آموزش CCNAسیسکو

آموزش CCNA : معرفی دوره‌های آموزشی سیسکو Cisco

در حال حاضر می‌توان به‌ طور قطع گفت که شرکت سیسکو سیستمز (Cisco Systems) بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده تجهیزات شبکه است که در ابتدای کار با تولید دستگاه Router نقش بسیار زیادی در شکل‌گیری اینترنت در بین عموم مردم داشته است. در ابتدا این شرکت فقط دستگاه روتر تولید می‌کرد که وظیفه اصلی آن ارتباط بین شعب یک سازمان بود ولی امروزه محصولات متنوع دیگری از این شرکت در بازار کار موجود است که در مجموع می‌توان دستگاه‌های Router ، Switch ، Firewall ، VOIP Gateway و … را نام برد. به‌ عنوان‌ مثال در شکل زیر یک دستگاه معروف سوییچ را می‌بینید که وظیفه اصلی آن برقراری شبکه در محیط یک ساختمان است و همچنین این دستگاه یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در زیرساخت کشور ما است:

cisco 2960 series
cisco 2960 series

درواقع می‌توان به جرات گفت تخصص در زمینه سیسکو به شما قدرت کار با کلیه تجهیزات شبکه حتی برندهای دیگر را می‌دهد بنابراین توصیه می‌شود، افرادی که می‌خواهند شاخه شبکه را به‌صورت تخصصی ادامه دهند بهتر است از ابتدا وارد شاخه‌های آموزشی شرکت سیسکو شوند. سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مرکزهای آموزشی به‌ منظور تعلیم افراد برای طراحی و نگهداری شبکه‌های کامپیوتری تأسیس کرده است که درمجموع نقشه راه فعلی برای گذراندن دوره‌های تخصصی سیسکو به شرح زیر است:

cisco roadmap
cisco roadmap

همان‌طور که در نقشه فوق می‌بینید سیسکو هرم‌های آموزشی مختلفی دارد که معروف‌ترین آن‌ها در کل دنیا هرم‌های Routing Switching و Security می‌باشند به‌ عنوان‌ مثال شما در هرم Routing Switching به‌صورت تخصصی یاد می‌گیرد که با دستگاه‌های سوییچ و روتر شرکت سیسکو کارکنید که همان‌طور که می‌بینید در هر هرم سطح‌های مختلفی مانند CCNA ، CCNP و CCIE وجود دارد که گذراندن این دوره‌ها شمارا در سطوح زیر قرار می‌دهد:

23 - آموزش CCNA : معرفی دوره‌های آموزشی سیسکو Cisco

در مجموع دوره‌های آموزشی شرکت سیسکو به مباحث سخت‌افزاری شبکه‌های کامپیوتری اشاره دارد که در این دوره‌ها شما با تنظیمات دستگاه‌های شبکه مانند Router ، Switch ، Firewall و … آشنا می‌شوید. اولین دوره آموزشی شرکت سیسکو دوره CCNA نام دارد که پس از گذراندن این دوره می‌توانید دوره‌های حرفه‌ای‌تر سیسکو به نام CCNP را بگذرانید. گذراندن این دوره‌ها شمارا قادر می‌سازد تا به‌عنوان کارشناس شبکه در شرکت‌های صنعتی و اداری بزرگ و همچنین شرکت‌های خدمات اینترنتی مشغول به فعالیت شوید.

Cisco Career Certifications

سرفصل‌های آموزشی دوره CCNA

 • آشنایی کامل با انواع شبکه
 • بررسی کابل‌های شبکه
 • آشنایی با توپولوژی و ساختار فیزیکی شبکه
 • آشنایی کامل با مدل مرجع OSI
 • آشنایی کامل با پروتکل‌های TCP / IP
 • آشنایی کامل با مباحث IP Addressing مانند IPv4 و VLSM
 • آشنایی کامل با سخت‌افزارهای سیسکو (Switch & Router)
 • بررسی روش‌های اتصال به دستگاه سیسکو مانند Telnet ، SSH و Console Port
 • انجام تنظیمات ابتدایی امنیتی بر روی دستگاه سوییچ و روتر
 • بررسی انواع حافظه‌ها در دستگاه و گرفتن Backup از دستگاه روتر و سوییچ
 • انجام تنظیمات تخصصی بر روی سوییچ‌های سیسکو مانند VLAN و Trunk
 • آشنایی مقدماتی با پروتکل‌های سوییچینگ مانند VTP ، STP و …
 • برقراری امنیت بر روی پورت‌های سوییچ با استفاده از مکانیزم های Port Security
 • تنظیم پروتکل DHCP و Inter Vlan Routing
 • آشنایی با روش‌های Password Recovery روتر و سوییچ
 • ارتباط شعب سازمان با استفاده از مکانیزم های Static Routing و Dynamic Routing
 • آشنایی کامل با پروتکل مسیریابی RIP v1 ,v2
 • آشنایی مقدماتی با پروتکل‌های مسیریابی OSPF و EIGRP
 • برقراری امنیت در شبکه با استفاده از Access List
 • بررسی کامل سرویس NAT و به اشتراک‌گذاری اینترنت در سازمان با استفاده از روتر سیسکو
 • بررسی انواع تکنولوژی‌های Wan و اینترنت
 • آشنایی با پروتکل‌های PPP و Frame Relay
 • آشنایی با IPv6

سؤالات متداول

پیش‌نیاز دوره CCNA چه دوره‌ای است؟

در خارج از کشور دوره CCENT پیش‌نیاز دوره CCNA است اما در داخل کشور دوره Network+ پیش‌نیاز این دوره است.

آیا مطالب دوره CCNA بیشتر تئوری است یا عملی ؟

قابل‌ذکر است که دوره CCNA یک دوره ۶۰ ساعته بوده که درمجموع تنها ۲۰ ساعت از آن مباحث تئوری است و بقیه موارد بیشتر به‌صورت عملی همراه با انجام تنظیمات مرتبط در کلاس آموزشی است. بنابراین حداقل نتیجه این دوره این است که شما با تنظیمات ابتدایی دستگاه‌های سوییچ و روتر آشنا خواهید شد.

بهتر است دوره‌های سیسکو را شروع کنیم یا مایکروسافت ؟

به‌صورت کلی به دانشجویان عزیز توصیه می‌گردد که اگر به مباحث نرم‌افزاری علاقه‌مند هستند دوره‌های Microsoft را بگذرانند و اگر به مباحث سخت‌افزاری و شبکه علاقه‌مند هستند دوره‌های Cisco را بگذرانند اما در حال حاضر با توجه به بازار کار شبکه در کشور بهتر است این دوره‌ها به‌صورت مکمل یکدیگر گذرانده شود.

گواهینامه‌های سیسکو در پنج سطح ارائه می‌شوند:
 1. Entry
 2. Associate
 3. Professional
 4. Expert
 5. Architect
گواهینامه‌های سیسکو دارای نه گرایش مختلف هستند:
 1. Routing & Switching
 2. Design
 3. Network Security
 4. Service Provider
 5. Service Provider Operations
 6. Data Center Networking
 7. Voice
 8. Cloud
 9. Wireless
سطح Entry

سطح Entry با مدرک CCENT ابتدایی بوده و در ایران دوره‌ای با این عنوان برگزار نمی‌شود در عوض مدرک +Network به عنوان پیش نیاز مهندسی شبکه سیسکو و مایکروسافت در ایران مورد توجه قرار داشته و معمولاً اولین دوره‌ای است که متخصصان شبکه آن را می گذرانند! البته CCENT معادل +Network نبوده و سطح بالاتری دارد، CCENT را می‌توان نیمی از راه مدرک CCNA دانست، کسی که CCNA دارد، به CCENT هم مسلط است!

سطح Architect

سطح Architect بالاترین سطح مدرک مهندسی شبکه در بین کلیه مدارک بین‌المللی شبکه است، ظاهراً شرکت سیسکو با ارائهٔ این سطح خواسته تا برترین متخصصان بین‌المللی شبکه را گلچین نماید، شاید بتوان (CCA (Cisco Certified Architect را به نوعی معادل فوق دکترای شبکه در گرایش Design (طراحی) دانست!

سطوح Associate و Professional و Expert

اما گذشته از سطح Entry و Architect سایر سطوح مدارک سیسکو گرایش‌های مختلف مهندسی شبکه را پوشش می دهند، سه سطح Associate و Professional و Expert …

Associate یا دستیار، یعنی قرار گرفتن در ابتدای مسیر، گرایش شما هر چه که باشد می بایست پیش از اخذ هر مدرک یا گذراندن هر دوره ای، CCNA با گرایش Routing & Switching را بگذرانید! بعد از آن چنانچه خواستار تغییر گرایش از Routing & Switching به سایر گرایش‌ها باشد، می بایست مدرک Associate ِ آن گرایش را نیز اخذ کنید، مثلاً چنانچه به Security علاقه‌مند هستید باید مدرک CCNA با گرایش Security را کسب کرده و سپس به سطح بالاتر یعنی Professional صعود نموده و CCSP را بگذرانید و نهایتاً مدرک سطح Expert یعنی CCIE با گرایش Security را اخذ کنید! البته اخذ این مدارک به خصوص مدارک سطح Expert کاری فوق العاده سنگین بوده و نیازمند تجربه کاری در حدود ۱۰ سال و تمرکز عمیق روی منابع مطالعاتی است!

معمولاً مدارک سطح Associate نظیر CCNA و CCDA را معادل کارشناسی شبکه

مدارک سطح Professional نظیر CCNP،CCSP و CCDP را معادل کارشناسی ارشد شبکه

و مدارک سطح Expert نظیر CCDE و CCIE با گرایش‌های مختلف را معادل دکترای شبکه می دانند.

سطح Associate

این دوره زمینه آشنایی هر چه بیشتر شما با مفاهیم اصلی مربوط به شبکه یعنی نصب، پیکربندی و عملیاتی سازی روترها و سوئیچ‌ها را فراهم می‌سازد.

در صورتی که شما دوره آموزشی خود را در یک مرکز معتبر و تحت نظر اساتید حرفه‌ای گذرانده باشید، پس از گذراندن این دوره به راحتی می توانید در آزمون بین‌المللی Cisco شرکت کرده و مدرک بین‌المللی آن را بدست آورید.

اغراق نیست اگر بگوییم که با اخذ مدرک بین‌المللی CCNA، شما از لحاظ شروع کار با مشکلی روبرو نخواهید بود.

امروزه شرکت‌های کوچک و متوسط و یا حتی شرکت‌های دولتی نیز از محصولات Cisco استفاده می‌کنند و بدیهی است که وجود چنین شرایطی موجب به وجود آمدن فرصت‌های شغلی بسیاری برای دارندگان مدرک CCNA چه در داخل و چه در خارج کشور شده‌است.

دانلود نسخه PDF
برچسب ها

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. بازتاب: آموزش CCNA : معرفی دوره‌های آموزشی سیسکو Cisco – Site Title

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن