در این پست قرار است درباره پردازش متون با فیلترها صحبت کنیم، همانطور که می دونید تقریبا همه جای لینوکس متن داریم و ما میخواهیم توضیح بدیم پردازش متون به چه صورت انجام می شود.

آموزش پردازش متون با فیلترها

همانطور که در پست قبل توضیح دادیم لینوکس سه حالت دارد:

  1. stdin: منظور از آن Standard input یا ورودی استاندارد می باشد که در فایل تشریحی مقدار ۰ به آن تخصیص می یابد که به آن STDIN نیز گفته میشود. هر سیستم یونیکس یا لینوکس مقدار پیش فرض ورودی را از STDIN میخواند.
  2. stdout: منظور از آن Standard Output یا خروجی استاندارد می باشد که در فایل تشریحی مقدار ۱ به آن تخصیص می یاید که به آن STDOUT نیز گقته میشود. هر سیستم یونیکس یا لینوکس مقدار پیشفرض خروجی استاندارد را در STDOUT می نویسد.
  3. stderr: منظور از آن Standard Error یا خطای استاندارد می باشد که در فایل تشریحی مقدار ۲ به آن تخصیص می یابد که به آن STDERR نیز گفته میشود. هر سیستم یونیکس یا لینوکس پیام پیشفرش خطا را در STDERR می نویسد.
The standard streams for input, output, and error | پردازش متون با فیلترها

The standard streams for input, output, and error | پردازش متون با فیلترها

پایپ Piping ( | ) در لینوکس

پایپ کردن در لینوکس را می توان یکی از کاربردی ترین کار ها دانست. توسط پایپ کردن دو یا چند دستور در محیط لینوکسی خود قادر خواهید بود خروجی های مرتبی دریافت کنید و کار های مفید زیادی با سیستم لینوکسی خود انجام دهید.

پایپ Piping ( | ) در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

پایپ Piping ( | ) در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

حتما تا به حال برای شما پیش آمده است که تصمیم داشته اید دستوری اجرا کنید و خروجی آن دستور را به عنوان ورودی، به دستور دیگری بدهید.

دستور ls -1 یک لیست می گیرد و زیر هم می نویسد، حالا می میخواهیم آن را sort کنیم پس خروجی آن را به دستور sort می دهیم:

تغییر مسیر Redirection ( < ) در لینوکس

مفهوم بسیار ساده ولی کاربردی دارد < یعنی خروجی خود را بریز به چیز دیگر، برای مثال ما خروجی دستور ls را ریختیم داخل یک فایل متنی:

حالا فایل متنی directory_data را باز می کنیم:

دستور cat

دستور cat که از کلمه لاتین Concatenate به معنی الحاق و به هم پیوستن گرفته شده یک یا چند فایل را می خواند و سپس آنها را به یک خروجی استاندارد کپی می کند و به این صورت به کار گرفته می شود : […cat file] در بیشتر موارد شما می توانید cat را در مقایسه با دستور TYPE در خط فرمان داس در نظر بگیرید.

ctrl+d در اینجا stream را تمام می کند ولی ctrl+c به طور کلی دستور را قطع میکنه

در صورتی که در cat از – استفاده کنیم به صورت عادی به کاراکتر – که میرسد از ما ورودی دریافت می کند ولی اگر ورودی دستور دیگری را به cat بدیم، ورودی استاندارد آن را بجای – قرار می دهد مانند زیر:

در دستور بالا خروجی اول محتوای my_file2 را می نویسد و بعد sort محتوای my_file را جای – قرار می دهد و می نویسد و سپس دوباره خود my_file را بدون sort می نویسد.

دستور od در لینوکس

od به معنی dump files in octal and other formats است. od  تو حالت عادی محتوای فایل ما رو به صورت decimal نمایش می دهد.

در صورت استفاده از سوئیچ t- اگر c قرار دهیم (tc-) کاراکتر را نمایش می دهد ولی با a قرار دهیم (ta-) اسم کاراکتر را نمایش می دهد.

دستور split در لینوکس

از دستور split در سیستم عامل لینوکس برای تکه کردن فایل های کوچکتر استفاده می شود و شکل کلی آن به صورت زیر است:

ما یک فایل mydata داریم که محتوای آن به صورت زیر است:

حالا می خواهیم با split بگیم که 2 خط دو خط جدا کن:

الان اگه ls بگیریم محتوای ما شده 5 تا فایل xaa xab xac xad xae:

و اگه داخل هر کدام را که نگاه کنید دو خط از فایل اصلی داخل آن قرار دارد:

با سوئیچ b- می توانیم بگوییم به صورت چند bytes چدا شود، در مثال زیر ما 50 byte ی جدا کردیم:

و سوئیچ d- هم بجای این که خروجی ما رو به حروف جدا کند مثل xaa xab xac xad xaاین کار را با عدد انجام بده xa01 xa02 xa03 xa04 xa05

حالا اگر بخواین تمام این فایل های خورد شده را مثل اول به هم وصل کنید به راحتی با دستور زیر میگیم هرچی فایل داریم که با x شروع می شود را بریز تو یک فایل به اسم originalfile

wc در لینوکس

wc در لینوکس

wc در لینوکس

دستور WC نشآت گرفته از Word Count در سیستم عامل های Unix/Linux برای یافتن تعداد خط، کلمه، تعداد byte و کاراکترها در یک فایل مشخص و با استفاده از آپشن های متفاوت مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار دستور wc همانند زیر میباشد.

در زیر آپشن ها و کاربردهای آنها لیست شده اند:

  • wc -l : تعداد خطوط یک فایل را نمایش میدهد.
  • wc -w : تعداد کلمات یک فایل را نمایش میدهد.
  • wc -c : تعداد byte های موجود در یک فایل را نمایش میدهد.
  • wc -m : تعداد کاراکترهای یک فایل را نمایش میدهد.
  • wc -L : تنها طول، طولانی ترین خط در یک فایل را نمایش میدهد.

اما اکنون نحوه استفاده از دستور wc به همراه آپشن ها و مثال های موجود و محدود در این پست را بررسی میکنیم. ما برای تست این دستور از فایل tecmint.txt استفاده میکنیم. ابتدا با استفاده از دستور cat محتوای فایل را مشاهده میکنیم :

1 – یک مثال ابتدایی از دستور WC

دستور wc بدون پاس دادن هیچ گونه پارامتری یک نتیچه اولیه از فایل tecmint.txt نمایش خواهد داد. که به همراه آن 3 شماره پرینت میشود. همانند مثال زیر که عدد 12 (تعداد خطوط فایل) عدد 16 (تعداد کلمات فایل) و عدد 112 (تعداد byte های فایل) میباشند.

2 – شمارش تعداد خطوط فایل

برای شمارش تعداد خط در یک فایل از آپشن l- استفاده میشود، که تعداد خطوط یک فایل را نمایش میدهد. همانند دستور زیر که تعداد خطوط یک فایل را نمایش خواهد داد. در خروجی دستور زیر اولین فیلد متعلق به تعداد شماره شده و فیلد دوم نام فایل میباشد.

3 – نمایش تعداد کلمات

با استفاده از آپشن w- به همراه دستور wc میتوانیم تعداد کلمات یک فایل را نمایش داد. دستور زیر را برای شمارش کلمات درون یک فایل تایپ کنید.

4 – شمارش تعداد byte ها و کاراکترها

با استفاده از آپشن های c- و m- به همراه دستور wc به ترتیب تعداد کل بایت ها و کاراکترهای موجود در یک فایل نمایش داده خواهند شد.

5 – نمایش طول طولانی ترین خط

دستور wc امکان استفاده از آپشن L- (ال بزرگ) را دارد که برای نمایش طول طولانی ترین خط یک فایل (از لحاظ تعداد کاراکتر) مورد استفاده قرار میگیرد. در نتیجه ما طولانی ترین خط از لحاظ کاراکتری را در یک فایل خواهیم داشت.

6 – بررسی کردن آپشن های بیشتر WC

برای اطلاعات بیشتر و کمک درباره دستور wc به سادگی دستورات wc -help یا دستور man wc (راهنمای wc) را در شل خود اجرا کنید.

دستورات head در tail در لینوکس

دستورات head | پردازش متون با فیلترها

دستورات head | پردازش متون با فیلترها

دستور head میاد 10 خط اول را برای ما نمایش می دهد:

و یا با مثلا 5- فقط 5 خط اول رو نمایش می دهد.

دستور tali هم دیقیقا مثل head کار میکنه با این تفاوت که 10 خط آخر را نمایش می دهد.

و یا با مثلا 5- فقط 5 خط اخر رو نمایش می دهد.

یک نکته کاربردی: تقریبا تمام لاگ های سیستم در آدرس /var/log/syslog ذخیره می شود، حالا با سوئیچ f- میتونیم این فایل رو رصد کنیم و هر وقت اتفاق جدیدی در سیستم رخ دهد در لحظه به ما نمایش می دهد مثل وصل کردن یک USB به سیستم:

tali -f var log syslog | پردازش متون با فیلترها

tali -f var log syslog | پردازش متون با فیلترها

دستورات expand و unexpand و tr چیست؟

expand | پردازش متون با فیلترها

expand | پردازش متون با فیلترها

Expand میاد تموم tab ها رو در یک فایل متنی به space تغییر میده:

Unexpand دقیقا برعکس Expand عمل می کند یعنی space ها را به tab تغییر می دهد ولی دو نکته دارد، اول این که اگه به صورت خالی از این دستور استفاده شود فقط space های اول رو تغییر میده ولی اگه قرار همه space ها را برسی کند باید از سوئیچ a- استفاده کنید. مورد دوم این که Unexpand فقط بر روی space هایی تغییر می دهد که دوتا space پشت هم باشد.

دستور tr که  کوتاه شده عبارت Translate است یک ابزار خط فرمان مفید است که می تواند کاراکترها را از ورودی stdin ترجمه یا پاک نماید و آن ها را بر روی stdout بنویسد.  این یک برنامه کاربردی برای دستکاری متون در خط فرمان است.

سینتکس دستور tr به صورت زیر است که در آن کاراکترها در SET1 به کاراکترهای SET2 ترجمه می شوند.

یکی از نمونه های ساده این دستور برای تغییر حروف نوشته شده کوچک در متن به حروف انگلیسی بزرگ و برعکس است. به دستور زیر توجه کنید:

شما می توانید از دستور زیر برای تغییر همه حروغ کوچک به حروف بزرگ در فایل استفاده کنید:

برای ذخیره کردن نتایج نوشته شده در فایل stdout برای پردازش های بعدی می توانید از دستوراتی شبیه دستور زیر استفاده کنید:

در مورد ریدایرکت کردن می توانید ورودی را به کمک ریدایرکت ورودی به tr ارسال کنید و خروجی را به کمک همین دستور به فایل بفرستید:

یکی دیگر از قابلیت های کاربردی این دستور این است که می توانید از فلگ -d برای پاک کردن کاراکترها استفاده کنید. مثلا برای حذف اسپیس ها در نام دامنه می توانید از دستور زیر کمک بگیرید:

اگر در یک بخش از متن کاراکترهای تکراری وجود دارد ، می توانید از فلگ -s برای فشرده سازی کاراکترها استفاده کنید و تنها یک کاراکتر را نمایش دهید:

دستور زیر بیان می کند که همه حروف باید پاک شوند و تنها UID باقی بماند. برای اینکار از گزینه -c استفاده می شود:

در مثال زیر یک خط واحد از کلمات را به خطوط مختلف تبدیل می کنیم.

این گزینه به مثال قبلی مان مربوط است. شما می توانید خطوط متعددی از کلمات را به یک جمله واحد تبدیل کنید. برای اینکار از دستوری شبیه دستور زیر کمک بگیرید:

همچنین می توانید به کمک این دستور یک کاراکتر واحد را به کاراکتر دیگری تبدیل کنید. به مثال زیر توجه نمایید:

دستور pr در لینوکس

یک ابزار قدیمی برای پرینتر های خیلی قدیمی هست که امروزه تقریبا کاربردی ندارد ولی کارش این است که یک فایل متنی رو برای پرینتر های قدیمی مرتب می کند:

دستور nl در لینوکس

دستور nl در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

دستور nl در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

یک ابزار ساده برای شماره گذاری خط ها:

ولی عملا دستور cat با سوئیچ n- هم دقیقا همین کار را می کند:

دستور fmt در لینوکس

این دستور متن را reformat می کند یعنی به صورت پیشفرض با عرض 60 کل متن ما را پشت هم می نویسد و با سوئیچ w- می توان از 60 به هر عددی تغییر داد.

دستور sort و uniq در لینوکس

دستور sort که از اسمشم مشخص است شما یه ورودی بهش میدید و متن شما رو مرتب میکنه، به صورت پیشفرض بر اساس حروف الفبا اینکار را میکند. برای مثال ما دو فایل متنی به اسم های  uses و howcool داریم:

حالا اگه این فایل ها رو sort کنیم به این شکل می شود:

همانطور که دیدید میشه از چند ورودی عملیات را انجام داد.

تقریبا تمام سئویچ های sort را که در man sort وجود دارد به شکل زیر است، برای نمونه سوئیچ r- عملیات sort پیشفرض را برعکس انجام میدهد یعنی بجای A to Z از Z to A صورت می کند.

در حالت پیشفرض sort کاراکتر به کاراکتر عمل میکنه و اول هم با کاراکتر هایی که ابتدا هستن شروع به برسی می کند و مناسب برای sort عدد نیست ولی با سوئیچ n- به راحتی می توانید sort  عددی انجام دهید.

دستور uniq تمام موارد تکراری را حذف می کند، دستور uniq همیشه در ورودی sort شده عمل می کند یعنی شما اول باید سخقف کنید و خروجی آن را به ورودی uniq بدید، در دستور زیر uniq عمل نکرده است:

ولی وقتی با sort میاد به درستی عمل می کند:

و اگه با c- بیاد تعداد تکراری بودن هر کلمه را می گوید، همچنین با u- فقط مواردی که واقعا تکراری نبودن را نمایش می دهد و برعکس آن d- فقط موارد تکراری را نشان می دهد. همچنین با f1- میتونید بگید فیلد اول رو نگاه نکن و از فیلد دوم چک کن.

دستور cut در لینوکس

دستور cut  به معنی قیچی کردن یا بریدن می باشد. یعنی همانطور که از قیچی برای بریدن قطعه ای از پارچه یا کاغذ استفاده می کنیم از دستور cut برای جداسازی قطعه ای از یک فایل و نمایش آن قطعه به شکلی دیگر استفاده می کنیم.

دستور paste در لینوکس

دستور paste در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

دستور paste در لینوکس | پردازش متون با فیلترها

این دستور یک کار مفید و جالب انجام میده، شما دوتا فایل متنی دارید که یکی این است:

و یکی این:

حالا دستور paste میاد خط اول فایل دوم را به خط اول فایل اول اضافه می کند و به ترتیب خط های بعد:

دستور join در لینوکس

دستور join شبیه join در دیتابیس می باشد کهیک فایل متنی sort شده را به یک فایل متنی sort شده دیگر join میکنه. برای مثال فایل اول ما این است:

فایل دوم ما:

حالا فایل اول را sort میکنیم و خروجی را در فایل دیگر به اسم howcool.sorted میریزیم:

و فایل دوم هم به همین صورت sort کرده و در فایلی به اسم uses.sorted می ریزیم:

حالا اگه این دو فایل جدید را join کنیم فقط فایل هایی نمایش داده می شود که به هم ربط داشتن و join شدن:

دستور sed در لینوکس

با استفاده از ابزار sed می‌توان به فیلتر کردن متن و همچنین جایگزین کردن برخی واژگان به واژگانی دیگر پرداخت، ما یک فایل داریم با محتوای زیر:

حالا می خواهیم همه ubuntu ها را به debian تغییر دهیم، پس به کمک s این کار را می کنیم: