آموزش Collaborationآموزش شبکهسیسکو

پورت های FXO و FXS به چه معناست؟ و کاربرد آنها چیست؟

FXO و FXS – اگر شما در حال تحقیق جهت آشنایی بیشتر و ارتقای سیستم تلفنی ویپ خود هستید، قطعا با واژه های FXO و FXS روبه رو خواهید شد. همچنین اگر تازه با مباحث ویپ آشنا شده اید قطعا ارزیابی این موارد برای شما کمی دشوار خواهد بود. گرچه با مطالعه این مقاله شما میتوانید با مباحث FXO و FXS آشنایی پیدا کنید.

FXO و FXS
FXO و FXS

FXS چیست؟

Foreign Exchange Subscriber یا FXS، در اصل پورتی می باشد که خط آنالوگ را register می کند. یک رابط یا جک در سامانه تلفن، که به ابزار سیستم FXO متصل می شوند.

FXO چیست؟

Foreign Exchange Office یا FXO، یکی دیگر از پورت های سیستم آنالوگ است، که اتصالات دستگاه فکس، اتصالات تلفن و یا اتصالات سیستم آنالوگ را دریافت می کند. به این پورت دستگاه FXO می گویند، زیرا بر روی تلفن و فکس متصل می شود.

تفاوت FXO و FXS نحوه اتصال آنها با خطوط آنالوگ می باشد، این دو پورت همیشه به صورت زوج می باشند. همچون فیش های نر و ماده در صورتی که از هیچ سیستم تلفنی استفاده نشود، تلفن به طور مستقیم به پورت FXS متصل خواهد شد.

اگر دستگاه تلفنی از سیستم PBX برخوردار باشد، خطوطی که توسط شرکت مخابرات به این سیستم متصل می شوند، به تلفن نیز وصل خواهند شد. از این رو تفاوت FXO و FXS در چنین شرایطی احساس نمی شود زیرا برای اتصال بر روی این سیستم، از هر دو پورت باید استفاده شود تا بتوان این خطوط را به تلفن یا دستگاه فکس متصل نمود.

سامانه های سنتی اصولا دارای پورت های FXO و FXS هستند، که تفاوت FXO و FXS را می توان در این سامانه ها مشاهده نمود در حالی که معمولا تلفن هایی که از سامانه IP برخوردار می باشند، برای فراهم کردن این دو پورت به گیت وی ها نیاز خواهند داشت.

تفاوت FXO و FXS
تفاوت FXO و FXS

نحوه آغاز تماس های تلفنی از طریق خطوط آنالوگ، به این صورت است که ابتدا گوشی که دارای دستگاه FXO است برداشته می شود پس از پورت FXS در دیگر طرف های متناظر، اقدام به شناسایی این سیستم نموده و تماس را برقرار می کند.

تفاوت FXO و FXS در سیستم های VOIP

اگر قصد دارید در مورد تجهیزات مورد نیاز خود پیش از خرید، تحقیق کنید، باید به سامانه تلفن VOIP و اتصالات تلفن های انالوگ مراجعه نمایید از سوی دیگر نیز می توانید در طی این بررسی ها در بستر اینترنت، به طور خاصی با اصطلاحات FXO و FXS رو به رو شوید.

از دیگر موارد تفاوت FXO و FXS باید به این نکته اشاره نماییم، که در صورتی که قصد دارید یک سیستم تلفن را به دستگاه فکس آنالوگ متصل نمایید، نیاز خواهید داشت حداقل از یک پورت FXS استفاده نمایید اما در صورتی قصد دارید از خطوط آنالوگ بر روی سیستم تلفن خود بهره مند شوید، باید به ازای هر خط، از یک پورت FXO استفاده نمایید.

پورت های تلفن آنالوگ
پورت های تلفن آنالوگ

گیت وی FXO

برای آنکه بتوانید سامانه تلفن IP خود را به خطوط تلفن آنالوگ متصل نمایید، باید از گیت وی FXO بهره مند شوید. این مسئله به شما اجازه خواهد داد که پورت های FXS را در گیت وی، به پورت های FXO متصل کنید پس از آن نیز قادر خواهید بود با یک خط تلفن آنالوگ، یک تماس VOIP برقرار نمایید. نمونه های مختلفی از این نوع گیت وی ها در بازار موجود است.

گیت وی FXS

اگر قصد دارید یک یا چند خط PBX سنتی را به سیستم های VOIP متصل نمایید تا از سرویس آن استفاده کنید، نیاز به گیت وی FXS خواهید داشت. برخی از افراد که در خصوص تفاوت FXO و FXS اطلاعاتی ندارند، تصور می کنند که می توانند از گیت وی های دیگری برای برقراری این اتصال استفاده کنند.

اما باید بگوییم از این سیستم تنها برای برقراری اتصال بین تلفن های آنالوگ با سامانه تلفن های VOIP استفاده می شود. با این نوع از گیت وی های FXO، خط تلفن ابتدا از شرکت مخابرات به اینترنت و سامانه VOIP متصل می شود.

 آداپتور FXS یا آداپتور ATA

به طور کلی کاربرد آداپتورهای FXS، اتصال دستگاه فکس یا تلفن های آنالوگ به سیستم های ارائه دهنده VOIP می باشد. بدون تردید شما برای برقرای این اتصال به پورت های FXO نیاز خواهید داشت تا آنها را به آداپتور دستگاه های فکس و تلفن متصل نماید.

 FXO و FXS
FXO و FXS

نحوه برقراری ارتباط به وسیله پورت های FXO و FXS

برای این که بدانید تفاوت FXO و FXS در نحوه برقراری ارتباط به چه صورت است، باید برخی موارد خاص را در نظر بگیرید. از جمله:

چگونگی عملکرد فرایند های FXO و FXS

در زمان برقراری تماس لازم است:

  1. گوشی تلفن را بردارید، هر یک از این پورت ها تشخیص می دهند که شما گوشی را برداشته اید.
  2. شماره مورد نظر خود را بگیرید، این شماره به صورت رقم های مولتی براکنس دول تون به یکی از پورت های FXO و FXS ارسال خواهد شد.
  3. پورت FXS تماس را دریافت نموده و آن را از طریق ولتاژ حلقوی به پورت FXO ارسال می نماید.
  4. در نتیجه تلفن زنگ خواهد خورد.
  5. می توانید بعد از برداشتن گوشی، تماس را پاسخ دهید، برای پایان دادن به تماس نیز پورت FXS به ابزار های پورت FXO سیگنال ارسال خواهد نمود تا تماس به اتمام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

دکمه بازگشت به بالا