Voice VLAN در سوئیچهای سیسکو – اکثر IP Phone های سیسکو دارای دو پورت اترنت یا به عبارتی یک سوئیچ داخلی سه پورت می‌باشند. یکی از این پورتها به سوئیچ وصل می‌شود. از پورت دیگر می‌توان برای اتصال کامپیوتر و یا هر وسیله دیگری به شبکه استفاده کرد. پورت سوم سوئیچ هم به صورت داخلی به خود تلفن متصل شده است.

در شکل زیر PC1 از طریق پورت IP phone به شبکه وصل شده است و IP phone نیز به سوئیچ متصل شده است.

IP phone - Voice Vlan

IP phone – Voice VLAN

در سوئیچهای سیسکو این امکان وجود دارد که ترافیک IP phone و وسیله متصل به آن (در اینجا PC1) را به صورت لایه دویی از هم تفکیک کرد و در VLAN های مختلفی قرار داد. انجام این کار دارای چندین مزیت است:

  1. افزایش امنیت شبکه : امکان ارتباط کنترل شده بین سیستمها و IP hone از طریق قرار دادن آنها در وی لن های مختلف فراهم می‌شود.
  2. مدیریت بهتر آدرسهای IP : برای سیستمها و IP phone می‌توان محدوده آدرسهای متفاوتی را درنظر گرفت.
  3. راحتی کنترل ترافیک و اعمال مکانیزم‌های QOS : امکان اعمال آسانتر سیاستهای کنترل ترافیک به علت مجزا بودن شبکه سیستمها و IP phone ها فراهم می‌شود.

پیکربندی سوئچ سیسکو برای Voice VLAN

برای پیکربندی پورت سوئیچ باید به صورت زیر عمل کنید.

 

در اینجا پورت متصل به IP phone از نوع access تعریف شده و در VLAN شماره 30 قرار گرفته است. همچنین VLAN شماره 31 به عنوان Voice VLAN در نظر گرفته شده است در این حالت ترافیک مربوط به PC در VLAN 30 و ترافیک مربوط به IP phone در 31 قرار خواهند داشت. در واقع می‌توان گفت پورت بین سوئیچ و IP phone از نوع ترانک است! و سوئیچ موجود در IP phone روی ترافیک خود تگ وی لن voice را می‌زند و بر روی ترافیک PC تگی را وارد نمی‌کند.

نکته: IP phone از طریق پروتکل CDP متوجه می‌شود که از چه تگی برای ترافیک خود استفاده کند. (در اینجا تگ شماره 31)

بررسی تنظیمات انجام شده Voice VLAN

برای بررسی تنظیمات انجام شده از فرمان show interfaces gigabitEthernet 1/0/1 switchport استفاده می‌کنیم، همانطور که مشاهده می‌کنید مد پورت مورد نظر به عنوان access نمایش داده می‌شود. همچنین در خط 11 وی لن شماره 31 به عنوان Voice VLAN نمایش داده شده است.

 

دادن آدرس IP به PCها و تلفنها توسط DHCP Server

برای دادن آدرس IP به سیستمها و IP phone ها می‌توان از یک DHCP server استفاده کرد. امکان پیکربندی DHCP server بر روی سوئیچهای لایه 3، روتر و یا یک سرور ویندوزی یا لینوکسی وجود دارد، ما برای این کار از یک روتر سیسکو استفاده کرده‌ایم روتر سیسکو مانند شکل زیر به سوئیچ متصل شده است.

IP phone - Voice Vlan

IP phone – Voice VLAN

پورت بین سوئیچ و روتر ترانک تعریف شده است وی لن های شماره 30 و 31 بر روی این پورتت ترانک allowed هستند.

بررسی عملکرد DHCP server

توسط فرمان show ip dhcp binding می‌توان بررسی کرد DHCP server آدرسی را اختصاص داده است یا خیر.