزء وظایف لایه های بالایی در مدل OSI محسوب می شود، IPv6 امنیت را با هدف رمزنگاری و تصدیق هویت، پشتیبانی می کند. Routerهایی که با IPv6 کار می کنند، قادر به تکه تکه کردن پکت ها نمی باشند. اگرچه در IPv4 روترها قادر به تکه تکه کردن پکتها بوده اند اما در IPv6 تنها زمانی این اجازه را به شما می دهد که تکه تکه شدن پکت ها در مبدا صورت گیرد. آدرسهای IPV6 مانند آدرسهای MAC در مبنای ۱۶ بیان می شوند. در هنگام برقراری ارتباط HTTP با یک دستگاه IPV6، آدرس آن را در مرورگر وب خود باید با علامتهای “[ ]” محصور نمایید. دلیل این کار نیز بسیار ساده است. زیرا مرورگرها برای شناسایی شماره پورتها از علامتهای “:” بهره گرفته و در صورت محصور نکردن آدرس IPV6 با “[ ]“، هیچ راهی برای مشخص نمودن شماره پورت برای مرورگر وجود نخواهد داشت.

۱۲۸ بیت IPv6 از دو ۶۴ بیت تشکیل شده است، مثالی از ساختار یک آدرس IPV6:

IPv6 از دو 64 بیت تشکیل شده است
IPv6 از دو ۶۴ بیت تشکیل شده است

۶۴ بیت مربوط به Interface ID و کارت شبکه دستگاه است. از این شناسه برای مشخص کردن آدرس منحصربفرد هر اینترفیس شبکه استفاده می شود.۶۴ بیت بعدی به صورت زیر است:

(FP (Former Perfix: به ۳ بیت اول آدرس FP می گویند. نوع آدرس را مشخص می کند. آدرس global است یا private، به عنوان مثال FP در آدرسهای Global Unicast معادل ۰۰۱ است.

(TLA_ID (Top Level Aggregator Identifier: به ۱۳ بیت بعدی TLA می گویند. محل جغرافیایی یک IP Address را مشخص می کند. برای تشخیص اینکه مبدا یک مسیر چه بوده و از کجا می آید. اگر بلوک های بزرگتر به ISPها و ارائه گردند و پس از آن به نوبت به مشتریها، تشخیص اینکه مسیرهای طی شده مربوط به کدام شبکه بوده است، بسیار راحت تر خواهد بود. با IPv4 بسیاری از آدرسها قابل انتقال هستند. همچنین تعداد سازمانهایی که بلوک های آدرس را به سازمانهای تجاری و دیگر مشتریان پایین دست ارائه می کنند بسیار زیاد است بنابراین دانستن اینکه یک مسیر از کجا ناشی شده و شروع می شود، بدون پیگیری رو به عقب مبدا یک پکت (Trace)، غیر ممکن است. اکنون به وسیله IPv6، تعیین مبدا یک مسیر، بسیار عملی تر و امکانپذیرتر شده است.

فرض کنید که اینترنت شامل ۵۰۰ تامین کننده ردیف اول باشد، در این صورت توسط جستجو در یک مدت بسیار کم، بر مبنای شناسه TLA مربوط به طولانی ترین مسیر، می توان فهمید که مسیر از کجا آغاز شده است. حتی می توان نرم افزاری را تولید کرد که این وظیفه را در داخل خود جای داده و انجام دهد. (البته اگر آن نرم افزار قابلیت به روز رسانی لیست آدرسهای اختصاص داده شده را داشته باشد). TLAها در اصل به NAP اشاره می کند.

(NAP (Network Access Point: در سطح دنیای اینترنت ۱۲ تا NAP وجود دارد. توجه کنید که این Access Point به معنی AP شبکه های وایرلس نیست. Back-Bone های اینترنت NAP هستند. شاهراه های اینترنتی به NAP ختم می شوند. ۱۲ تا Backbone اصلی در دنیای اینترنت وجود دارد که اکثرا هم در آمریکا هستند. مثل AT&T یک NAP است. در ساختار اینترنتی بایستی مشخص شود که به کدام یک از NAPها متصل می شویم. این قسمت (TLA) توسط سازمان بین المللی تخصیص آدرسهای اینترنتی IANA اختصاص داده می شود.

پس اول بایستی معلوم شود که آدرس ما چیست؟ Global است یا Private ، بعد با فرض اینکه Global باشد حالا باید مشخص شود که این آدرس Global به کدام NAP اینترنتی ختم می شود. تا اینجا از ۶۴ بیت، ۳ بیت FP و ۱۳ بیت TLA مشخص شد. همانند پروتکل IPv4، در پروتکل IPv6 نیز گروهی از آدرسها برای مقاصد خاص رزرو شده اند. پروتکل IP نسخه ۶، ۸ بیت رزرو شده دارد که اگر به این NAPها در آینده اضافه شود و آدرس های NAP کم بیاد می تواند از این رزروها استفاده کند. مثل ۰::۰::۰::۰::۰::۰::۰::۰ که معادل “::” بوده و شبیه به آدرس ۰٫۰٫۰٫۰ در IPv4 عمل می کند. این آدرس به مفهوم آدرس فرستنده یک پیام در برخی از پیکربندی ها می باشد.

(NLA_ ID (Next Level Aggregator Identifier: به ۲۴ بیت بعدی NLA می گویند. شناسه ۲۴ بیتی برای حوزه های کوچکتر از TLA است. شامل مجموعه ای از آدرس هاست که به واسطه بلوک TLA و پس از آن به سیستمهای زیر مجموعه اختصاص داده می شود. به AS مربوطه اشاره می کند. مثلا شماره AS مخابرات ایران. NLA ما می شود یعنی NLA مخابرات ایران.

(SLA_ ID (Site Level Aggregator Identifier: به ۱۶ بیت بعدی SLA می گویند. مشخص کردن حوزه های کوچکتر از NLA. به عنوان مثال مشخص کردن شرکت ها و سازمانهای دولتی در داخل یک کشور. شماره AS ISP ما را مشخص می کند. برای نمایش ساده تر IPv6 می توان قسمتهایی از آن را که تماما صفر است، فقط با یک صفر نمایش داد و یا تمام صفرها را به همراه کولن بعد از آن حذف کرد.

فشرده سازی IPv6:

فشرده سازی IPv6
فشرده سازی IPv6

چند نکته :

 1. IPv6 نمی تواند با “::” شروع شود.
 2. در هر قسمت ۱۶ بیتی می توان حداکثر از عدد DDDD و حداقل از ۰۰۰۰ استفاده کرد.
 3. در IPv6 چیزی به نام Subnet Mask وجود ندارد اما به جای آن Perfix (پیشوند) وجود دارد.

به طور مثال IP آدرس ۲۰۰۱::۳ با پیشوند ۶۴ بیت به صورت

۲۰۰۱::۳/۶۴

نوشته می شود، مفهوم این است که ۶۴ بیت از سمت چپ ثابت و نشان دهنده آدرس شبکه (subnet ID) است و مابقی می تواند برای کامپیوترهای داخل شبکه تغییر کند. می توان برای هر کامپیوتر چندین Subnet ID تعریف کرد که به این تکنیک Multinetting می گویند. اگر پیشوند IP آدرسی مشخص نشود، به طور پیش فرض، ۶۴ بیت در نظر گرفته می شود.

Multinetting

انواع آدرس دهی در IPv6

 • Unicast
 • Multicast
 • Anycast

چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast

 • Global Unicast
 • Link-Local Unicast
 • Unique-Local Unicast
چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast
چند نوع مختلف آدرس دهی Unicast

Global Unicast: به مفهوم آدرسهای unicast قابل انتقال در اینترنت بوده (قابلیت آدرس دهی در اینترنت را بر عهده دارند) و شبیه به نوع متناظر آن در IPv4 می باشند، به این نوع آدرسها Aggregatable Address نیز می گویند. این ساختار از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

Global Unicast

Link-Local Unicast: شبیه به آدرسهای Private یا خصوصی در IPv4 بوده و قابل انتقال در اینترنت نیستند. این آدرسها را می توان به اعضای یک شبکه LAN و یا چند LAN مختلف که قصد برقراری ارتباط با یکدیگر دارند را تخصیص داد. این آدرسها که در غیاب DHCP Server ایجاد می شوند، در IPv6 معادل Fe80::/64 هستند. به بیانی دیگر اگر در هنگام تنظیم IP آدرس، در کادر محاوره ای Properties کارت شبکه گزینه obtain IPv6 address automatically را انتخاب کنیم. سیستم عامل به طور خودکار براساس تلفیقی از MAC Address مربوط به کارت شبکه با آدرس Link-Local یک آدرس IPv6 به کارت شبکه اختصاص می دهد.

Link-Local Unicast

Unique-Local Unicast: این آدرسها را با نام Site-Local unicast هم می شناسند. این نیز قابلیت انتقال در اینترنت را نداشته اما در هر جا که مورد استفاده قرار گیرند، در بین تمامی دیگر آدرسهای اینترنت منحصر به فرد می باشند. عملکرد این نوع آدرسها دقیقا شبیه به آدرسهای private در IPv4 بوده و امکان برقراری ارتباط بین دستگاههای یک سازمان محلی را با واسطه روترها ممکن می سازند. این آدرسها با ۱۶ بیت ثابت (feco) شروع می شوند و به دنبال آن ۳۲ بیت صفر و سپس ۱۶ بیت مربوط به Subnet ID است که معمولا آن را هم صفر در نظر می گیرند. ۶۴ بیت پایانی هم که Interface ID است که برای هر کامپیوتر منحصر به فرد است.

Unique-Local Unicast

آدرسهای Multicast: شبیه به IPv4، پیامهای ارسال شده به مقصد این آدرسها، توسط گروهی از دستگاههای دارای آدرس مزبور دریافت می شود. این آدرسها در برخی از مواقع با نام One-to-Many نیز نامیده می شوند. در IPv6 آدرسهایی که با FF شروع می شوند، در گروه آدرسهای multicast قرار خواهند گرفت.

آدرسهای Multicast

آدرس های Anycast: در ارتباط با آدرسهای Anycast در بالای مقاله توضیح دادم اما برای تکمیل توضیحات عرض میکنم که، برای ساختن یک آدرس Anycast و اختصاص دادن آن به یک router باید ابتدا بخش NET ID مربوط به IPv6 Address شبکه را ثابت و قسمت Subnet ID را صفر قرار دهیم. در واقع می توان گفت که برای ساخت چنین آدرسی نیاز به داشتن IP Perfix شبکه داریم. به طور مثال برای شبکه ۶۴/::۲۰۰۱:۴۱۸۸:۱:۱ آدرس Anycast برابر با ۲۰۰۱:۱:۱:۰:۰:۰:۰ یا در حالت فشرده ::۲۰۰۱:۴۱۸۸:۱:۱ خواهد بود. حال اگر بسته ای به آدرس Anycast ارسال شود، به دست نزدیکترین آدرس Anycastی که روی روتر تنظیم شده است می رسد. این عمل با استفاده از ساختارهای مسیریابی آدرسهای Anycast و Routing Metricهای مسیریابی اتفاق می افتد و زمانیکه یک packet با آدرس Anycast ارسال شود بعد از اینکه به دست اولین و نزدیکترین دستگاه برسد، دیگر به دنبال دستگاههای دیگر نمی گردد و مسیریابی به اتمام می رسد.

آدرس های Anycast

در صورت نیاز به تبدیل IPv4 به IPv6 می توان به راحتی این کار را از این سایت انجام دهید.

به منظور پیدا کردن IPv4 یک سیستم در شبکه خود می توانید با دستور زیر سیستم مورد نظر را Ping کرده و آدرس IPv6 آن را پیدا نمایید:

ping PCname 

پارامتر ۶- برای IPv6 و پارامتر ۴- برای Ipv4 هستش و به جای PCname هم نام سیستم مقابل را وارد نمایید.

ping ipv6

مکانیزم های مهاجرت به IPv6: راهکار NAT64

یکی از مشکلات بر سر راه Mobile Provider ها فراهم کردن شرایطی است که هاست های IPv6-only بتوانند با سرورهای IPv4-only ارتباط برقرار نمایند. NAT64 مکانیزمی است بر پایه ی Network Address Translation NAT که با نگاشت آدرس IPv6 هاست متصل به پروایدر به یک آدرس IPv4، این مشکل را برطرف می سازد. ویدیوی زیر از RIPE NCC با زبانی ساده به تشریح عملکرد این مکانیزم می پردازد (به جهت سهولت دسترسی هم وطنان داخل کشور، این ویدیو در آپارات آپلود شده است).

 
Infographic From IPv4 to IPv6
Infographic From IPv4 to IPv6
 

تمام RFC های رسمی IPv6

 

RFCDescription
 ۲۰۱۵ (incomplete)
۷۵۰۶IPv6 Router Alert Option for MPLS Operations, Administration, and Maintenance (OAM) K. Raza, N. Akiya, C. Pignataro [April 2015] Updates RFC 4379
۷۵۱۱Scenic Routing for IPv6 M. Wilhelm [1 April 2015]
۷۴۸۴Finding the Authoritative Registration Data (RDAP) Service M. Blanchet [March 2015]
۷۴۴۵Analysis of Failure Cases in IPv6 Roaming Scenarios G. Chen, H. Deng, D. Michaud, J. Korhonen, M. Boucadair [March 2015]
۷۴۲۸Transmission of IPv6 Packets over ITU-T G.9959 Networks A. Brandt, J. Buron [February 2015]
۷۴۳۹Gap Analysis for Operating IPv6-Only MPLS Networks W. George, Ed., C. Pignataro, Ed. [January 2015]
۷۴۲۱Analysis of the 64-bit Boundary in IPv6 Addressing B. Carpenter, Ed., T. Chown, F. Gont, S. Jiang, A. Petrescu, A. Yourtchenko [January 2015]
  ۲۰۱۴
۷۴۱۷Extensions to Generic Aggregate RSVP for IPv4 and IPv6 Reservations over Pre-Congestion Notification (PCN) Domains G. Karagiannis, A. Bhargava [December 2014]
۷۴۱۱Multicast Listener Extensions for Mobile IPv6 (MIPv6) and Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Fast Handovers T. Schmidt, Ed., M. Waehlisch, R. Koodli, G. Fairhurst, D. Liu [November 2014] Updates RFC 5568
۷۴۰۴Using Only Link-Local Addressing inside an IPv6 Network M. Behringer, E. Vyncke [November 2014] Errata
۷۴۰۰۶LoWPAN-GHC: Generic Header Compression for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) C. Bormann [November 2014]
۷۳۸۹Separation of Control and User Plane for Proxy Mobile IPv6 R. Wakikawa, R. Pazhyannur, S. Gundavelli, C. Perkins [October 2014]
۷۳۸۸Definition of Managed Objects for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) J. Schoenwaelder, A. Sehgal, T. Tsou, C. Zhou [October 2014]
۷۳۸۱Enterprise IPv6 Deployment Guidelines K. Chittimaneni, T. Chown, L. Howard, V. Kuarsingh, Y. Pouffary, E. Vyncke [October 2014]
۷۳۷۱Updates to the IPv6 Multicast Addressing Architecture M. Boucadair, S. Venaas [September 2014] Updates RFC 3306RFC 3956RFC 4291
۷۳۶۸IPv6 Home Networking Architecture Principles T. Chown, Ed., J. Arkko, A. Brandt, O. Troan, J. Weil [October 2014]
۷۳۴۶IPv6 Multicast Address Scopes R. Droms [August 2014] Updates RFC 4007RFC 4291
۷۳۴۳An IPv6 Prefix for Overlay Routable Cryptographic Hash Identifiers Version 2 (ORCHIDv2) J. Laganier, F. Dupont [September 2014] Obsoletes RFC 4843
۷۳۴۱DHCPv4-over-DHCPv6 (DHCP 4o6) Transport Q. Sun, Y. Cui, M. Siodelski, S. Krishnan, I. Farrer [August 2014]
۷۲۸۷Mobile Multicast Sender Support in Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Domains T. Schmidt, Ed., S. Gao, H. Zhang, M. Waehlisch [June 2014]
۷۲۷۸Extending an IPv6 /64 Prefix from a Third Generation Partnership Project (3GPP) Mobile Interface to a LAN Link C. Byrne, D. Drown, A. Vizdal [June 2014]
۷۲۲۵Discovering NAT64 IPv6 Prefixes Using the Port Control Protocol (PCP) M. Boucadair [May 2014]
۷۲۲۲Quality-of-Service Option for Proxy Mobile IPv6 M. Liebsch, P. Seite, H. Yokota, J. Korhonen, S. Gundavelli [May 2014]
۷۲۱۹SEcure Neighbor Discovery (SEND) Source Address Validation Improvement (SAVI) M. Bagnulo, A. Garcia-Martinez [May 2014]
۷۲۱۷A Method for Generating Semantically Opaque Interface Identifiers with IPv6 Stateless Address Autoconfiguration (SLAAC) F. Gont [April 2014]
۷۱۶۱Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Multicast Handover Optimization by the Subscription Information Acquisition through the LMA (SIAL) LM. Contreras, CJ. Bernardos, I. Soto [March 2014]
۷۱۵۷IPv6 Multihoming without Network Address Translation O. Troan, Ed., D. Miles, S. Matsushima, T. Okimoto, D. Wing [March 2014]
۷۱۵۶Diameter Support for Proxy Mobile IPv6 Localized Routing G. Zorn, Q. Wu, J. Korhonen [April 2014]
۷۱۴۸Prefix Delegation Support for Proxy Mobile IPv6 X. Zhou, J. Korhonen, C. Williams, S. Gundavelli, CJ. Bernardos [March 2014]
۷۱۳۶Significance of IPv6 Interface Identifiers B. Carpenter, S. Jiang [ February 2014] Updates ۴۲۹۱
۷۱۲۳Security Implications of IPv6 on IPv4 Networks F. Gont, W. Liu [February 2014]
۷۱۱۳Implementation Advice for IPv6 Router Advertisement Guard (RA-Guard) F. Gont [February 2014] Updates ۶۱۰۵
۷۱۱۲Implications of Oversized IPv6 Header Chains F. Gont, V. Manral, R. Bonica [January 2014] Updates ۲۴۶۰
۷۱۰۹Flow Bindings Initiated by Home Agents for Mobile IPv6 H. Yokota, D. Kim, B. Sarikaya, F. Xia [February 2014]
۷۰۹۸Using the IPv6 Flow Label for Load Balancing in Server Farms B. Carpenter, S. Jiang, W. Tarreau [January 2014]
  ۲۰۱۳
۷۰۸۴Basic Requirements for IPv6 Customer Edge Routers H. Singh, W. Beebee, C. Donley, B. Stark [November 2013] Obsoletes ۶۲۰۴
۷۰۷۷Update Notifications for Proxy Mobile IPv6 S. Krishnan, S. Gundavelli, M. Liebsch, H. Yokota, J. Korhonen [November 2013]
۷۰۶۶IPv6 for Third Generation Partnership Project (3GPP) Cellular Hosts J. Korhonen, Ed., J. Arkko, Ed., T. Savolainen, S. Krishnan [November 2013] Obsoletes ۳۳۱۶
۷۰۵۹A Comparison of IPv6-over-IPv4 Tunnel Mechanisms S. Steffann, I. van Beijnum, R. van Rein [November 2013]
۷۰۵۰Discovery of the IPv6 Prefix Used for IPv6 Address Synthesis T. Savolainen, J. Korhonen, D. Wing [November 2013]
۷۰۴۸Neighbor Unreachability Detection Is Too Impatient E. Nordmark, I. Gashinsky [January 2014] Updates ۴۸۶۱
۷۰۴۵Transmission and Processing of IPv6 Extension Headers B. Carpenter, S. Jiang [December 2013] Updates ۲۴۶۰۲۷۸۰
۷۰۴۰Public IPv4-over-IPv6 Access Network Y. Cui, J. Wu, P. Wu, O. Vautrin, Y. Lee [November 2013]
۷۰۲۸Multicast Mobility Routing Optimizations for Proxy Mobile IPv6 JC. Zuniga, LM. Contreras, CJ. Bernardos, S. Jeon, Y. Kim [September 2013]
۷۰۲۱Assessing the Impact of Carrier-Grade NAT on Network Applications C. Donley, Ed., L. Howard, V. Kuarsingh, J. Berg, J. Doshi [September 2013]
۷۰۱۰IPv6 Site Renumbering Gap Analysis B. Liu, S. Jiang, B. Carpenter, S. Venaas, W. George [September 2013]
۶۹۹۲Routing for IPv4-Embedded IPv6 Packets D. Cheng, M. Boucadair, A. Retana [July 2013]
۶۹۸۰Security Implications of IPv6 Fragmentation with IPv6 Neighbor Discovery F. Gont [August 2013] Updates ۳۹۷۱۴۸۶۱
۶۹۷۱Depth-First Forwarding (DFF) in Unreliable Networks U. Herberg, Ed., A. Cardenas, T. Iwao, M. Dow, S. Cespedes [June 2013]
۶۹۶۴Operational Guidance for IPv6 Deployment in IPv4 Sites Using the Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin [May 2013]
۶۹۵۷Duplicate Address Detection Proxy F. Costa, J-M. Combes, Ed., X. Pougnard, H. Li [June 2013]
۶۹۴۸Some Measurements on World IPv6 Day from an End-User Perspective A. Keranen, J. Arkko [July 2013]
۶۹۴۶Processing of IPv6 “Atomic” Fragments F. Gont [May 2013] Updates ۲۴۶۰۵۷۲۲
۶۹۳۶Applicability Statement for the Use of IPv6 UDP Datagrams with Zero Checksums G. Fairhurst, M. Westerlund [April 2013]
۶۹۳۵IPv6 and UDP Checksums for Tunneled Packets M. Eubanks, P. Chimento, M. Westerlund [April 2013] Updates ۲۴۶۰
۶۹۳۰RADIUS Attribute for IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) D. Guo, S. Jiang, Ed., R. Despres, R. Maglione [April 2013]
۶۹۱۱RADIUS Attributes for IPv6 Access Networks W. Dec, Ed., B. Sarikaya, G. Zorn, Ed., D. Miles, B. Lourdelet [April 2013]
۶۹۰۹IPv4 Traffic Offload Selector Option for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., X. Zhou, J. Korhonen, G. Feige, R. Koodli [April 2013]
۶۸۸۹Analysis of Stateful 64 Translation R. Penno, T. Saxena, M. Boucadair, S. Sivakumar [April 2013]
۶۸۸۷Port Control Protocol (PCP) D. Wing, Ed., S. Cheshire, M. Boucadair, R. Penno, P. Selkirk [April 2013]
۶۸۸۳IPv6 Guidance for Internet Content Providers and Application Service Providers B. Carpenter, S. Jiang [March 2013]
۶۸۷۷۴۶۴XLAT: Combination of Stateful and Stateless Translation M. Mawatari, M. Kawashima, C. Byrne [April 2013]
۶۸۷۴Representing IPv6 Zone Identifiers in Address Literals and Uniform Resource Identifiers B. Carpenter, S. Cheshire, R. Hinden [February 2013] Updates ۳۹۸۶Errata
۶۸۶۶Problem Statement for Renumbering IPv6 Hosts with Static Addresses in Enterprise Networks B. Carpenter, S. Jiang [February 2013]
۶۸۵۳DHCPv6 Redundancy Deployment Considerations J. Brzozowski, J. Tremblay, J. Chen, T. Mrugalski [February 2013] a.k.a. BCP ۱۸۰
۶۸۲۹Label Switched Path (LSP) Ping for Pseudowire Forwarding Equivalence Classes (FECs) Advertised over IPv6 M. Chen, P. Pan, C. Pignataro, R. Asati [January 2013] Updates ۴۳۷۹
  ۲۰۱۲
۶۷۹۱Stateless Source Address Mapping for ICMPv6 Packets X. Li, C. Bao, D. Wing, R. Vaithianathan, G. Huston [November 2012] Updates ۶۱۴۵
۶۷۸۴Kerberos Options for DHCPv6 S. Sakane, M. Ishiyama [November 2012]
۶۷۸۲Wireline Incremental IPv6 V. Kuarsingh, Ed., L. Howard [November 2012]
۶۷۷۵Neighbor Discovery Optimization for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs) Z. Shelby, Ed., S. Chakrabarti, E. Nordmark, C. Bormann [November 2012] Updates ۴۹۴۴
۶۷۵۷Access Network Identifier (ANI) Option for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., J. Korhonen, Ed., M. Grayson, K. Leung, R. Pazhyannur [October 2012]
۶۷۵۱Native IPv6 behind IPv4-to-IPv4 NAT Customer Premises Equipment (6a44) R. Despres, Ed., B. Carpenter, D. Wing, S. Jiang [October 2012] Errata
۶۷۴۴IPv6 Nonce Destination Option for the Identifier-Locator Network Protocol for IPv6 (ILNPv6) RJ Atkinson, SN Bhatti [November 2012]
۶۷۳۲۶to4 Provider Managed Tunnels V. Kuarsingh, Ed., Y. Lee, O. Vautrin [September 2012]
۶۷۲۴Default Address Selection for Internet Protocol Version 6 (IPv6) D. Thaler, Ed., R. Draves, A. Matsumoto, T. Chown [September 2012] Obsoletes ۳۴۸۴Errata
۶۷۰۵Localized Routing for Proxy Mobile IPv6 S. Krishnan, R. Koodli, P. Loureiro, Q. Wu, A. Dutta [September 2012]
۶۶۶۶A Discard Prefix for IPv6 N. Hilliard, D. Freedman [August 2012]
۶۶۵۴Gateway-Initiated IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (GI 6rd) T. Tsou, C. Zhou, T. Taylor, Q. Chen [July 2012]
۶۶۵۳DHCPv6 Prefix Delegation in Long-Term Evolution (LTE) Networks B. Sarikaya, F. Xia, T. Lemon [July 2012]
۶۶۲۹Considerations on the Application of the Level 3 Multihoming Shim Protocol for IPv6 (Shim6) J. Abley, M. Bagnulo, A. Garcia-Martinez [June 2012]
۶۶۲۰FCFS SAVI: First-Come, First-Served Source Address Validation Improvement for Locally Assigned IPv6 Addresses E. Nordmark, M. Bagnulo, E. Levy-Abegnoli [May 2012]
۶۶۱۸Mobile IPv6 Security Framework Using Transport Layer Security for Communication between the Mobile Node and Home Agent J. Korhonen, Ed., B. Patil, H. Tschofenig, D. Kroeselberg [May 2012]
۶۶۱۲Interactions between Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) and Mobile IPv6 (MIPv6): Scenarios and Related Issues G. Giaretta, Ed. [May 2012]
۶۶۱۱Mobile IPv6 (MIPv6) Bootstrapping for the Integrated Scenario K. Chowdhury, Ed., A. Yegin [May 2012]
۶۶۱۰DHCP Options for Home Information Discovery in Mobile IPv6 (MIPv6) H. Jang, A. Yegin, K. Chowdhury, J. Choi, T. Lemon [May 2012]
۶۶۰۶Problem Statement and Requirements for IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Network (6LoWPAN) Routing E. Kim, D. Kaspar, C. Gomez, C. Bormann [May 2012]
۶۶۰۲Bulk Binding Update Support for Proxy Mobile IPv6 F. Abinader, Ed., S. Gundavelli, Ed., K. Leung, S. Krishnan, D. Premec [May 2012]
۶۵۸۹Considerations for Transitioning Content to IPv6 J. Livingood [April 2012]
۶۵۸۶Experiences from an IPv6-Only Network J. Arkko, A. Keranen [April 2012]
۶۵۸۳Operational Neighbor Discovery Problems I. Gashinsky, J. Jaeggli, W. Kumari [March 2012]
۶۵۷۲RADIUS Support for Proxy Mobile IPv6 F. Xia, B. Sarikaya, J. Korhonen, Ed., S. Gundavelli, D. Damic [June 2012]
۶۵۶۵OSPFv3 as a Provider Edge to Customer Edge (PE-CE) Routing Protocol P. Pillay-Esnault, P. Moyer, J. Doyle, E. Ertekin, M. Lundberg [June 2012]
۶۵۶۴A Uniform Format for IPv6 Extension Headers S. Krishnan, J. Woodyatt, E. Kline, J. Hoagland, M. Bhatia [April 2012] Updates ۲۴۶۰
۶۵۵۶Testing Eyeball Happiness F. Baker [April 2012]
۶۵۵۵Happy Eyeballs: Success with Dual-Stack Hosts D. Wing, A. Yourtchenko [April 2012] Errata
۶۵۵۴An IPv6 Routing Header for Source Routes with the Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks (RPL) J. Hui, JP. Vasseur, D. Culler, V. Manral [March 2012]
۶۵۵۰RPL: IPv6 Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks T. Winter, Ed., P. Thubert, Ed., A. Brandt, J. Hui, R. Kelsey, P. Levis, K. Pister, R. Struik, JP. Vasseur, R. Alexander [March 2012] Errata
۶۵۴۳Reserved IPv6 Interface Identifier for Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli [May 2012] Updates ۵۲۱۳
۶۵۴۰IPv6 Support Required for All IP-Capable Nodes W. George, C. Donley, C. Liljenstolpe, L. Howard [April 2012] a.k.a. BCP ۱۷۷
۶۵۳۵Dual-Stack Hosts Using “Bump-in-the-Host” (BIH) B. Huang, H. Deng, T. Savolainen [February 2012] Obsoletes ۲۷۶۷۳۳۳۸Errata
۶۵۱۹RADIUS Extensions for Dual-Stack Lite R. Maglione, A. Durand [February 2012] Errata
۶۵۱۶IPv6 Multicast VPN (MVPN) Support Using PIM Control Plane and Selective Provider Multicast Service Interface (S-PMSI) Join Messages Y. Cai, E. Rosen, Ed., I. Wijnands [February 2012]
۶۵۱۵IPv4 and IPv6 Infrastructure Addresses in BGP Updates for Multicast VPN R. Aggarwal, E. Rosen [February 2012] Updates ۶۵۱۴
۶۴۷۵Proxy Mobile IPv6 Management Information Base G. Keeni, K. Koide, S. Gundavelli, R. Wakikawa [May 2012]
۶۴۶۳Runtime Local Mobility Anchor (LMA) Assignment Support for Proxy Mobile IPv6 J. Korhonen, Ed., S. Gundavelli, H. Yokota, X. Cui [February 2012]
۶۴۵۹IPv6 in 3rd Generation Partnership Project (3GPP) Evolved Packet System (EPS) J. Korhonen, Ed., J. Soininen, B. Patil, T. Savolainen, G. Bajko, K. Iisakkila [January 2012]
  ۲۰۱۱
۶۴۳۸Using the IPv6 Flow Label for Equal Cost Multipath Routing and Link Aggregation in Tunnels B. Carpenter, S. Amante [November 2011]
۶۴۳۷IPv6 Flow Label Specification S. Amante, B. Carpenter, S. Jiang, J. Rajahalme [November 2011] Obsoletes ۳۶۹۷, Updates ۲۲۰۵۲۴۶۰
۶۴۳۶Rationale for Update to the IPv6 Flow Label Specification S. Amante, B. Carpenter, S. Jiang [November 2011]
۶۴۳۴IPv6 Node Requirements E. Jankiewicz, J. Loughney, T. Narten [December 2011] Obsoletes ۴۲۹۴Errata
۶۳۸۴An FTP Application Layer Gateway (ALG) for IPv6-to-IPv4 Translation I. van Beijnum [October 2011]
۶۳۴۶The Address plus Port (A+P) Approach to the IPv4 Address Shortage R. Bush, Ed. [August 2011]
۶۳۴۳Advisory Guidelines for 6to4 Deployment B. Carpenter [August 2011]
۶۳۴۲Mobile Networks Considerations for IPv6 Deployment R. Koodli [August 2011] Obsoletes ۶۳۱۲
۶۳۳۴Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Option for Dual-Stack Lite D. Hankins, T. Mrugalski [August 2011]
۶۳۳۳Dual-Stack Lite Broadband Deployments Following IPv4 Exhaustion A. Durand, R. Droms, J. Woodyatt, Y. Lee [August 2011]
۶۳۲۴Routing Loop Attack Using IPv6 Automatic Tunnels: Problem Statement and Proposed Mitigations G. Nakibly, F. Templin [August 2011]
۶۳۱۲Mobile Networks Considerations for IPv6 Deployment R. Koodli [July 2011] Obsoleted by ۶۳۴۲
۶۲۹۶IPv6-to-IPv6 Network Prefix Translation M. Wasserman, F. Baker [June 2011] Errata
۶۲۹۴Survey of Proposed Use Cases for the IPv6 Flow Label Q. Hu, B. Carpenter [June 2011]
۶۲۸۲Compression Format for IPv6 Datagrams over IEEE 802.15.4-Based Networks J. Hui, Ed., P. Thubert [September 2011] Updates ۴۹۴۴
۶۲۷۹Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Localized Routing Problem Statement M. Liebsch, Ed., S. Jeong, Q. Wu [June 2011]
۶۲۷۵Mobility Support in IPv6 C. Perkins, Ed., D. Johnson, J. Arkko [July 2011] Obsoletes ۳۷۷۵Errata
۶۲۶۹Issues with IP Address Sharing M. Ford, Ed., M. Boucadair, A. Durand, P. Levis, P. Roberts [June 2011]
۶۲۶۴An Incremental Carrier-Grade NAT (CGN) for IPv6 Transition S. Jiang, D. Guo, B. Carpenter [June 2011]
۶۲۲۴Base Deployment for Multicast Listener Support in Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) Domains T. Schmidt, M. Waehlisch, S. Krishnan [April 2011]
۶۲۲۱Lightweight DHCPv6 Relay Agent D. Miles, Ed., S. Ooghe, W. Dec, S. Krishnan, A. Kavanagh [May 2011] Updates ۳۳۱۵Errata
۶۲۱۹The China Education and Research Network (CERNET) IVI Translation Design and Deployment for the IPv4/IPv6 Coexistence and Transition X. Li, C. Bao, M. Chen, H. Zhang, J. Wu [May 2011]
۶۲۱۴Adaptation of RFC 1149 for IPv6 B. Carpenter, R. Hinden [1 April 2011] Updates ۱۱۴۹Errata
۶۲۰۴Basic Requirements for IPv6 Customer Edge Routers H. Singh, W. Beebee, C. Donley, B. Stark, O. Troan, Ed. [April 2011] Obsoleted by ۷۰۸۴Errata
۶۱۸۰Guidelines for Using IPv6 Transition Mechanisms during IPv6 Deployment J. Arkko, F. Baker [May 2011]
۶۱۷۷IPv6 Address Assignment to End Sites T. Narten, G. Huston, L. Roberts [March 2011] a.k.a. BCP ۱۵۷. Obsoletes ۳۱۷۷
۶۱۶۴Using 127-Bit IPv6 Prefixes on Inter-Router Links M. Kohno, B. Nitzan, R. Bush, Y. Matsuzaki, L. Colitti, T. Narten [April 2011] Updated by ۶۵۴۷Errata
۶۱۵۷IPv6 Transition in the Session Initiation Protocol (SIP) G. Camarillo, K. El Malki, V. Gurbani [April 2011] Updates ۳۲۶۴Errata
۶۱۵۶Traversal Using Relays around NAT (TURN) Extension for IPv6 G. Camarillo, O. Novo, S. Perreault, Ed. [April 2011]
۶۱۴۷DNS64: DNS Extensions for Network Address Translation from IPv6 Clients to IPv4 Servers M. Bagnulo, A. Sullivan, P. Matthews, I. van Beijnum [April 2011] Errata
۶۱۴۵IP/ICMP Translation Algorithm X. Li, C. Bao, F. Baker [April 2011] Obsoletes ۲۷۶۵, Updated by ۶۷۹۱,Errata
۶۱۴۴Framework for IPv4/IPv6 Translation F. Baker, X. Li, C. Bao, K. Yin [April 2011]
۶۱۳۹Routing and Addressing in Networks with Global Enterprise Recursion (RANGER) Scenarios S. Russert, Ed., E. Fleischman, Ed., F. Templin, Ed. [February 2011]
۶۱۲۷IPv4 Run-Out and IPv4-IPv6 Co-Existence Scenarios J. Arkko, M. Townsley [May 2011]
۶۱۱۹IPv6 Traffic Engineering in IS-IS J. Harrison, J. Berger, M. Bartlett [February 2011]
۶۱۰۶IPv6 Router Advertisement Options for DNS Configuration J. Jeong, S. Park, L. Beloeil, S. Madanapalli [November 2010] Obsoletes RFC5006
۶۱۰۵IPv6 Router Advertisement Guard E. Levy-Abegnoli, G. Van de Velde, C. Popoviciu, J. Mohacsi [February 2011]
۶۱۰۴Rogue IPv6 Router Advertisement Problem Statement T. Chown, S. Venaas [February 2011]
۶۰۹۷Local Mobility Anchor (LMA) Discovery for Proxy Mobile IPv6 J. Korhonen, V. Devarapalli [February 2011]
۶۰۹۲Recommended Simple Security Capabilities in Customer Premises Equipment (CPE) for Providing Residential IPv6 Internet Service J. Woodyatt, Ed. [January 2011]
۶۰۸۹Flow Bindings in Mobile IPv6 and Network Mobility (NEMO) Basic Support G. Tsirtsis, H. Soliman, N. Montavont, G. Giaretta, K. Kuladinithi [January 2011] Updates RFC5648
۶۰۸۸Traffic Selectors for Flow Bindings G. Tsirtsis, G. Giarreta, H. Soliman, N. Montavont [January 2011]
۶۰۸۵Address Mapping of IPv6 Multicast Packets on Ethernet S. Gundavelli, M. Townsley, O. Troan, W. Dec [January 2011] Updates RFC2464
۶۰۸۱Teredo Extensions D. Thaler [January 2011] Updates RFC4380
۶۰۵۸Transient Binding for Proxy Mobile IPv6 M. Liebsch, Ed., A. Muhanna, O. Blume [March 2011]
  ۲۰۱۰
۶۰۵۹Simple Procedures for Detecting Network Attachment in IPv6 S. Krishnan, G. Daley [November 2010]
۶۰۵۲IPv6 Addressing of IPv4/IPv6 Translators C. Bao, C. Huitema, M. Bagnulo, M. Boucadair, X. Li [October 2010] Updates RFC4291
۶۰۳۶Emerging Service Provider Scenarios for IPv6 Deployment B. Carpenter, S. Jiang [October 2010]
۶۰۱۸IPv4 and IPv6 Greynets F. Baker, W. Harrop, G. Armitage [September 2010]
۵۹۹۱Teredo Security Updates D. Thaler, S. Krishnan, J. Hoagland [September 2010] Updates RFC4380
۵۹۷۰DHCPv6 Options for Network Boot T. Huth, J. Freimann, V. Zimmer, D. Thaler [September 2010]
۵۹۶۹IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) — Protocol Specification W. Townsley, O. Troan [August 2010]
۵۹۶۳IPv6 Deployment in Internet Exchange Points (IXPs) R. Gagliano [August 2010]
۵۹۵۴Essential Correction for IPv6 ABNF and URI Comparison in RFC 3261 V. Gurbani, Ed., B. Carpenter, Ed., B. Tate, Ed. [August 2010] Updates RFC3261
۵۹۵۲A Recommendation for IPv6 Address Text Representation S. Kawamura, M. Kawashima [August 2010] Updates RFC4291
۵۹۴۲IPv6 Subnet Model: The Relationship between Links and Subnet Prefixes H. Singh, W. Beebee, E. Nordmark [July 2010] Updates RFC4861
۵۹۰۲IAB Thoughts on IPv6 Network Address Translation D. Thaler, L. Zhang, G. Lebovitz [July 2010]
۵۸۸۱Bidirectional Forwarding Detection (BFD) for IPv4 and IPv6 (Single Hop) D. Katz, D. Ward [June 2010]
۵۸۷۱IANA Allocation Guidelines for the IPv6 Routing Header J. Arkko, S. Bradner [May 2010] Updates RFC2460
۵۸۵۵Nameservers for IPv4 and IPv6 Reverse Zones J. Abley, T. Manderson [May 2010] a.k.a. BCP 155
۵۸۴۷Heartbeat Mechanism for Proxy Mobile IPv6 V. Devarapalli, Ed., R. Koodli, Ed., H. Lim, N. Kant, S. Krishnan, J. Laganier [June 2010]
۵۸۴۶Binding Revocation for IPv6 Mobility A. Muhanna, M. Khalil, S. Gundavelli, K. Chowdhury, P. Yegani [June 2010]
۵۸۴۵Generic Routing Encapsulation (GRE) Key Option for Proxy Mobile IPv6 A. Muhanna, M. Khalil, S. Gundavelli, K. Leung [June 2010]
۵۸۴۴IPv4 Support for Proxy Mobile IPv6 R. Wakikawa, S. Gundavelli [May 2010]
۵۷۹۸Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP) Version 3 for IPv4 and IPv6 S. Nadas, Ed. [March 2010] Obsoletes RFC3768
۵۷۷۹Diameter Proxy Mobile IPv6: Mobile Access Gateway and Local Mobility Anchor Interaction with Diameter Server J. Korhonen, Ed., J. Bournelle, K. Chowdhury, A. Muhanna, U. Meyer [February 2010]
۵۷۷۸Diameter Mobile IPv6: Support for Home Agent to Diameter Server Interaction J. Korhonen, Ed., H. Tschofenig, J. Bournelle, G. Giaretta, M. Nakhjiri [February 2010]
۵۷۳۹IPv6 Configuration in Internet Key Exchange Protocol Version 2 (IKEv2) P. Eronen, J. Laganier, C. Madson [February 2010]
۵۷۲۶Mobile IPv6 Location Privacy Solutions Y. Qiu, F. Zhao, Ed., R. Koodli [February 2010]
۵۵۷۲IPv6 Tunnel Broker with the Tunnel Setup Protocol (TSP) M. Blanchet, F. Parent [February 2010]
۵۵۶۹IPv6 Rapid Deployment on IPv4 Infrastructures (6rd) R. Despres [January 2010]
  ۲۰۰۹
۵۷۲۲Handling of Overlapping IPv6 Fragments S. Krishnan [December 2009] Updates RFC2460
۵۷۰۱IPv6 Address Specific BGP Extended Community Attribute Y. Rekhter [November 2009]
۵۶۳۷Authentication, Authorization, and Accounting (AAA) Goals for Mobile IPv6 G. Giaretta, I. Guardini, E. Demaria, J. Bournelle, R. Lopez [September 2009]
۵۵۷۰Common Architecture Label IPv6 Security Option (CALIPSO) M. StJohns, R. Atkinson, G. Thomas [July 2009]
۵۵۶۸Mobile IPv6 Fast Handovers R. Koodli, Ed. [July 2009] Obsoletes RFC5268
۵۵۵۵Mobile IPv6 Support for Dual Stack Hosts and Routers H. Soliman, Ed. [June 2009]
۵۵۴۹Advertising IPv4 Network Layer Reachability Information with an IPv6 Next Hop F. Le Faucheur, E. Rosen [May 2009]
۵۵۳۴Failure Detection and Locator Pair Exploration Protocol for IPv6 Multihoming J. Arkko, I. van Beijnum [June 2009]
۵۵۳۳Shim6: Level 3 Multihoming Shim Protocol for IPv6 E. Nordmark, M. Bagnulo [June 2009]
۵۵۱۴IPv6 over Social Networks E. Vyncke [April 1 2009]
۵۴۵۳Reserved IPv6 Interface Identifiers S. Krishnan February 2009]
۵۴۴۷Diameter Mobile IPv6: Support for Network Access Server to Diameter Server Interaction J. Korhonen, Ed., J. Bournelle, H. Tschofenig, C. Perkins, K. Chowdhury February 2009]
۵۴۱۹Why the Authentication Data Suboption is Needed for Mobile IPv6 (MIPv6) B. Patil, G. Dommety [January 2009]
  ۲۰۰۸
۵۳۸۰Hierarchical Mobile IPv6 (HMIPv6) Mobility Management H. Soliman, C. Castelluccia, K. ElMalki, L. Bellier [October 2008] Obsoletes RFC4140
۵۳۷۵IPv6 Unicast Address Assignment Considerations G. Van de Velde, C. Popoviciu, T. Chown, O. Bonness, C. Hahn [December 2008]
۵۳۵۰IANA Considerations for the IPv4 and IPv6 Router Alert Options J. Manner, A. McDonald [September 2008] Updates RFC2113, RFC3175
۵۳۴۰OSPF for IPv6 R. Coltun, D. Ferguson, J. Moy, A. Lindem [July 2008] Obsoletes RFC2740
۵۳۰۸Routing IPv6 with IS-IS C. Hopps [October 2008]
۵۲۷۱Mobile IPv6 Fast Handovers for 3G CDMA Networks H. Yokota, G. Dommety [June 2008]
۵۲۷۰Mobile IPv6 Fast Handovers over IEEE 802.16e Networks H. Jang, J. Jee, Y. Han, S. Park, J. Cha [June 2008]
۵۲۶۹Distributing a Symmetric Fast Mobile IPv6 (FMIPv6) Handover Key Using SEcure Neighbor Discovery (SEND) J. Kempf, R. Koodli [June 2008]
۵۲۶۸Mobile IPv6 Fast Handovers R. Koodli, Ed. [June 2008] Obsoletes RFC4068, Obsoleted by RFC5568
۵۲۱۴Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin, T. Gleeson, D. Thaler [March 2008] Obsoletes RFC4214
۵۲۱۳Proxy Mobile IPv6 S. Gundavelli, Ed., K. Leung, V. Devarapalli, K. Chowdhury, B. Patil [August 2008]
۵۱۸۱IPv6 Deployment Scenarios in 802.16 Networks M-K. Shin, Ed., Y-H. Han, S-E. Kim, D. Premec [May 2008]
۵۱۸۰IPv6 Benchmarking Methodology for Network Interconnect Devices C. Popoviciu, A. Hamza, G. Van de Velde, D. Dugatkin [May 2008]
۵۱۷۵IPv6 Router Advertisement Flags Option B. Haberman, Ed., R. Hinden [March 2008] Obsoletes RFC5075
۵۱۷۲Negotiation for IPv6 Datagram Compression Using IPv6 Control Protocol S. Varada, Ed. [March 2008] Obsoletes RFC2472
۵۱۵۷IPv6 Implications for Network Scanning T. Chown [March 2008]
۵۱۵۶Special-Use IPv6 Addresses M. Blanchet [April 2008]
۵۱۴۹Service Selection for Mobile IPv6 J. Korhonen, U. Nilsson, V. Devarapalli [February 2008]
۵۱۲۱Transmission of IPv6 via the IPv6 Convergence Sublayer over IEEE 802.16 Networks B. Patil, F. Xia, B. Sarikaya, JH. Choi, S. Madanapalli [February 2008]
۵۱۱۸Session Initiation Protocol (SIP) Torture Test Messages for Internet Protocol Version 6 (IPv6) V. Gurbani, C. Boulton, R. Sparks [February 2008]
  ۲۰۰۷
۵۰۹۶Mobile IPv6 Experimental Messages V. Devarapalli [December 2007]
۵۰۹۵Deprecation of Type 0 Routing Headers in IPv6 J. Abley, P. Savola, G. Neville-Neil [December 2007] Updates RFC2460, RFC4294
۵۰۹۴Mobile IPv6 Vendor Specific Option V. Devarapalli, A. Patel, K. Leung [December 2007]
۵۰۷۵IPv6 Router Advertisement Flags Option B. Haberman, Ed., R. Hinden [November 2007] Obsoleted by RFC5175
۵۰۲۶Mobile IPv6 Bootstrapping in Split Scenario G. Giaretta, Ed., J. Kempf, V. Devarapalli, Ed. [October 2007]
۵۰۱۴IPv6 Socket API for Source Address Selection E. Nordmark, S. Chakrabarti, J. Laganier [September 2007]
۵۰۰۶IPv6 Router Advertisement Option for DNS Configuration J. Jeong, Ed., S. Park, L. Beloeil, S. Madanapalli [September 2007]
۴۹۶۸Analysis of IPv6 Link Models for 802.16 Based Networks S. Madanapalli, Ed. [August 2007]
۴۹۴۴Transmission of IPv6 Packets over IEEE 802.15.4 Networks G. Montenegro, N. Kushalnagar, J. Hui, D. Culler [September 2007]
۴۹۴۳IPv6 Neighbor Discovery On-Link Assumption Considered Harmful S. Roy, A. Durand, J. Paugh [September 2007]
۴۹۴۲IPv6 Transition/Co-existence Security Considerations E. Davies, S. Krishnan, P. Savola [September 2007]
۴۹۴۱Privacy Extensions for Stateless Address Autoconfiguration in IPv6 T. Narten, R. Draves, S. Krishnan [September 2007] Obsoletes RFC3041
۴۹۱۹IPv6 over Low-Power Wireless Personal Area Networks (6LoWPANs): Overview, Assumptions, Problem Statement, and Goals N. Kushalnagar, G. Montenegro, C. Schumacher [August 2007]
۴۸۹۱Using IPsec to Secure IPv6-in-IPv4 Tunnels R. Graveman, M. Parthasarathy, P. Savola, H. Tschofenig [May 2007]
۴۸۸۲IP Address Location Privacy and Mobile IPv6: Problem Statement R. Koodli [May 2007]
۴۸۷۷Mobile IPv6 Operation with IKEv2 and the Revised IPsec Architecture V. Devarapalli, F. Dupont [April 2007] Updates RFC3776
۴۸۶۶Enhanced Route Optimization for Mobile IPv6 J. Arkko, C. Vogt, W. Haddad [May 2007]
۴۸۶۴Local Network Protection for IPv6 G. Van de Velde, T. Hain, R. Droms, B. Carpenter, E. Klein [May 2007]
۴۸۶۲IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten, T. Jinmei [September 2007] Obsoletes RFC2462
۴۸۶۱Neighbor Discovery for IP version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson, H. Soliman [September 2007] Obsoletes RFC2461. Updated by RFC5942
۴۸۵۲IPv6 Enterprise Network Analysis – IP Layer 3 Focus J. Bound, Y. Pouffary, S. Klynsma, T. Chown, D. Green [April 2007]
۴۸۴۳An IPv6 Prefix for Overlay Routable Cryptographic Hash Identifiers (ORCHID) P. Nikander, J. Laganier, F. Dupont [April 2007] Obsoleted by ۷۳۴۳
۴۸۱۸RADIUS Delegated-IPv6-Prefix Attribute J. Salowey, R. Droms [April 2007]
۴۷۹۸Connecting IPv6 Islands over IPv4 MPLS Using IPv6 Provider Edge Routers (6PE) J. De Clercq, D. Ooms, S. Prevost, F. Le Faucheur [February 2007]
۴۷۷۹ISP IPv6 Deployment Scenarios in Broadband Access Networks S. Asadullah, A. Ahmed, C. Popoviciu, P. Savola, J. Palet [January 2007]
  ۲۰۰۶
۴۷۷۳Administration of the IANA Special Purpose IPv6 Address Block G. Huston [December 2006]
۴۷۲۷Experimental Values In IPv4, IPv6, ICMPv4, ICMPv6, UDP, and TCP Headers B. Fenner [November 2006]
۴۷۰۴The Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Client Fully Qualified Domain Name (FQDN) Option B. Volz [October 2006]
۴۶۹۲Considerations on the IPv6 Host Density Metric G. Huston [October 2006]
۴۶۷۱RADIUS Accounting Server MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2621
۴۶۷۰RADIUS Accounting Client MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2620
۴۶۶۹RADIUS Authentication Server MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2619
۴۶۶۸RADIUS Authentication Client MIB for IPv6 D. Nelson [August 2006] Obsoletes RFC2618
۴۶۵۹BGP-MPLS IP Virtual Private Network (VPN) Extension for IPv6 VPN J. De Clercq, D. Ooms, M. Carugi, F. Le Faucheur [September 2006]
۴۶۴۹Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Relay Agent Remote-ID Option B. Volz [August 2006]
۴۶۴۰Problem Statement for bootstrapping Mobile IPv6 (MIPv6) A. Patel, Ed., G. Giaretta, Ed. [September 2006]
۴۶۲۰IPv6 Node Information Queries M. Crawford, B. Haberman, Ed. [August 2006]
۴۶۰۴Using Internet Group Management Protocol Version 3 (IGMPv3) and Multicast Listener Discovery Protocol Version 2 (MLDv2) for Source-Specific Multicast H. Holbrook, B. Cain, B. Haberman [August 2006] Updates RFC3376, RFC3810
۴۵۸۴Extension to Sockets API for Mobile IPv6 S. Chakrabarti, E. Nordmark [July 2006]
۴۵۸۰Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) Relay Agent Subscriber-ID Option B. Volz [June 2006]
۴۵۶۶SDP: Session Description Protocol M. Handley, V. Jacobson, C. Perkins [July 2006]) Obsoletes RFC2327, RFC3266
۴۵۵۴Use of VLANs for IPv4-IPv6 Coexistence in Enterprise Networks T. Chown [June 2006]
۴۵۴۸Internet Code Point (ICP) Assignments for NSAP Addresses E. Gray, J. Rutemiller, G. Swallow [May 2006] Updates RFC1888, RFC4048
۴۴۸۹A Method for Generating Link-Scoped IPv6 Multicast Addresses J-S. Park, M-K. Shin, H-J. Kim [April 2006] Updates RFC3306
۴۴۸۷Mobile IPv6 and Firewalls: Problem Statement F. Le, S. Faccin, B. Patil, H. Tschofenig [May 2006]
۴۴۷۷Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP): IPv4 and IPv6 Dual-Stack Issues T. Chown, S. Venaas, C. Strauf [May 2006]
۴۴۷۲Operational Considerations and Issues with IPv6 DNS A. Durand, J. Ihren, P. Savola [April 2006]
۴۴۴۹Securing Mobile IPv6 Route Optimization Using a Static Shared Key C. Perkins [June 2006]
۴۴۴۳Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) Specification A. Conta, S. Deering, M. Gupta, Ed. [March 2006] Obsoletes RFC2463. Updates RFC2780
۴۴۲۹Optimistic Duplicate Address Detection (DAD) for IPv6 N. Moore [April 2006]
۴۳۹۵Guidelines and Registration Procedures for New URI Schemes T. Hansen, T. Hardie, L. Masinter [February 2006] Obsoletes RFC2717, RFC2718
۴۳۸۹Neighbor Discovery Proxies (ND Proxy) D. Thaler, M. Talwar, C. Patel [April 2006]
۴۳۸۰Teredo: Tunneling IPv6 over UDP through Network Address Translations (NATs) C. Huitema [February 2006]
۴۳۶۱Node-specific Client Identifiers for Dynamic Host Configuration Protocol Version Four (DHCPv4) T. Lemon, B. Sommerfeld [February 2006] Updates RFC2131, RFC2132, RFC3315
۴۳۳۹IPv6 Host Configuration of DNS Server Information Approaches J. Jeong, Ed. [February 2006]
۴۳۳۸Transmission of IPv6, IPv4, and Address Resolution Protocol (ARP) Packets over Fibre Channel C. DeSanti, C. Carlson, R. Nixon [January 2006] Obsoletes RFC3831, RFC2625
۴۳۳۰Simple Network Time Protocol (SNTP) Version 4 for IPv4, IPv6 and OSI D. Mills [January 2006] Obsoletes RFC2030, RFC1769
۴۲۹۵Mobile IPv6 Management Information Base G. Keeni, K. Koide, K. Nagami, S. Gundavelli [April 2006]
۴۲۹۴IPv6 Node Requirements J. Loughney, Ed. [April 2006]
۴۲۹۳Management Information Base for the Internet Protocol (IP) S. Routhier, Ed. [April 2006] Obsoletes RFC2011, RFC2465, RFC2466
۴۲۹۲IP Forwarding Table MIB B. Haberman [April 2006]
۴۲۹۱IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [February 2006] Obsoletes RFC3513. Updated by RFC5952
۴۲۸۵Authentication Protocol for Mobile IPv6 A. Patel, K. Leung, M. Khalil, H. Akhtar, K. Chowdhury [January 2006]
  ۲۰۰۵
۴۳۱۱IPv6 Host-to-Router Load Sharing R. Hinden, D. Thaler [November 2005] Updates RFC2461
۴۲۸۶Multicast Router Discovery B. Haberman, J. Martin [December 2005]
۴۲۸۳Mobile Node Identifier Option for Mobile IPv6 (MIPv6) A. Patel, K. Leung, M. Khalil, H. Akhtar, K. Chowdhury [November 2005]
۴۲۶۰Mobile IPv6 Fast Handovers for 802.11 Networks P. McCann [November 2005]
۴۲۴۲Information Refresh Time Option for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) S. Venaas, T. Chown, B. Volz [November 2005]
۴۲۴۱A Model of IPv6/IPv4 Dual Stack Internet Access Service Y. Shirasaki, S. Miyakawa, T. Yamasaki, A. Takenouchi [December 2005]
۴۲۲۵Mobile IP Version 6 Route Optimization Security Design Background P. Nikander, J. Arkko, T. Aura, G. Montenegro, E. Nordmark [December 2005]
۴۲۱۹Things Multihoming in IPv6 (MULTI6) Developers Should Think About E. Lear [October 2005]
۴۲۱۸Threats Relating to IPv6 Multihoming Solutions E. Nordmark, T. Li [October 2005]
۴۲۱۵Analysis on IPv6 Transition in Third Generation Partnership Project (3GPP) Networks J. Wiljakka, Ed. [October 2005]
۴۲۱۴Intra-Site Automatic Tunnel Addressing Protocol (ISATAP) F. Templin, T. Gleeson, M. Talwar, D. Thaler [October 2005] Obsoleted by RFC5214
۴۲۱۳Basic Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers E. Nordmark, R. Gilligan [October 2005] Obsoletes RFC2893
۴۱۹۲Procedures for Renumbering an IPv6 Network without a Flag Day F. Baker, E. Lear, R. Droms [September 2005] Updates RFC2072
۴۱۹۱Default Router Preferences and More-Specific Routes R. Draves, D. Thaler [November 2005]
۴۱۷۷Architectural Approaches to Multi-homing for IPv6 G. Huston [September 2005]
۴۱۴۷Proposed Changes to the Format of the IANA IPv6 Registry G. Huston [August 2005]
۴۱۴۰Hierarchical Mobile IPv6 Mobility Management (HMIPv6) H. Soliman, C. Castelluccia, K. El Malki, L. Bellier [August 2005] Obsoleted by RFC5380
۴۱۳۵Goals of Detecting Network Attachment in IPv6 JH. Choi, G. Daley [August 2005]
۴۱۱۶IPv4 Multihoming Practices and Limitations J. Abley, K. Lindqvist, E. Davies, B. Black, V. Gill [July 2005]
۴۱۱۳Management Information Base for the User Datagram Protocol (UDP) B. Fenner, J. Flick [June 2005] Obsoletes RFC2454, RFC2013
۴۰۸۷IP Tunnel MIB D. Thaler [June 2005] Obsoletes RFC2667
۴۰۷۶Renumbering Requirements for Stateless Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) T. Chown, S. Venaas, A. Vijayabhaskar [May 2005]
۴۰۷۴Common Misbehavior Against DNS Queries for IPv6 Addresses Y. Morishita, T. Jinmei [May 2005]
۴۰۶۸Fast Handovers for Mobile IPv6 R. Koodli, Ed. [July 2005]
۴۰۵۷IPv6 Enterprise Network Scenarios J. Bound, Ed. [June 2005]
۴۰۴۸RFC 1888 Is Obsolete B. Carpenter [April 2005] Obsoletes RFC1888 Updated by RFC4548
۴۰۳۸Application Aspects of IPv6 Transition M-K. Shin, Ed., Y-G. Hong, J. Hagino, P. Savola, E. M. Castro [March 2005]
۴۰۲۹Scenarios and Analysis for Introducing IPv6 into ISP Networks M. Lind, V. Ksinant, S. Park, A. Baudot, P. Savola [March 2005]
۴۰۲۲Management Information Base for the Transmission Control Protocol (TCP) R. Raghunarayan, Ed. [March 2005] Obsoletes RFC2452, RFC2012
۴۰۰۷IPv6 Scoped Address Architecture S. Deering, B. Haberman, T. Jinmei, E. Nordmark, B. Zill [March 2005]
۳۹۸۶Uniform Resource Identifier (URI): Generic Syntax T. Berners-Lee, R. Fielding, L. Masinter [January 2005] Obsoletes RFC2732, RFC2396, RFC1808. Updates RFC1738. Also STD66
۳۹۷۱SEcure Neighbor Discovery (SEND) J. Arkko, Ed., J. Kempf, B. Zill, P. Nikander [March 2005]
  ۲۰۰۴
۳۹۶۴Security Considerations for 6to4 P. Savola, C. Patel [December 2004]
۳۹۵۶Embedding the Rendezvous Point (RP) Address in an IPv6 Multicast Address P. Savola, B. Haberman [November 2004] Updates RFC3306
۳۹۱۹Remote Network Monitoring (RMON) Protocol Identifiers for IPv6 and Multi Protocol Label Switching (MPLS) E. Stephan, J. Palet [October 2004]
۳۹۰۶Calculating Interior Gateway Protocol (IGP) Routes Over Traffic Engineering Tunnels N. Shen, H. Smit [October 2004]
۳۹۰۴Evaluation of IPv6 Transition Mechanisms for Unmanaged Networks C. Huitema, R. Austein, S. Satapati, R. van der Pol [September 2004]
۳۹۰۱DNS IPv6 Transport Operational Guidelines A. Durand, J. Ihren [September 2004] Also BCP91
۳۸۹۸Network Information Service (NIS) Configuration Options for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) V. Kalusivalingam [October 2004]
۳۸۷۹Deprecating Site Local Addresses C. Huitema, B. Carpenter [September 2004]
۳۸۴۹IPv6 Address Prefix Reserved for Documentation G. Huston, A. Lord, P. Smith [July 2004]
۳۸۳۱Transmission of IPv6 Packets over Fibre Channel C. DeSanti [July 2004] Obsoleted by RFC4338
۳۸۱۰Multicast Listener Discovery Version 2 (MLDv2) for IPv6 R. Vida, Ed., L. Costa, Ed. [June 2004] Updates RFC2710 Updated by RFC4604
۳۷۹۶Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Operations & Management Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [Jun e 2004]
۳۷۹۵Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Application Area Standards Track and Experimental Documents R. Sofia, P. Nesser, II [June 2004]
۳۷۹۴Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Transport Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
۳۷۹۳Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Sub-IP Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
۳۷۹۲Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Security Area Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
۳۷۹۱Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Routing Area Standards Track and Experimental Documents C. Olvera, P. Nesser, II [June 2004]
۳۷۹۰Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Internet Area Standards Track and Experimental Documents C. Mickles, Ed., P. Nesser, II [June 2004]
۳۷۸۹Introduction to the Survey of IPv4 Addresses in Currently Deployed IETF Standards Track and Experimental Documents P. Nesser, II, A. Bergstrom, Ed. [June 2004]
۳۷۷۶Using IPsec to Protect Mobile IPv6 Signaling Between Mobile Nodes and Home Agents J. Arkko, V. Devarapalli, F. Dupont [June 2004]
۳۷۷۵Mobility Support in IPv6 D. Johnson, C. Perkins, J. Arkko [June 2004]
۳۷۶۹Requirements for IPv6 Prefix Delegation S. Miyakawa, R. Droms [June 2004]
۳۷۵۶IPv6 Neighbor Discovery (ND) Trust Models and Threats P. Nikander, Ed., J. Kempf, E. Nordmark [May 2004]
۳۷۵۰Unmanaged Networks IPv6 Transition Scenarios C. Huitema, R. Austein, S. Satapati, R. van der Pol [April 2004]
۳۷۳۶Stateless Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) Service for IPv6 R. Droms [April 2004]
۳۷۰۱۶bone (IPv6 Testing Address Allocation) Phaseout R. Fink, R. Hinden [March 2004] Obsoletes RFC2471
۳۶۹۷IPv6 Flow Label Specification J. Rajahalme, A. Conta, B. Carpenter, S. Deering [March 2004]
  ۲۰۰۳
۳۶۴۶DNS Configuration options for Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) R. Droms, Ed. [December 2003]
۳۶۳۳IPv6 Prefix Options for Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) version 6 O. Troan, R. Droms [December 2003]
۳۵۹۶DNS Extensions to Support IP Version 6 S. Thomson, C. Huitema, V. Ksinant, M. Souissi [October 2003] Obsoletes RFC3152, RFC1886
۳۵۹۵Textual Conventions for IPv6 Flow Label B. Wijnen [September 2003]
۳۵۹۰Source Address Selection for the Multicast Listener Discovery (MLD) Protocol B. Haberman [September 2003] Updates RFC2710
۳۵۸۷IPv6 Global Unicast Address Format R. Hinden, S. Deering, E. Nordmark [August 2003] Obsoletes RFC2374
۳۵۸۲Goals for IPv6 Site-Multihoming Architectures J. Abley, B. Black, V. Gill [August 2003]
۳۵۷۴Transition Scenarios for 3GPP Networks J. Soininen, Ed. [August 2003]
۳۵۴۲Advanced Sockets Application Program Interface (API) for IPv6 W. Stevens, M. Thomas, E. Nordmark, T. Jinmei [May 2003] Obsoletes RFC2292
۳۵۳۱A Flexible Method for Managing the Assignment of Bits of an IPv6 Address Block M. Blanchet [April 2003]
۳۵۱۳Internet Protocol Version 6 (IPv6) Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [April 2003] Obsoletes RFC2373. Obsoleted by RFC4291
۳۴۹۳Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, J. McCann, W. Stevens [February 2003] Obsoletes RFC2553
۳۴۸۴Default Address Selection for Internet Protocol version 6 (IPv6) R. Draves [February 2003] Obsoleted by ۶۷۲۴
۳۳۱۶Internet Protocol Version 6 (IPv6) for Some Second and Third Generation Cellular Hosts J. Arkko, G. Kuijpers, H. Soliman, J. Loughney, J. Wiljakka [April 2003] Obsoleted by ۷۰۶۶
۳۳۱۵Dynamic Host Configuration Protocol for IPv6 (DHCPv6) R. Droms, Ed., J. Bound, B. Volz, T. Lemon, C. Perkins, M. Carney [July 2003] Updated by RFC4361
  ۲۰۰۲
۳۳۶۴Tradeoffs in Domain Name System (DNS) Support for Internet Protocol version 6 (IPv6) R. Austein [August 2002] Updates RFC2673, RFC2874
۳۳۶۳Representing Internet Protocol version 6 (IPv6) Addresses in the Domain Name System (DNS) R. Bush, A. Durand, B. Fink, O. Gudmundsson, T. Hain [August 2002] Updates RFC2673, RFC2874
۳۳۱۹Dynamic Host Configuration Protocol (DHCPv6) Options for Session Initiation Protocol (SIP) ServersH. Schulzrinne, B. Volz [July 2003]
۳۳۱۴Recommendations for IPv6 in Third Generation Partnership Project (3GPP) Standards M. Wasserman, Ed. [September 2002]
۳۳۰۷Allocation Guidelines for IPv6 Multicast Addresses B. Haberman [August 2002]
۳۳۰۶Unicast-Prefix-based IPv6 Multicast Addresses B. Haberman, D. Thaler [August 2002] Updated by RFC3956RFC4489
۳۲۶۶Support for IPv6 in Session Description Protocol (SDP) S. Olson, G. Camarillo, A. B. Roach [June 2002] Obsoleted by RFC4566. Updates RFC2327
۳۲۶۰New Terminology and Clarifications for Diffserv D. Grossman [April 2002] Updates RFC2474, RFC2475, RFC2597
  ۲۰۰۱
۳۲۲۶DNSSEC and IPv6 A6 aware server/resolver message size requirements O. Gudmundsson [December 2001] Updates RFC2535, RFC2874 Updated by RFC4033RFC4034RFC4035
۳۱۷۸IPv6 Multihoming Support at Site Exit Routers J. Hagino, H. Snyder [October 2001]
۳۱۷۷IAB/IESG Recommendations on IPv6 Address Allocations to Sites IAB, IESG [September 2001]
۳۱۷۵Aggregation of RSVP for IPv4 and IPv6 Reservations F. Baker, C. Iturralde, F. Le Faucheur, B. Davie [September 2001] Updated by RFC5350
۳۱۶۸The Addition of Explicit Congestion Notification (ECN) to IP K. Ramakrishnan, S. Floyd, D. Black [September 2001] Obsoletes RFC2481. Updates RFC2474, RFC2401, RFC0793
۳۱۶۲RADIUS and IPv6 B. Aboba, G. Zorn, D. Mitton [August 2001]
۳۱۵۲Delegation of IP6.ARPA R. Bush [August 2001] Obsoleted by RFC3596 Updates RFC2874, RFC2772, RFC2766, RFC2553, RFC1886. Also BCP49
۳۱۴۶Transmission of IPv6 Packets over IEEE 1394 Networks K. Fujisawa, A. Onoe [October 2001]
۳۱۴۲An IPv6-to-IPv4 Transport Relay Translator J. Hagino, K. Yamamoto [June 2001]
۳۱۲۲Extensions to IPv6 Neighbor Discovery for Inverse Discovery Specification A. Conta [June 2001]
۳۱۱۱Service Location Protocol Modifications for IPv6 E. Guttman [May 2001]
۳۰۸۹A SOCKS-based IPv6/IPv4 Gateway Mechanism H. Kitamura [April 2001]
۳۰۵۶Connection of IPv6 Domains via IPv4 Clouds B. Carpenter, K. Moore [February 2001]
۳۰۵۳IPv6 Tunnel Broker A. Durand, P. Fasano, I. Guardini, D. Lento [January 2001]
۳۰۴۱Privacy Extensions for Stateless Address Autoconfiguration in IPv6 T. Narten, R. Draves [January 2001] Obsoleted by RFC4941
۳۰۱۹IP Version 6 Management Information Base for The Multicast Listener Discovery Protocol B. Haberman, R. Worzella [January 2001]
  ۲۰۰۰
۲۹۲۸Initial IPv6 Sub-TLA ID Assignments R. Hinden, S. Deering, R. Fink, T. Hain [September 2000]
۲۸۹۴Router Renumbering for IPv6 M. Crawford [August 2000]
۲۸۹۳Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers R. Gilligan, E. Nordmark [August 2000] Obsoletes RFC1933 Obsoleted by RFC4213
۲۸۷۴DNS Extensions to Support IPv6 Address Aggregation and Renumbering M. Crawford, C. Huitema [July 2000] Updates RFC1886. Updated by RFC3152RFC3226RFC3363RFC3364
  ۱۹۹۹
۲۷۴۰OSPF for IPv6 R. Coltun, D. Ferguson, J. Moy [December 1999] Obsoleted by RFC5340
۲۷۳۲Format for Literal IPv6 Addresses in URL’s R. Hinden, B. Carpenter, L. Masinter [December 1999] Obsoleted by RFC3986. Updates RFC2396
۲۷۱۷Registration Procedures for URL Scheme Names R. Petke, I. King [November 1999] Obsoleted by RFC4395
۲۷۱۱IPv6 Router Alert Option C. Partridge, A. Jackson [October 1999]
۲۷۱۰Multicast Listener Discovery (MLD) for IPv6 S. Deering, W. Fenner, B. Haberman [October 1999] Updated by RFC3590RFC3810
۲۶۷۵IPv6 Jumbograms D. Borman, S. Deering, R. Hinden [August 1999] Obsoletes RFC2147
۲۶۶۱Layer Two Tunneling Protocol L2TP W. Townsley, A. Valencia, A. Rubens, G. Pall, G. Zorn, B. Palter [August 1999]
۲۵۹۰Transmission of IPv6 Packets over Frame Relay Networks Specification A. Conta, A. Malis, M. Mueller [May 1999]
۲۵۵۳Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, W. Stevens [March 1999] Obsoletes RFC2133 Obsoleted by RFC3493 Updated by RFC3152
۲۵۴۵Use of BGP-4 Multiprotocol Extensions for IPv6 Inter-Domain Routing P. Marques, F. Dupont [March 1999]
۲۵۲۹Transmission of IPv6 over IPv4 Domains without Explicit Tunnels B. Carpenter, C. Jung [March 1999]
۲۵۲۶Reserved IPv6 Subnet Anycast Addresses D. Johnson, S. Deering [March 1999]
۲۵۰۷IP Header Compression M. Degermark, B. Nordgren, S. Pink [February 1999]
۲۴۹۷Transmission of IPv6 Packets over ARCnet Networks I. Souvatzis [January 1999] (Also RFC1201
۲۴۹۲IPv6 over ATM Networks G. Armitage, P. Schulter, M. Jork [January 1999]
۲۴۹۱IPv6 over Non-Broadcast Multiple Access (NBMA) networks G. Armitage, P. Schulter, M. Jork, G. Harter [January 1999]
  ۱۹۹۸
۲۴۷۴Definition of the Differentiated Services Field (DS Field) in the IPv4 and IPv6 Headers K. Nichols, S. Blake, F. Baker, D. Black [December 1998] Obsoletes RFC1455, RFC1349. Updated by RFC3168RFC3260
۲۴۷۲IP Version 6 over PPP D. Haskin, E. Allen [December 1998] Obsoletes RFC2023. Obsoleted by RFC5172
۲۴۷۱IPv6 Testing Address Allocation R. Hinden, R. Fink, J. Postel (deceased) [December 1998] Obsoletes RFC1897 Obsoleted by RFC3701
۲۴۷۰Transmission of IPv6 Packets over Token Ring Networks M. Crawford, T. Narten, S. Thomas [December 1998]
۲۴۶۷Transmission of IPv6 Packets over FDDI Networks M. Crawford [December 1998] Obsoletes RFC2019
۲۴۶۶Management Information Base for IP Version 6: ICMPv6 Group D. Haskin, S. Onishi [December 1998] Obsoleted by RFC4293
۲۴۶۵Management Information Base for IP Version 6: Textual Conventions and General Group D. Haskin, S. Onishi [December 1998] Obsoleted by RFC4293
۲۴۶۴Transmission of IPv6 Packets over Ethernet Networks M. Crawford [December 1998] Obsoletes RFC1972
۲۴۶۳Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) Specification A. Conta, S. Deering [December 1998] Obsoletes RFC1885 Obsoleted by RFC4443
۲۴۶۲IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten [December 1998] Obsoletes RFC1971. Obsoleted by RFC4862
۲۴۶۱Neighbor Discovery for IP Version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson [December 1998] Obsoletes RFC1970. Obsoleted by RFC4861. Updated by RFC4311
۲۴۶۰Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification S. Deering, R. Hinden [December 1998] Obsoletes RFC1883. Updated by RFC5871
۲۴۵۴IP Version 6 Management Information Base for the User Datagram Protocol M. Daniele [December 1998] Obsoleted by RFC4113
۲۴۲۸FTP Extensions for IPv6 and NATs M. Allman, S. Ostermann, C. Metz [September 1998]
۲۳۷۵IPv6 Multicast Address Assignments R. Hinden, S. Deering [July 1998]
۲۳۷۴An IPv6 Aggregatable Global Unicast Address Format R. Hinden, M. O’Dell, S. Deering [July 1998] Obsoletes RFC2073 Obsoleted by RFC3587
۲۳۷۳IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering [July 1998] Obsoletes RFC1884 Obsoleted by RFC3513
۲۲۹۲Advanced Sockets API for IPv6 W. Stevens, M. Thomas [February 1998] Obsoleted by RFC3542
  ۱۹۹۷
۲۱۸۵Routing Aspects of IPv6 Transition R. Callon, D. Haskin [September 1997]
۲۱۴۷TCP and UDP over IPv6 Jumbograms D. Borman [May 1997] Obsoleted by RFC2675
۲۱۳۳Basic Socket Interface Extensions for IPv6 R. Gilligan, S. Thomson, J. Bound, W. Stevens [April 1997] Obsoleted by RFC2553
۲۰۸۰RIPng for IPv6 G. Malkin, R. Minnear [January 1997]
۲۰۷۳An IPv6 Provider-Based Unicast Address Format Y. Rekhter, P. Lothberg, R. Hinden, S. Deering, J. Postel [January 1997] Obsoleted by RFC2374
  ۱۹۹۶
۲۰۳۰Simple Network Time Protocol (SNTP) Version 4 for IPv4, IPv6 and OSI D. Mills [October 1996] Obsoletes RFC1769 Obsoleted by RFC4330
۲۰۲۳IP Version 6 over PPP D. Haskin, E. Allen [October 1996] Obsoleted by RFC2472
۲۰۱۹Transmission of IPv6 Packets Over FDDI M. Crawford [October 1996] Obsoleted by RFC2467
۱۹۸۱Path MTU Discovery for IP version 6 J. McCann, S. Deering, J. Mogul [August 1996]
۱۹۷۲A Method for the Transmission of IPv6 Packets over Ethernet Networks M. Crawford [August 1996] Obsoleted by RFC2464
۱۹۷۱IPv6 Stateless Address Autoconfiguration S. Thomson, T. Narten [August 1996] Obsoleted by RFC2462
۱۹۷۰Neighbor Discovery for IP Version 6 (IPv6) T. Narten, E. Nordmark, W. Simpson [August 1996] Obsoleted by RFC2461
۱۹۳۳Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers R. Gilligan, E. Nordmark [April 1996] Obsoleted by RFC2893
۱۹۲۴A Compact Representation of IPv6 Addresses R. Elz [April 1 1996]
۱۸۹۷IPv6 Testing Address Allocation R. Hinden, J. Postel [January 1996] Obsoleted by RFC2471
۱۸۸۸OSI NSAPs and IPv6 J. Bound, B. Carpenter, D. Harrington, J. Houldsworth, A. Lloyd [August 1996] Obsoleted by RFC4048 Updated by RFC4548
  ۱۹۹۵
۱۸۸۷An Architecture for IPv6 Unicast Address Allocation Y. Rekhter, T. Li, Eds. [December 1995]
۱۸۸۶DNS Extensions to support IP version 6 S. Thomson, C. Huitema [December 1995] Obsoleted by RFC3596 Updated by RFC2874RFC3152
۱۸۸۵Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) A. Conta, S. Deering [December 1995] Obsoleted by RFC2463
۱۸۸۴IP Version 6 Addressing Architecture R. Hinden, S. Deering, Eds. [December 1995] Obsoleted by RFC2373
۱۸۸۳Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification S. Deering, R. Hinden [December 1995] Obsoleted by RFC2460
۱۸۸۱IPv6 Address Allocation Management IAB, IESG [December 1995]
۱۸۰۹Using the Flow Label Field in IPv6 C. Partridge [June 1995]
 (Pale blue = obsoleted by a more recent RFC.)
دانلود نسخه PDF
منبع
fa.ip.engineeringtosinso
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن